مزایای-لابیاپلاستی

دانستنی های مهم در مورد عمل جراحی لابیاپلاستی

آنچه می خوانید...
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 8 میانگین: 3.3]

امروزه لابیاپلاستی، در زمره ی شایع ترین جراحی های زیبایی واژن در سطح جهانی قرار دارد. نامتقارن بودن لابیاها و داشتن حالت افتاده و چروک آن ها می تواند نمای نامطلوبی در اندام تناسلی زنانه ایجاد کند. همانطور که می دانید، داشتن نمای زیبای اندام تناسلی تاثیر بسیار مهمی در کیفیت و گرمی رابطه ی جنسی بین زوجین دارد. برقراری رابطه ی جنسی غریزه ی طبیعی و بسیار مهم در انسان و یکی از پارامترهای اساسی در حفظ استحکام خانواده می باشد. در این مقاله قصد داریم در مورد نحوه انجام لابیاپلاستی، مزایا، هزینه، مراقبت های قبل و بعد، عوارض و … اطلاعات مفیدی در اختیار شما عزیزان بگذاریم. چنانچه قصد لابیاپلاستی دارید یا می خواهید در این زمینه اطلاعات جامعی بدست آورید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

گیف تخفیف در جراح های زیبایی واژن

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی، تکنیکی موثر در جوانسازی واژن می باشد. از طریق جراحی لابیاپلاستی عدم تقارن لبیا، افتادگی و شل شدگی آن رفع می گردد و ظاهر واژن زیباتر می شود. لابیاپلاستی اشاره به جراحی زیبایی ناحیه تناسلی بانوان دارد که توسط متخصص زنان و زایمان انجام می شود، بسیاری از مشکلات ظاهری ایجاد شده بر اثر عوامل مختلف ژنتیکی و یا چاقی و لاغری و حتی زایمان ها ی متعدد می تواند انگیزه ای برای انجام این جراحی در بانوان باشد.

لابیاپلاستی که می تواند یک جراحی زیبایی واژن محسوب شود، به بررسی مشکلات ظاهری و داخلی واژن می پردازد و می تواند باعث کوچک کردن لابیا های بزرگ و یا تنگ کردن دهانه ی واژن در بانوانی بشود که بر اثر بالارفتن سن و یا زایمان دچار این عارضه شده اند. واژینوپلاستی و لابیا پلاستی می تواند جزو مهمترین جراحی های زیبایی در زنان محسوب شود، زیرا باعث بالارفتن اعتماد به نفس و انگیزه برای برقراری ارتباط های جنسی لذت بخش با همسران شود. واژینوپلاستی، کمک می کند تا داخل واژن سفت و محکم شود و دهانه ی گشاد آن تنگ تر شود، لابیاپلاستی نیز می تواند ظاهر افتاده و نامناسب ناحیه تناسلی را اصلاح نماید، این جراحی می تواند بر روی لب بزرگ یا لب کوچک اندام تناسلی زن انجام می شود، و اندازه و شکل لابیا را تغییر می دهد این تغییرات شامل کوچک کردن و قرینه سازی دوطرف ناحیه تناسلی می باشد.

بسیاری از بانوان که از ظاهر افتاده و بزرگ لبیه ها در ناحیه تناسلی رنج می برند، با انجام جراحی لابیاپلاستی  توسط متخصص زنان و زایمان می توانند بافت های اضافی و آویزان این ناحیه را از بین ببرند و یک ظاهر کاملا زیبا از نتیجه ی جراحی بدست آورند، این جراحی همچنین باعث جوان سازی آلت تناسلی در بانوان نیز می شود و حس بهتری از قبل به بیمار خواهد بخشید.

دلایل انجام جراحی لابیاپلاستی

این جراحی به دلایل مختلف انجام می شود. خانم هایی که لابیامینورهای بزرگ و بدشکلی دارند، در رابطه جنسی دچار احساس بدی خواهند شد. این مساله سبب می شد تا اعتماد به نفس آن ها به شدت کاهش یابد.

این عمل علاوه بر جنبه زیبایی بر بهبود ارگاسم خانم‌ها به هنگام برقراری رابطه تاثیر مستقیم می‌گذارد.

