نشانه های بیماری پوستی ناحیه ی تناسلی

نشانه های بیماری پوستی ناحیه ی تناسلی

آنچه می خوانید...
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

نشانه های بیماری پوستی ناحیه ی تناسلی :

خارش و سوزش پوست ناحیه تناسلی در بسیاری از زنان شایع است و امری آزاردهنده و عارضه آفرین است . به این معنی که با خارش های متعدد ، پوست ملتهب می شود و فردی که در محیط مستعد باشد ، به بیماری های قارچی و عفونی پوست مبتلا شده و بعضا این گونه بیماری ها به نواحی درونی شکم نیز کشیده می شوند . در این متن به انواع این بیماری ها خواهیم پرداخت از همه مهم تر این که داشتن اطلاعات از نشانه های بیماری پوستی ناحیه تناسلی افراد را در پیشگیری و درمان موفق تر یاری می نماید .

نشانه های بیماری پوستی ناحیه ی تناسلی

اگزما :

اگزما نوعی خشک شدن پوست همراه با راش های سرخ رنگ است که عموما راش های مذکور در واژن ظاهر می شوند  . این عارضه به دلیل عکس العمل اشتباه دستگاه ایمنی بدن به وقع می پیوندد. این مشکل در دسته بیماری های خود ایمنی جای می گیرد .

در این شرایط بعضی از زنان به مواد شسشتو دهنده و برخی لوسیون ها و کرم ها حساسند پس برای درمان بیماری از یک پماد کورتونی یا استروئید موضعی کمک گرفته می شود تا عارضه برطرف شده و عکس العمل های خود ایمنی تخفیف یابند . از این راهکار می توان برای درمان اگزما ، ویتیلیگو و پسوریازیس استفاده نمود .

لیکن اسکلروز :

این بیماری پوستی به ندرت اتفاق می افتد و با زائده های سفید یا قرمز رنگ همراه است علاوه بر ناحیه تناسلی ، این ضایعه ها در نقاط  دیگر بدن هم ظاهر می شوند . برخی از پزشکان و متخصصین علت این مشکل را در  نارسایی های هورمونی و فعالیت زیاد دستگاه ایمنی می دانند . برای تشخیص قطعی بیماری لازم است نمونه برداری یا بایوپسی انجام شود با پماد کورتونی می توان علایم را تخفیف داده و پوست را نرم نمود . این بیماری زمان زیادی به جای مانده و در برخی اشخاص تا پایان عمر به جای می ماند .

پسوریازیس :

پسوریازیس به غیر از نقاط مختلف بدن در ناحیه تناسلی هم ظاهر می شود . متداول ترین گونه این بیماری پوستی در مورد  زنان ، پسوریازیس مژوس است که نشانه های آن قرمز ، صاف و خشک هستند و گاهی نیز تا کشاله ران امتداد  می یابند . هیچ نوع درمان قطعی برای این عارضه موجود  نیست اما برای کاستن از اثرات بیماری می توان از داروهای موضعی غیر  استروئیدی و استروئیدی استفاده نمود . همچنین برای کاستن از عوارض بیماری لازم است فرد برنامه غذایی مناسب و ورزش منظم را در پیش بگیرد .

درماتیت تماسی :

مصرف بی رویه از ماده های عطری و شیمیایی یا شوینده های از این دست برای نظافت نواحی تناسلی نه تنها مفید نیست ، بلکه مضر هم هست . و در اکثر موارد این کارها موجب بروز درماتیت تماسی می شود . بثورات خارشی به رنگ سرخ به همراه تاول های کوچک از نشانه های درماتیت است برای پیشگیری و درمان می توان از مواد شستشوی بی بو و خنثی استفاده نمود .

ویتیلیگو :

این بیماری با لکه های روشن ظاهر شده و در این شرایط سلول های پوست خاصیت رنگدانه ای خود را گم می کنند . این نوع بیماری نیز خودایمنی بوده و با داروهای موضعی نشانه های آزاردهنده محدود می شوند .

با تشکر مدیریت سایت دکتر زارع پور متخصص زنان و زایمان و نازایی .

دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =