روش های غربالگری سرطان دهانه رحم

غربالگری سرطان دهانه رحم

آنچه می خوانید...
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

غربالگری سرطان دهانه رحم که در واقع همان غربالگری پاپ اسمیر می باشد، باید در سن 21 سالگی و یا ظرف 3 سال پس از شروع اولین رابطه جنسی انجام شود. درصورت عدم وجود نتایج غیر طبیعی، در 70 سالگی این آزمایش متوقف می گردد. در فواصل 21 تا 29 سالگی هر دو سال یکبار انجام می گیرد و اگر 3 بار پیاپی نتیجه آزمایش منفی و نرمال بود، بعد از 30 سالگی بین 3-5 سال یکبار به همراه تست HPV اتخاذ خواهد شد.

 

 

 

دکتر زارع پور، متخصص زنان و زایمان در تهران  با دانش و مهارت بالا در زمینه ی غربالگری سرطان دهانه رحم  ، مشتاقانه آماده ی ارائه ی خدمات به شما عزیزان می باشند. شما عزیزان می توانید به جهت دریافت مشاوره و معاینه ی حضوری  از طریق زیر اقدام کنید:

 • 021-44447616
 • 09329137333
 • اینستاگرام

 

عوامل موثر در سرطان دهانه رحم

 1. داشتن سن پایین (کمتر از 16 سال) در اولین رایطه جنسی
 2. شرکاء جنسی متعدد
 3. مصرف سیگار و سایر دخانیات
 4. تعداد زایمان های بالا
 5. وضعیت اقتصادی و اجتماعی پایین که منجر به عدم رعایت بهداشت فردی گردد
 6. وجود بیماری خاص در فرد که منجر به سرکوب شدن سیستم ایمنی شود
 7. عفونت با ویروس HPV
 8. عفونت با تبخال تناسلی (هرپس)

انواع مختلف زگیل تناسلی

این زگیل ها که در اثر ویروسHPV  به وجود می آیند، در خارج از ناحیه تناسلی دیده می شوند. ویروس HPV انواع مختلفی دارد که برخی از آن ها فقط ایجاد زگیل می کنند، ولی برخی از آن ها در ایجاد سرطان دهانه رحم نقش دارند. این زگیل ها اغلب در قسمت هایی از بدن که حین نزدیکی دچار زخم می شوند و در تماس مستقیم با ویروس قرار دارند پدید می آیند. البته ممکن است این عفونت با تأخیر آشکار شود و پس از مدت ها خود را نشان دهد.

غربالگری سرطان دهانه رحم
غربالگری سرطان دهانه رحم

درمان سرطان دهانه رحم

برنامه های غربالگری سرطان دهانه رحم در کشف این سرطان بسیار موثر عمل کرده است. همانطور که پیشتر نیز گفته شد، ویروس  HPV شایع ترین عامل سرطان رحم در زنان است. عمده ترین راه انتقال ویروس HPV روابط جنسی کنترل نشده می باشد. همچین زگیل های تناسلی از طریق این ویروس ایجاد می گردند و ممکن است شخص در زمان ابتلا هیچ نشانه ای از خود بروز  ندهد. واکسن های HPV نیز در پیشگیری از این بیماری کمک شایانی کرده اند. این سرطان در صورتیکه در مراحل اولیه تشخیص داده شود، با جراحی قابل درمان است. به همین دلیل غربالگری سرطان دهانه رحم توسط پزشکان متخصص توصیه می گردد. هدف از درمان، از بین بردن این زگیل ها می باشد و امکان ریشه کن کردن عفونت HPV وجود ندارد. درمان این زگیل ها زمانی ممکن است که اندازه آن ها بسیار کوچک بوده و کم تر از یکسال از بروز آن ها گذشته باشد. بهترین راه برای جلوگیری از انتقال این ویروس،  استفاده از واکسن HPV هم برای دختران و هم برای پسران و پیش از شروع اولین رابطه جنسی است. که معمولاً از سن 9 تا 26 سالگی وگاهاً تا 40 سالگی تجویز می شوند. این واکسن حتی برای افرادی که مبتلا به این ویروس می باشند نیز توصیه می گردد. بدین منظور که از انتقال سایر انواع HPV جلوگیری به عمل آید.

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + پنج =