فیبروم رحم

همه چیز درباره فیبروم رحمی و روش های درمانی آن

آنچه می خوانید...
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

در سال های اخیر فیبروم رحم در بین زنان شیوع چشمگیری داشته است . این عارضه تومور خوش خیم ماهیچه صاف رحم نیز خوانده می شود . فیبروم رحمی نوع شایعی از تومور غیرسرطانی است که می تواند در داخل و روی رحم رشد کند. فیبروم های ریز و کوچک در رحم علامت به خصوصی نداشته و فقط در سونوگرافی مشاهده می شوند . اما در زمان وخامت ، پیشرفت و بزرگ بودن سایز ، موجب پیدایش درد های لگنی، افزایش خونریزی در دوره قاعدگی ، درد بسیار زیاد در دوره قاعدگی و ناباروری می شوند . فیبروم های کوچک اغلب نیازی به درمان ندارند، اما فیبروم های بزرگ تر را می توان با دارو یا جراحی درمان کرد.

فیبروم رحمی چیست؟

فیبروم رحم که لیومیوم نیز نامیده می شود رشدی است که از ماهیچه و بافت همبند دیواره رحم تشکیل شده است. این رشد معمولا سرطانی (خوش خیم) نیستند. رحم شما یک اندام گلابی شکل وارونه در لگن است. اندازه طبیعی رحم شما شبیه به لیمو است. به آن رحم نیز می گویند و جایی است که کودک در طول بارداری رشد و نمو می کند.

فیبروم ها می توانند به صورت یک گره منفرد (یک رشد) یا در یک خوشه رشد کنند. اندازه خوشه های فیبروم می تواند از 1 میلی متر تا بیش از 20 سانتی متر (8 اینچ) قطر یا حتی بزرگتر باشد. برای مقایسه، اندازه آنها می تواند به اندازه یک هندوانه باشد. این توده ها می توانند در داخل دیواره رحم، داخل حفره اصلی اندام یا حتی در سطح بیرونی ایجاد شوند. فیبروم ها می توانند از نظر اندازه، تعداد و مکان در داخل و روی رحم شما متفاوت باشند.

انواع فیبروم های رحمی

نوع فیبروم یک زن به محل آن در داخل رحم یا روی رحم بستگی دارد.

فیبروم داخل دیواره

فیبروم داخل دیواره رایج ترین نوع فیبروم است. این انواع در دیواره عضلانی رحم ظاهر می شوند. فیبروم‌های داخل دیواره ممکن است بزرگ‌تر شوند و رحم شما را کشیده شوند.

فیبروم ساب سروزال

فیبروم های ساب سروزال در قسمت بیرونی رحم شما تشکیل می شوند که به آن سروزا می گویند. آنها ممکن است به اندازه ای بزرگ شوند که رحم شما را از یک طرف بزرگتر نشان دهند.

فیبروم های ساقه دار

تومورهای ساب سروزال می توانند یک ساقه ایجاد کنند، یک پایه باریک که از تومور حمایت می کند. وقتی این کار را انجام می دهند، به عنوان فیبروم ساقه دار شناخته می شوند.

فیبروم های زیر مخاطی

این نوع تومورها در لایه ماهیچه ای میانی یا میومتر رحم شما ایجاد می شوند. تومورهای زیر مخاطی به اندازه انواع دیگر رایج نیستند.

چه دلایلی سبب ایجاد فیبروم می شوند؟

علت اینکه چگونه فیبروم ها تشکیل می شوند مشخص نیست، اما عوامل متعددی ممکن است بر شکل گیری آنها تأثیر بگذارند که عبارتند از :

هورمون ها

استروژن و پروژسترون هورمون هایی هستند که توسط تخمدان ها تولید می شوند. آنها باعث می شوند که پوشش داخلی رحم در طول هر چرخه قاعدگی بازسازی شود و ممکن است رشد فیبروم ها را تحریک کند.


سابقه خانوادگی

فیبروم ممکن است در خانواده وجود داشته باشد. اگر مادر، خواهر یا مادربزرگ شما سابقه این بیماری را داشته باشد، ممکن است شما نیز به آن مبتلا شوید.


بارداری

بارداری باعث افزایش تولید استروژن و پروژسترون در بدن شما می شود. فیبروم ها ممکن است در دوران بارداری به سرعت رشد کنند و رشد کنند.

علایم فیبروم رحم 

در اصل اکثر فیبروم هایی که در رحم ایجاد می شوند ، سایز کمی داشته و علامتی ندارند و چنانچه در سونوگرافی نیز عاری از نشانه باشند ، نیاز به اقدام به خصوصی نمی باشد . البته لازم است بیمار هر 6 ماه یکبار برای بررسی و ارزیابی سایز فیبروم ها و امکان پیشرفت بیماری به بهترین پزشک متخصص زنان خود مراجعه کرده تا در صورت پیشرفت عارضه اقدام به درمان آنها نماید . در مودر فیبروم های بزرگ و حاوی علامت بهترین راهکار درمانی ، برداشت و استخراج فیبروم است که گاه در برخی بیماران باز هم فیبروم ها پس از مدتی در رحم ظاهر می شوند .

فیبروم های بدخیم 

احتمال بدخیمی فیبروم رحم کم است و به ندرت اتفاق می افتد . بدخیم شدن فیبروم ها در دوره پس از قاعدگی برای فیبروم های کوچکی که خود به خود رشد می کنند بیش از دیگر مواقع است . در صورت بدخیم شدن فیبروم رحم ، می توان به کمک روش هیستروسکوپی رحم درمان را انجام داده یا به کل رحم را خارج نمود . اما در اکثر بیماران ، پس از دوره یائسگی ترشحات هورمونی متوقف شده و فیبروم ها کوچک تر می شوند تا جایی که به کل تحلیل بروند . اما کنترل و چک آپ سالانه برای پیشگیری از شدت گرفتن بیماری لازم است .

 

 

دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 2 =