 • بهبود کیفیت رابطه جنسی
 • زیبا‌سازی شکل ظاهری واژن
 • تقارن‌سازی اندازه لابیاهای واژن
 • حذف تیرگی‌های لابیای داخلی واژن
 • تحریک‌پذیری بهتر خانم‌ها به هنگام برقراری رابطه
 • جلوگیری از ایجاد سوزش، درد یا ناراحتی به هنگام پوشیدن لباس‌های تنگ

مزایای لابیاپلاستی

 • ایجاد زیبایی در ناحیه تناسلی بانوان
 • از بین بردن چین و چروک ناحیه تناسلی
 • افزایش اعتماد بنفس
 • افزایش لذت در روابط جنسی
 • عدم درد حین انجام فعالیت های ورزشی مانند دوچرخه سواری
 • اصلاح عدم تقران لبه های واژن
 • عدم احساس درد و ناراحتی در زمان پوشیدن لباس های تنگ

چه افرادی نیاز به انجام لابیاپلاستی دارند؟

عوامل گوناگونی باعث می شود تا فرد نیاز به انجام جراحی لابیاپلاستی داشته باشد. به طور مثال: زایمان طبیعی مکرر، یبوست مزمن، رابطه های جنسی متعدد و حتی عوامل هورمونیک و … از جمله عواملی هستند که باعث می شوند واژن دچار افتادگی و شل شدگی شود.

علاوه بر عوامل ذکر شده، ممکن است فردی بصورت مادرزادی دارای لابیاهای نامتقارن و یا بزرگ باشد. جراحی لابیاپلاستی تکنیکی کارآمد در جهت رفع افتادگی واژن و حتی تغییر سایز لابیاهای فرد می باشد.

عوارض نامطلوب لبه های بزرگ و نامتقارن واژن

بزرگ بودن لبیاها و پهن بودن آن ها لذت جنسی را کاهش می دهد و از این طریق باعث ایجاد اختلال در برقراری روابط جنسی می شود. کاهش لذت در حین مقاربت میل جنسی فرد را کاهش می دهد، که این امر تاثیر بسیار نامطلوبی در روابط احساسی و زناشویی افراد دارد.

مواردی مانند: انحراف ادرار، بوی بد و نامطبوع واژن، نداشتن احساس راحتی هنگام پوشیدن لباس های تنگ، عفونت واژن، احساس درد و سوزش در هنگام مقاربت و… از جمله عوارض نامطلوب بزرگ بودن لبیا و افتادگی آن می باشد.

تکنیک های انجام عمل لابیاپلاستی

برای جراحی لابیاپلاستی، تکنیک های مختلفی وجود دارد که عبارتند از :

تکنیک تریم Trim

روش تریم روشی قدیمی لابیاپلاستی می باشد که مدت ها است که از این روش استفاده می شود و در اصطلاح به پیرایش معروف است. روش تریم ساده تر است و احتمال عوارض آن کمتر است. این روش، اغلب برای بیمارانی انجام می شود که می خواهند لبه های لابیا مینور آنها در یک سطح یا پایین تر از لب های بزرگ آنها باشد و همچنین لبه های تیره لب های داخلی مینور را بردارند تا ظاهر روشن تری پیدا کند.

این کار با ایجاد یک برش عمودی کوچک در طول لابیا مینور آغاز می شود. این برش با استفاده از چاقوی جراحی یا لیزر یا رادیوفرکوئنسی انجام خواهند شد. پس از ایجاد برش، جراح سپس بافت واژن اضافی را در آن قسمت خارج می کند. در پایان محل با بخیه بسته می شود.

مزایای تکنیک trim برای لابیاپلاستی

این روش نسبت به سایر روش های این عمل، سریع تر انجام می شود و با استفاده از آن دستیابی به تقارن کافی دو لابیا راحت تر خواهد بود. مزایای استفاده از تکنیک های تریم برای از بین بردن لبه های تیره رنگ است، که باعث می شود ظاهر صورتی رنگ لابیاها بعد از عمل ایجاد شود.


تکنیک Wedge

روش Wedge نه تنها برای از بین بردن پوست اضافی، بلکه سفت شدن دهانه واژن و حفظ لبه های لابیا برای حفظ ظاهر طبیعی واژن انجام می شود. در این روش مقداری از بافت از ضخیم ترین قسمت لب های داخلی به شکل V یا گوه ای برش داده و خارج می شود. پس از انجام این عمل، دو طرف جدا شده دوباره به هم بخیه می خورند.

روش گوه ای  نسبت به تکنیک Trim، روش جدیدتری می باشد و در ده سال اخیر رواج یافته است و از پیچیدگی بیشتری برخوردار است. بنابراین متخصص و جراحی که عمل لابیاپلاستی را انجام می دهد باید به همان اندازه روش تریم، در روش گوه نیز مهارت داشته باشد.

مزایای تکنیک Wedge

بزرگترین مزیت این روش جای زخم است که کمتر قابل مشاهده و کمتر حساس است. این روش برای بیمارانی که خواهان یک کانتور طبیعی هستند مناسب می باشد . در این روش، برش V شکل در لابیا مینور زده می شود و بیشترین مقدار بافتی که برداشته می شود مربوط به بافت های مرکزی است و نسبت به روش Trim مقدار کمتری از لابیا مینور برداشته می شود.


 تکنیک Z و W پلاستی

در مواردی که لابیا خیلی بزرگ باشد و برای انجام عمل زیبایی واژن نیاز باشد تا پوشش کلیتوریس مقداری از بافت پرینه برداشته شود، از این دو روش کمک می گیرند که قسمت های برداشته شده به ترتیب شبیه به حروف Z و W خواهند بود.


تکنیک De-Epithelization

این تکنیک که اصطلاحا دپی تلیزاسیون نامیده می شود، شامل استخراج بافت پوششی لب های داخلی یا مینور و سپس بستن ناحیه با بخیه می باشد. خارج کردن بافت پوششی اپیتلیال روشی است که برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ انجام شد. امروزه ثابت شده است که محبوبیت آن به همان اندازه دو روش قبلی است. روش اپی تلیالیزه سازی مشابه روش  Trimاست. این روش توسط جراحان ماهر انجام شده و تنها قسمت چین و چروک لابیا مینور، به صورت eye-shaped برداشته می شود و مابقی قسمت ها بخیه زده می شوند.

تجربه عمل لابیاپلاستی

مطمئنا از اشخاصی که لابیاپلاستی انجام داده اند، سوال بپرسید که آیا احساس درد درهنگام این جراحی داشته اند، پاسخشان منفی است!! این جراحی توسط بی حسی موضعی انجام می شود و فرد در طی جراحی هیچ احساس نامطلوبی مانند درد، سوزش و… ندارد.

این جراحی سرپایی می باشد و معمولا به مدت 1ساعت تا 1 ونیم ساعت به طول می انجامد. مدت زمان جراحی لابیاپلاستی بسته به مهارت جراح زنان و میزان دفرمگی لابیاها متفاوت می باشد. لابیاپلاستی از جمله جراحی های زیبایی واژن است که در ناحیه لابیا مینور (لب هاب داخلی و کوچک) و لابیا ماژور (لب های خارجی و بزرگ) انجام می شود. در این شیوه جراحی، اندازه لابیا کاهش می یابد، و در نتیجه، بیرون زدگی لابیاها نیز کمتر خواهد شد. یکی از دیگر از کاربردهای لابیاپلاستی، رفع و اصلاح عدم قرینگی لابیاهاست. بسیاری از خانم هایی که خواهان جراحی لابیاپلاستی هستند، از ظاهر لابیاهای خود به خصوص هنگام پوشیدن لباس های تنگ، ناراضی هستند.

هزینه عمل لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی، روشی نوین و محبوب می باشد. برآورد هزینه ی دقیق این تکنیک زیبایی بسته به مواردی مانند:

 • میزان افتادگی و شل شدگی واژن
 • بزرگی لابیاها
 • دستمزد جراح زنان
 • کیفیت و جنس مواد به کار برده شده در طی جراحی و …، متفاوت می باشد.

با مراجعه به بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران وضعیت ناحیه ی تناسلی شما معاینه می شود و پزشک بعد از بررسی های لازم بهترین روش برای رفع عیوب موجود را انتخاب می کند.

در طی جلسات مشاوره، بعد از معاینات لازم و با انتخاب روش کار از سوی جراح زنان، هزینه ی جراحی لابیاپلاستی به صورت قطعی تعیین می گردد.

نکات جراحی زیبایی لابیاپلاستی

قبل از اینکه برای جراحی زیبایی لابیاپلاستی تصمیم بگیرید، بهتر است نکاتی را بدانید تا بتوانید تصمیم درست در این مورد بگیرید. اغلب افراد بر این گمان اند که با خود ارضایی دستگاه تناسلی تیره خواهد شد، اما این باور کاملا اشتباه است. زیرا این موضوع ربطی به خود ارضایی ندارد و یک مساله ی طبیعی است. همچنین اندازه ی لبهای کوچک تناسلی نیز ارتباطی با میل جنسی ندارد.
برخی از خانم ها نیز نگران نا متقارن بودن لبه های تناسلی شان هستند، اما بهتر است بدانید که این امر، امری شایع است و نیازی به مقایسه ی اندام تناسلی تان با اندام افراد دیگر نیست.

هدف از انجام جراحی لابیاپلاستی

 • اصلاح نا متقارنی لبهای واژن
 • ایجاد ظاهر زیبا تر در ناحیه ی تناسلی
 • درد لبهای تناسلی به دلیل سایش به لباس زیر یا …
 • کاهش یافتن تحریک کلیتوریس
 • دلایل بهداشتی

تاثیر لابیاپلاستی بر میل جنسی

گفته می شود که جراحی لابیاپلاستی نقش به سزایی در حساسیت جنسی خانم ها خواهد داشت، و یا اینکه میل جنسی خانم ها بعد از انجام این جراحی کاهش می یابد.

افزایش میل جنسی بعد از جراحی لابیاپلاستی

در پاسخ به سوالات افرادی که نگران کاهش و یا افزایش میل جنسی بعد از انجام این جراحی هستند باید به این نکته اشاره کرد که:

بافت های واژن بر اثر انجام جراحی لابیاپلاستی ممکن است کشیده شوند و در واقع باعث جمع شدن بافت درونی واژن بشود، اما این عمل تضمینی برای افزایش میل جنسی بانوان ندارد. برای درک بهتر باید بدانید که میل جنسی، تحریکات ناشی از میل جنسی، تمایلات برقراری ارتباط با جنس مخالف و ارضای جنسی یک مساله بسیار پیچیده و حساس است و در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. این مساله وابستگی شدیدی به احساسات و عوامل میان فردی افراد دارد، باید به این نکته توجه ویژه ای داشته باشید که حساس شدن واژن در اثر کشیدگی دلیل محکمی برای افزایش میل جنسی افراد نمی شود.

آیا جراحی لابیاپلاستی باعث کاهش میل جنسی می شود؟

در مقابل صحبت های ارائه شده در مبحث قبل، ممکن است این تفکر در افراد ایجاد شود که عمل جراحی لابیاپلاستی تاثیر به سزایی در کاهش میل جنسی افراد دارد، معمولا این تصور وجود دارد که احساس جنسی و نقطه ی تحریک کننده در بانوان در قسمت لابیاها بیشتر بوده و میل جنسی بانوان از این ناحیه تحریک می شود به همین منظور عمل جراحی بر روی این نقطه و از بین بردن مقادیر اضافی از آن باعث از بین رفتن میل جنسی در خانم ها می شود. این تصور غلط می تواند بسیاری از افراد را از داشتن یک آلت تناسلی زیبا محروم سازد، برای درک این مساله باید بدانید که تحریکات جنسی و لذت جنسی در افراد مختلف در نقاط مختلفی قرار دارد، و معمولا خانم ها نقاط حساس بسیاری در بدن دارند که می تواند باعث تحریک جنسی و تمایل برای داشتن یک رابطه ی جنسی با همسر بشود. لابیاها چه کوچک و چه بزرگ به یک اندازه میل جنسی خانم ها را بالا می برد و ممکن است یک فرد با داشتن لابیا های بزرگ از میل جنسی کمی برخوردار باشد.

بنابراین انجام این جراحی تاثیری برروی افزایش و یا کاهش میل جنسی نخواهد داشت، اما می تواند لذت مقاربت را دوچندان بنماید. زیرا زیبایی ظاهری آلت تناسلی برای بانوان یک بعد روانی بی نظیر ایجاد خواهد کرد، که تاثیرات مثبتی بر رابطه ی زناشویی و ارتباط جنسی با همسر را در پی خواهد داشت .

مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی

بعد از انجام جراحی زیبایی واژن، نیاز است که مراقبت هایی صورت گیرد تا نتیجه ی عمل مطلوب باشد. برخی از اقدامات بعد از عمل را در اینجا برای شما آورده ایم.
روز عمل به شما مسکن هایی جهت کاهش درد داده می شود. از این مسکن ها استفاده نمایید تا درد شما کاهش یابد. همچنین برای برگشت به خانه نیاز به یک همراه دارید زیرا ممکن است نتوانید به راحتی راه بروید. بعد از آمدن به خانه از کمپرس یخ به مدت 2 روز استفاده نمایید.
بعد از جراحی نیاز است که به مدت یک هفته استراحت نمایید و از انجام ورزش و فعالیت های جنسی به مدت یک الی دو ماه بپرهیزید تا کمی وضعیت تان بهبود یابد.
دکتر داروهایی نظیر کپسول و پماد برای شما تجویز خواهد نمود که باید طبق دستور متخصص زنان استفاده شود.
بهتر است بدانید که بخیه ها بعد از 2 هفته جوش خواهند خورد، اما جذب کامل بخیه ها 1 الی 2 ماه طول خواهد کشید. در طول این مدت که بخیه های شما در حال جوش خوردن هستند، شما احساس خارش دارید. در این مدت زمان بهتر است که از پماده های تجویز شده استفاده نمایید. همچنین در برخی اوقات در صورت لزوم پزشک پمادهای ترمیمی تجویز خواهد نمود، که به بهبودی کامل شما کمک خواهد کرد.

