عوارض پس از لابیاپلاستی

عوارض لابیاپلاستی

آنچه می خوانید...
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی که تقاضا برای جراحی آن روز به روز در حال افزایش است، لابیاپلاستی است. یکی از دغدغه های بزرگ افراد برای این جراحی، ایمنی و میزان عوارضی است که می تواند داشته باشد. در این مقاله قصد داریم در خصوص خطرات و عوارض لابیاپلاستی به طور جامع بپردازیم و به شما توضیح دهیم که آیا ارزش دارد جراحی انجام شود یا خیر. پس با ما همراه باشید تا پاسخ پرسش های خود را بیابید.

عوارض لابیاپلاستی

آیا لابیاپلاستی خطرناک است؟

از سوالاتی که برای بسیاری از بانوان پیش می آید این است که آیا لابیاپلاستی و یا لابیاپلاستی با لیزر ایمنی است و تاثیرات آن چقدر است؟ آیا بهنسبت عوارضی که دارد، انجام این جراحی به صرفه است یا خیر. در خصوص مطالعاتی که در سرتا سر دنیا و توسط بزرگ ترین و برجسته ترین پزشکان متخصص انجام شده است این است که افرادی که قصد این جراحی را دارند نگران نباشند چرا که این بیماری کاملا ایمنی است و عوارض خاصی به همراه ندارد.

ولی توصیه ما این است که هر خانمی که قصد جراحی های زیبایی و همچنین جراحی لابیاپلاستی را دارد بهتر است با عوارض آن نیز آشنا شود. از جمله عواملی که می تواند در کاهش عوارض این جراحی میسر باشد، انتخاب بهترین جراح زیبایی است. چرا که اگر جراحی به خوبی انجام نشود و جراح تجربه کافی در این زمینه نداشته باشد، می تواند شاهد عفونت، هماتوم، نکروز پوستی و … باشد.

پیشگیری از خطرات و عوارض لابیاپلاستی

همانطور که گفتبم، یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در میزان عوارض لابیاپلاستی انتخاب بهترین جراح زیبایی زنان است. کیفیت نباید فدای هزینه شود، چرا هر ارزانی بی دلیل نیست. هزینه لابیاپلاستی بسته به تجربه و شناخته شدن جراح می تواند متفاوت باشد. پس با اینتخاب یک جراح خوب، ماندگاری، نتیجه و کاهش خطرات جراحی را تصمین کنید. در صورتی که جراحی تجربه کافی نداشته باشد، می توانید با عوارضی همچون خونریزی، زخم شدید، عفونت و همچنین از بین رفتن حس جنسی شوید.

در صورتی که جراح دانش و تجربه کافی در خصوص لابیاپلاستی نداشته باشد، می تواند با برش و برداشتن بیش از حد لابیا، عوارض غیرقابل جبرانی را سبب شود. ممکن است خود افراد تمایل به برداشتن بیش از حد لابیاها داشته باشد که اگر جراح به دلیل عدم تجربه کافی این کار را انجام دهد، فرد می تواند دچار خشکی واژن، زخم شدن دهانه واژن و اطراف این ناحیه باشد که در هنگام رابطه جنسی همراه با درد خواهد بود و همین امر سبب کاهش و عدم رضایت جنسی می شود.

یکی از روش هایی پیشگیری از خطرات این جراحی، رعایت نکات قبل و بعد عمل است.

عوارض کوتاه مدت لابیاپلاستی

با اینکه جراحی لابیاپلاستی بی خطر است، اما با تمامی این موارد می تواند عوارض کوتاه مدتی همانند دیگر جراحی ها داشته باشد. این عوارض ماندگار نیستند و در کم ترین زمان و با رعایت نکات پزشکی و مراقبت های بعد لابیاپلاستی از بین روند. از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • سوزش
  • خارش
  • تورم
  • عفونت
  • درد

برای رفع هر کدام از این عوارض، پزشک متخصص داروها و پمادهایی را تجویز می نماید.

عوارض بلند مدت لابیاپلاستی

در صورتی که جراحی لابیاپلاستی توسط جراح متبحر و با تجربه انجام شود، ما این تصمین را به شما می کنیم که شاهد هیچ نوع عوارض بلند مدتی نخواهید بود. عوارض بلند مدت لابیاپلاستی فقط به دلیل خطای انسانی می تواند رخ دهد. از عوارض بلند مدت لابیاپلاستی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • آلرژی به مواد بیهوشی
  • نامتقارن بودن لابیاها
  • ماندن جای بخیه ها
  • کاهش حس جنسی در صورت عدم انتخاب جراح خوب
  • حس درد هنگام رابطه جنسی در صورت عدم انتخاب جراح خوب

لابیاپلاستی با جراحی یا لابیاپلاستی با لیزر؟

جراحی لابیاپلاستی یا لابیاپلاستی با لیزر؟

لابیاپلاستی را می توان به دو صورت انجام داد؛ یکی با جراحی و دیگری با لیزر. هر کدام از این روش ها مزایا و خطرات خود را دارند. شاید به دلیل آلرژی که برخی افراد نسبت به بیهوشی دارند، بسیاری از افراد تمایل به جراحی با لیزر داشته باشند. هر دوی این روش ها بی خطر هستند، فقط همانطور که گفته شد، در عمل لابیاپلاستی ممکن است در صورت عدم انتخاب جراح خوب، خطای انسانی رخ دهد. همین کار سبب برش های بیش از حد شده و جای این زخم ها روی ناحیه ماندگار می شود. همین امر می تواند در دوره نقاهت پس از جراحی تاثیر بگذارد.

آیا لابیاپلاستی روی میل جنسی تاثیر منفی دارد؟

باید این نکته را ذکر کنیم که لابیاپلاستی در صورت رعایت نکات ذکر شده هیچ تاثیر منفی بر روی میل و رضایت جنسی نخواهد داشت. چرا که این جراحی روی لب های واژن انجام شده و هیچ ارتباطی به درون واژن و ناحیه حساس کلیتوریس ندارد. فقط باید تا 4 هفته پس از عمل از انجام رابطه جنسی خودداری کرد، چرا که با فشار به واژن، می تواند سبب اختلالاتی در نتیجه لابیاپلاستی داشته باشد.

دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =