روال زایمان طبیعی

مراحل زایمان طبیعی بشناسید

آنچه می خوانید...
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3]

مراحل زایمان طبیعی

شاید آگاهی از مراحل زایمان طبیعی به ذهن بسیاری از مادران عزیز قبل از زایمان برسد. در تعیین مراحل زایمان طبیعی می توان سه مرحله را لحاظ کرد.

در این قسمت به توضیح مختصر مراحل زایمان طبیعی  می پردازیم:

مرحله اول زایمان طبیعی

در این مرحله دردهای زایمانی شروع می شوند. بدنبال این دردها دهانه ی رحم بطور کامل باز می شود. در این حالت انتظار می رود با ادامه پیدا کردن درد زایمان، دهانه ی رحم به اندازه ی 10 سانتی متر باز شود. معمولا این باز شدن به قدری است که دیواره ی رحم به نازک ترین حد خود می رسد.

دکتر زارع پور، متخصص زنان و زایمان در تهران  با دانش و مهارت بالا  ، مشتاقانه آماده ی ارائه ی خدمات به شما عزیزان می باشند. شما عزیزان می توانید به جهت دریافت مشاوره و معاینه ی حضوری  از طریق زیر اقدام کنید:

  • 021-44447616
  • 09329137333
  • اینستاگرام

 

در این مرحله شاهد نشانه های زیر هستیم:

شروع انقباضات رحمی

هدایت جنین به پشت دهانه رحم

باز شدن دهانه ی رحم (بیشترین حد از نازکی و نرمی رحم در این مرحله ایجاد می شود، تا بستری مناسب برای خروج جنین فراهم آید.)

مرحله ی اول زایمان طبیعی خود شامل چند فاز می باشد که عبارت است از:

– فاز اول مرحله اول زایمان

چندین روز قبل از زایمان درد آغاز می گردد. این دردها در باز شدن دهانه ی رحم و نازک و نرم شدن آن تاثیر بسیار مهمی دارد. این مرحله را مرحله ی نهفته ی زایمان می نامند که در این حالت رحم به اندازه 3 تا 4 سانتی متر باز می شود.

– فاز دوم مرحله اول

ورود به فاز اکتیو زایمان در این مرحله اتفاق می افتد. این فاز زمانی آغاز می شود که دهانه رحم به اندازه 4 تا 6 سانتی متر بازشود. این فاز از زایمان شامل: انقباضات مکرر و منظم، فواصل دردها خیلی بهم نزدیک و کوتاه است (معمولا مدت زمان درد بین 30 ثانیه تا 1 دقیقه و نیم طول می کشد و فاصله ی بین دردها اغلب به 3 دقیقه می رسد.)

– فاز سوم مرحله اول

در این قسمت دهانه ی رحم بیشترین مقدار گشاد شدن و نازک شدن را دارد و کاملا باز می شود. بدنبال باز شدن رحم، جنین به سمت کانال زایمان حرکت می کند تا از رحم خارج شود.

مراحل زایمان طبیعی
مراحل زایمان طبیعی

مرحله دوم زایمان

در این مرحله شاهد خروج نوزاد هستیم. در این حالت انقباضات رحم به شدت افزایش میابد. نیاز است در این قدم از زایمان طبیعی مادر با متخصص زنان و زایمان نهایت همکاری را داشته باشد تا مدت زمان این مرحله کاهش یابد و جنین بطور کامل از رحم خارج شود.

مرحله سوم زایمان

این مرحله از خروج نوزاد تا خروج جفت از رحم می باشد. معمولا این مرحله از زایمان طبیعی به مدت 5 الی 30 دقیقه به طول می انجامد. در این قدم از زایمان نیاز است تا جفت از جنین جدا و بطور کامل از بدن مادر خارج شود.

درانتها شما عزیزان می توانید به منظور کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ی مزایای زایمان طبیعی مراجعه نمایید.

دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =