هیستروسکوپی رحم

آنچه می خوانید...
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

هیستروسکوپی رحم:

هیستروسکوپی رحم راهکاری است رای ارزیابی ودرمان برخی مشکلات و بیماری های رحم؛ که با کمک آن پزشک متخصص زنان  از ابزاری خاص به نام هیستروسکوپ کمک گرفته و به راحتی می تواند تشخیص خود را ارائه دهد. دستگاه هیستروسکوپ وسیله ای است همانند میله باریک متشکل از یک دوربین، لنزها و منشورهای مخصوص که از راه واژن وارد رحم شده و با امکان برزگنمایی آن، پزشک می تواند به آسانی مراحل بررسی را طی کند.

هیستورسکوپی تشخیصی:

این کار کاملا وابسته به تجربه و مهارت پزشک دارد و طی آن عارضه ها و ناهنجاری های رحمی، تایید وجود کیست ها و زایده های دیگر، نبود مشکل و بیماری مورد تشخیص قرار گرفته و گاه تست های ابتدایی با این روش انجام می گردند.

موارد انجام هیستروسکوپی:

– کمک به لاپاروسکوپی و ارزیابی برخی علل نازایی

– بروز خونریزی های غیر معمول رحم و شناسایی عوامل این مشکل

– تکمیل اطلاعات به دست آمده از هیستروسالپینگوگرافی و اولتراسونوگرافی.

– ارزیابی بیماری های مشکوک به مولرین

در مورد برخی بیماری ها، پس از انجام بیوپسی تشخیص انجام میگیرد ولی برای تکمیل تشخیص های ناقص و نامشخص، مناسب ترین وراهگشاترین گزینه، انجام هیستروسکوپی است.

 

هیستروسکوپی رحم

 

هیستروسکوپی درمانی:

روش درمانی هیستروسکوپی با خطر کم و هزینه پایین، امکان دسترسی راحت پزشک متخصص زنان را به داخل رحم بدون ایجاد کوچکترین آسیبی به میومتر فراهم می آورد.

هنگام درمان هیستروسکوپی، مواردی چون: پولیپ آندومتر، دیوارهای داخل رحم، چسبندگی رحم ، میوم های زیر مخاط، و توده های مضر مشاهده و درمان می گردند.

همچنین در برخی مواقع امکان انجام توبوپلاستی و عقیم سازی از این طریق وجود خواهد داشت.

روش انجام هیستروسکوپی:

بهترین وقت برای انجام این کار، بالافاصله پس از پاک شدن از قاعدگی تا حدود یک هفته است. این موعد مناسب ترین زمان برای متخصص زنان است تا بتواند به آسانی داخل رحم را رصد نماید.

پیشنهاد می شود بیماران از روز پنجم قاعدگی خود، قرص hd مصرف کرده و پس از تزریق آمپول های آکونیست، 2 تا 3 روز پس از اتمام خونریزی برای انجام هیستروسکوپی مراجعه نمایند. چرا که این کار مانع از رشد زیاد آنومتر گشته و مشاهده بخش دلخلی رحم بهتر خواهد بود.

برای انجام این کار بیمار روی تخت معاینه جای می گیرد و پس از ضدعفونی شدن واژن، بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی صورت خواهد گرفت سپس هیستروسکوپ از دهانه رحم به داخل آن فرستاده می شود و برای دید بهتر، مخزن گاز یا مایع مناسبی، درون رحم را پر نموده و چنانچه نیاز به جراحی و درمان بود، ابزارهای مورد نیاز وارد رحم می شوند و پزشک متخصص مراحل درمانی را انجام می دهد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر زارع پور متخصص زنان، زایمان و نازایی

 

دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =