سیکل قاعدگی

سیکل قاعدگی در زنان

آنچه می خوانید...
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

سیکل قاعدگی در زنان

اگر می خواهید بدانید که چه عاملی سیکل قاعدگی شما را مدیریت می کند این مطلب را بخوانید

سایت رسمی دکتر نسرین زارع پور متخصصص زنان و زایمان غرب تهران

 

به طور کلی در بدن خانمها یک محوری وجود دارد که از بالا به پائین شامل موارد زیر است

  • غده هیپوتالاموس
  • غده هیپوفیز
  • تخمدان

هماهنگی این سه عضو از اهمیت ویژه ای برخوردار است وباعث می شود تا به موقع هورمون های مورد نیاز بدن ترشح شوند . آن نه تنها برای داشتن یک سیکل ماهانه طبیعی، بلکه برای داشتن قدرت باروری و نیز شروع بلوغ لازم است. غده هیپوتالاموس هورمونی به اسم GnRH ترشح می کند و این هورمون از طریق جریان خون به غده هیپوفیز رسیده و سبب ترشح دو هورمون LH و FSH توسط آن می شود، سپس این هورمونها به تخمدان منتقل شده و هر کدام یک وظیفه خاصی را انجام می دهند.

سیکل قاعدگی

غلظت هورمونها در خون تاثیر به سزایی در سیکل قاعدگی در زن ها دارد ، مهمترین هورمون ها برای تنظیم سیکل قاعدگی استروژن و پروژسترون می باشد .درواقع این دو هورمون هستند که مشخص می کنند که در یک سیکل ماهانه رحم چه تغییراتی را بخود بگیرد.

استروژن سبب رشد مخاط رحم می شود در واقع رشد مخاطی به شدت وابسته به ترشح این هورمون در بدن است ،    پروژسترون در وسط سیکل ماهانه پس از تخمک گذاری تولید می شود. این هورمون به استروژن کمک می کند تا مخاط رحم را در یک حالت آماده جهت لانه گزینی تخمک بارور شده آماده کند. کاهش پروژسترون خون همراه با استروژن سبب ریزش مخاط رحم می شود که همان شروع پریود می باشد.این عمل که با خونریزی همراه است سبب می شود تا دیواره ی رحم فرو ریزد و همراه با درد و یا ناراحتی بیرون بیاید.

هر گونه تغییر در میزان هورمونهای فوق سبب تغییر در عادات ماهیانه و سبب تغییر در میزان باروری خانمها می شود.

به عنوان مثال در نوجوانان و در سن حول و حوش یائسگی، میزان هورمون پروژسترون کاهش می یابد. به این دلیل عادات ماهانه سنگین (خونریزی زیاد) در سنین فوق شایع است. یک عده مواردی سبب تغییر در عادات ماهیانه می شوند، از تعدادی از آنها فقط در این قسمت نام برده می شود .موارد زیر ممکن است سبب اختلال در پریود شوند:

 

  • استفاده از قرصهای ضد حاملگی
  • کاهش چربی بدن (مثل خانم هایی که رژیم لاغری سخت دارند)
  • کاهش شدید وزن بدن
  • چاقی
  • استرس
  • ورزش حرفه ای

در صورت وجود اختلال در روند قاعدگی می توانید برای بررسی مشکلات احتمالی به دکتر زارع پور مراجعه نمایید . با تشکر مدیریت سایت دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 9 =