لابیاپلاستی

تغذیه بعد از عمل لابیاپلاستی

نکته ای دیگر که باید مورد توجه قرار گیرد، رژیم غذایی بعد از جراحی است. بهتر است که بیشتر از مایعات استفاده کنید زیرا رژیم غذایی نا مناسب باعث یبوست و در نهایت درد در ناحیه ی تناسلی تان خواهد شد.
روزانه باید با استفاده از ژل بانوان محل جراحی را شستشو دهید و خشک نمایید. در صورتی که بعد از 1 ماه همچنان احساس درد داشتید، بهتر است که به پزشک مراجعه نمایید.

ویژگی های دکتر خوب برای لابیاپلاستی

باید به این نکته توجه داشت که انجام عمل جراحی لابیاپلاستی توسط متخصص زنان و زایمان با تجربه انجام نشود، عوارض بلند مدت و خطراتی به همراه خواهد داشت، که جان بیمار را تهدید می کند. از جمله مشکلاتی که می توان این موضوع به وجود بیاورد عبارتند از : ماندگاری جای بخیه، نامتقارن بودن لابیا، بدشکل شکل لابیا، آلرژی به بیهوشی و … زیرا خود عمل لابیاپلاستی، یک عمل بی خطر است. پس مراجعه به متخصص زنان و زایمان و مشاوره های قبل از انجام لابیاپلاستی و ارائه اطلاعات در مورد سابقه پزشکی و داروهای مصرفی به پزشک از اهمیت بالایی برخوردار است، تا این عمل به خوبی انجام شود. دکتر نسرین زارع پور، با تجربه و مهارت در زمینه انواع عمل های جراحی زیبایی واژن مانند لابیاپلاستی می تواند در این امر به شما کمک نماید. برای اطلاعات بیشتر با مطب ایشان تماس بگیرید.

چه افرادی تمایل دارند که جراحی لابیاپلاستی انجام دهند ؟

به طور کلی افرادی تمایل به جراحی لابیاپلاستی دارند که :

 • افرادی که در لابیا های خود با عدم تقارن مواجه هستند
 • افرادی که در لابیاهای خود چین و چروک دارند .
 • افرادی که تعداد انجام زایمان طبیعی آن ها زیاد بوده است .
 • افرادی که لابیامینور بزرگی دارند
 • افرادی که کلیتوریس آن ها کاهش پیدا کرده است .

عوارض لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی، با وجود اینکه بی خطر می باشد اما ممکن است عوارض کوتاه مدت به همراه داشته باشد. منظور از عوارض کوتاه مدت، مشکلاتی است که ماندگار نیست و بعد از چند روز از عمل جراحی لابیاپلاستی از بین خواهد رفت. عوارض کوتاه مدت لابیاپلاستی عبارتند از :

 • سوزش
 • خارش
 • عفونت
 • درد
 • تورم

نتیجه گیری

بالا رفتن اعتماد به نفس در زنان تاثیر مستقیم و مثبتی در برقراری رابطه ی احساسی و جنسی با شریک زندگی آن ها دارد. بنابراین استفاده از روش های نوین مانند جراحی لابیاپلاستی، گزینه بسیار مناسبی در جهت جوانسازی واژن و افزایش اعتماد به نفس و رفع عوارض جنسی می باشد.

زیرا همانطور که در مطالب فوق بیان شد؛ یکی از عوامل ارتقا اعتماد به نفس، داشتن اندام تناسلی زیبا و جوان می باشد. زیبایی واژن باعث می شود تا فرد در هنگام برقراری رابطه ی جنسی احساس مطلوب داشته باشد و از مقاربت لذت بیشتری ببرد.

 جراحی لابیاپلاستی چگونه انجام می شود ؟

جراحی لابیاپلاستی به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می شود .

سوالات متداول در خصوص لابیاپلاستی

در این بخش به تعدادی از سوالات رایج لابیاپلاستی پاسخ می دهیم :

دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران

2 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 12 =