علت ایجاد کیست تخمدان

علت بروز کیست تخمدان چیست؟

آنچه می خوانید...
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 10 میانگین: 3.1]
وجود-کیست-تخمدان

بیماری های زنان از جمله کیست های تخمدان در خانم ها بسیار شایع است. دلیل ایجاد کیست تخمدان متفاوت است. این بیماری انواع و دسته های مختلفی دارد. کسانی که دچار کیست تخمدان می شوند، لازم است که اطلاعات لازم و کافی را در خصوص انواع و دسته ها پیدا کنند. همچنین درباره موثرترین روش درمانی مربوط به آن ها آن ها نیز اطلاعاتی کسب کنند. کیست های واژن، فضای مسدودی داشته که حاوی مایع، هوا و گاهی اوقات چرک هستند. از مهم ترین علل ایجاد کیست تخمدان می توان به غدد سباس، غدد بارتولن و یا ترومای ناشی از رابطه جنسی اشاره کرد. این عوارض ناشی از کیست تخمدان را می توان با آنتی بیوتیک ها و تخلیه کیست برطرف نمود.

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان از تشکیل شدن تعدادی کیست های آبدار به صورت غیرطبیعی است که درون تخمدان ها رشد می کند و از رایج ترین آنها به کیست های فولیکولی می توان اشاره کرد. اندازه این نوع کیست ها 3 سانتی متر است و بیشتر این کیست ها با مصرف قرص های ضد بارداری  توسط پزشک ظرف مدت 6 تا 8 هفته از بین می رود و مشکلی ایجاد نمی کنند. از دیگر کیست هایی که به صورت رایج بین 22 تا 45 سال روی می دهد توده های خوش خیم به نام کیستیک هستند که باعث ایجاد سرطان نخواهند شد .

علائم کیست تخمدان

 • دردهای زیادی که در نواحی شکم و لگن احساس می شود.
 • زمانی که پارگی کیست اتفاق بیفتد دردهای ناگهانی احساس می شود.
 • نامنظم بودن دوره قاعدگی
 • تغییرات در نبض
 • تهوع و استفراق
 • دردهایی که در رابطه جنسی روی می دهد.
 • احساس ضعف
 • بر اثر فشار کیست ها بر مثانه تکرر ادرار صورت می گیرد .

بیش تر بخوانید : عفونت ادراری

انواع کیست تخمدان

کیست های تخمدان به انواع مختلفی دسته بندی می شوند که عبارتند از :

 • کیست فولیکولی یا ساده تخمدان
 • کیست های شکلاتی یا اندومتریوئید
 • کیست های بدخیم تخمدان
 • کیست های فانکشنال
 • کیست های دارای خونریزی کم ( هموراژیک )
 • کیست درموئید
 • کیست های فولیکولار
 • کیست لوتوم کورپوس

و دیگر کیست های مربوط به تخمدان

کیست ساده یا فولیکولی

متداول ترین نوع کیست های تخمدان، همان کیست های ساده هستند. این نوع کیست ها از نوع کیست های ساخت و ساز هستند که در کوتاه ترین زمان ممکن به طور مثال تا دو ماه، از بین می روند، به همین دلیل است که این کیست ها، جزو کیست های خوش خیم محسوب می شود. کیست های فولیکولی نشانه ای ندارند و فقط زمانی که افراد سونوگرافی انجام می دهند به وجود ان پی می برند.


کیست های شکلاتی یا اندومتریوئید

علت تشکیل کیست های شکلاتی در بدن خانم ها بر هیچ کس مشخص نیست. تنها دلیلی که می توان برای این نوع کیست ها در بدن خانم ها به آن اشاره کرد، وراثت و ژتیک است. بسته به وضعیت و بدن افراد، درمان کیست های شکلاتی متفاوت است، البته باید گفت که درمان قطعی برای این نوع کیست ها هنوز یافت نشده است.


کیست های بدخیم تخمدان

کیست های بدخیم تخمدان سرطانی هستند و دیرتر از سایر انواع کیست ها، نشانه ای از خود بروز می دهند. این نوع کیست ها همچنین بعد از تشخیص، با داروها و انواع جراحی ها نیز باز هم برطرف نمی شوند و پاسخ نمی دهند.


کیست های فانکشنال

کیست های فانکشنال که همان کیست های عملکردی هستند.


کیست هموراژیک

کیست های هموراژیک همان از نوع کیست های عملکردی هستند که در زمان خونریزی به وجود می آیند.. از جمله علائمی که این نوع کیست ها دارند می توان به شکم درد در یک طرف بدن اشاره نمود.


کیست درموئید

کیست های درموئید به کیست های خوش خیم گفته می شود که تراتوم بالغ نام دارند. این نوع کیست های غیر عادی بوده و بیش تر زنان جوان تر درگیر ان می شوند که ممکن است حتی تا قطر 15 سانتی هم رشد کنند. این کیست می تواند شامل انواع دیگر بافت‌های بدن مانند چربی و گاهی اوقات استخوان، مو و غضروف باشد.


کیست‌های فولیکولار

به کیست‌های ساده می گویند. این کیست ها در زمانی که تخمک‌گذاری انجام نشده یا زمانی که فولیکول بالغ فرو می‌ریزد ایجاد می‌شوند. کیست فولیکولار در زمان تخمک‌گذاری شکل می‌گیرد و اندازه آن در حدود ۵ تا ۷٫۵ سانتی‌متر خواهد شد. پارگی این نوع کیست باعث بروز درد شدید و تیز در سمت تخمدان دارای کیست شود. این درد تیز یا میتلشمرز در میانه دوره عادت ماهیانه در زمان تخمک‌گذاری روی می دهد. حدود بیست درصد از زنان دارای این نوع کیست دچار درد شدید می‌شوند. این کیست‌ها عمدتاً علامتی ندارند و پس از چند هفته یا چند ماه از بین می‌روند.

کیست لوتوم کورپوس

این نوع کیست در حالتی به وجود می آید که پس از تخمک‌گذاری، فولیکول به چیزی که به آن لوتوم کورپوس گفته می‌شود تبدیل شود. اگر بارداری اتفاق نیفتد اغلب لوتوم کورپوس تجزیه می شود و از بین می‌رود. گاهی این کیست پر از مایع و خون می شود و داخل تخمدان باقی می ماند یکی از ویژگیهای این کیست این است که معمولا فقط در یک طرف ایجاد شده و علامت خاصی نیز ندارد.

 

 

 

از علتهای بروز کیست ها

 1. در صورتی روی می دهد که کیست های تخمدان با اختلال عملکرد تخمدان و هورمونی ایجاد شود که با استفاده از مصرف استعمال دخانیات بیشتر می شود.
 2. از جمله موارد دیگری که باعث ایجاد تخمک می شود عدم تخمک گذاری است زیرا فولیکولی که باعث می شود تخمک تولید شود معمولاً بعد از شروع عادت ماهیانه تخمک را آزاد کرده و با جمع شدن آب تبدیل به کیست می شود.
 3. یک سری از کیست ها به طور کل منشا مادرزادی دارند.
 4. استفاده از داروهای محرک بارداری باعث ایجاد کیست می شود.
 5. زیاد بودن هورمون محرک تولید شیر که به آن هورمون پرولاکتین می گویند باعث ایجاد کیست می شود .

به طور کل بهتر است بدانیم که بیشتر کیست ها خوش خیم بوده و احتمال سرطانی بودن آنها کمتر است.

 •  

 

راههای درمانی کیست

 • راههای روش درمانی با توجه به مشخصات سونوگرافی ، سن ، علائم بیماری ،آزمایش خون در هر فردی متفاوت است و پزشک با توجه به موارد ذکر شده تصمیم به درمان بیمار می کند . دارو درمانی و جراحی از جمله مواردی است که برای درمان کیست با توجه به نظر پزشک صورت می گیرد. یک سری از کیست ها هستند که بسیار خوش خیم بوده و براحتی با استفاده از دارو برطرف می شوند ، اما درمان کیست های تخمدان به روش لاپاراسکوپی یا همان جراحی باز توسط جراح با توجه به آزمایشات انجام می شود

 

دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + سیزده =