بیماری سرطان دهانه رحم در حاملگی

سرطان دهانه رحم در حاملگی

آنچه می خوانید...
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

سرطان دهانه رحم در حاملگی

هشدار های سرطان دهانه رحم کدامند؟ سن ابتلا به سرطان دهانه رحم چقدر است ؟ آیا سرطان رحم کشنده است ؟ راه های درمان سرطان دهانه رحم در حاملگی کدامند ؟

اصولا نحوه برخورد  با سرطان دهانه رحم  در حاملگی مشابه  فرد غیر  باردار است .  تنها ذکر  چند نکته ضروری است :

  • انجام کونیزاسیون سرویکس  به دلیل  افزایش  خطر خونریزی ، سقط  و زایمان  زودرس ، فقط  در صورتی  اندیکاسیون  دارد که بر طبق  گزارش سیتولوژی  و هیستولوژی  احتمال سرطان  تهاجمی وجود  داشته باشد .  البته بهتر است  تصمیم گیری  به صورت مشترک  بین متخصص زنان  و نوزادان  و بعد از  صحبت  کردن با والدین  صورت گیرد .
  • در مواردی که سرطان سرویکس در مرحله  تهاجم  میکروسکوپی  باشد  به تاخیر  انداختن درمان ظاهرا  نه تنها  به نفع جنین  است،  بلکه برای  مادر نیز عارضه ای  ندارد .
سرطان دهانه رحم در حاملگی
سرطان دهانه رحم در حاملگی
  • در مرحله IA1 که به وسیله کونیزاسیون  تایید شده  و لبه  نمونه  تمیز است می توان تا زمان ترم، حاملگی را  ادامه داده  و زایمان طبیعی انجام داد . بر طبق  اطلاعات موجود  در این مرحله نوع زایمان اثری  بر روند  بیماری ندارد .
  • در مرحله IA2 یا مراحل پیشرفته تر  باید بر طبق  مرحله بیماری  و سن حاملگی  و به صورت فردی باید  تصمیم گیری شود . MRI می تواند  پیشرفت بیماری  را نشان دهد . اگر قبل  از 20 هفتگی بیماری تشخیص  داده شود  باید بدون  هیچ نوع  تاخیری درمان،  شروع شود .  اگر شرایط  بیمار مساعد باشد ، هیسترکتومی و لنفادنکتومی  لگنی در حالیکه  جنین در رحم است،  انجام می شود .  افرادی که تحت کمورادیاسون  قرار می گیرند  سقط خود به خود،  صورت می گیرد .  اگر بیماری  بعد از هفته 28 حاملگی  تشخیص داده شود،  توصیه می شود  تا زمانی  که حیات  جنین خارج  از رحم  قطعی شود  درمان را به ،  تاخیر انداخت  و اگر  بین هفته  های 20  تا 28  سرطان سرویکس  تشخیص داده شود ، برای  تومور هایی که در مرحله IB1،IA2 هستند  می توان درمان  را به تاخیر انداخت  و این امر اثر  سوئی در روند  بیماری ندارد .

دکتر نسرین زارع پور ، متخصص زنان و زایمان در غرب تهران ، با دانش و مهارت بالای خود آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشند. راه های ارتباطی با دکتر نسرین زارع پور :

شماره های تماس:

  • 021-44447616
  • 09329137333
  • کانال اینستاگرام

  • در موارد پیشرفته تر،  معلوم نشده  که تاخیر  در درمان ،  اثری در بقا  بیمار داشته باشد . مدت زمانی که  درمان  می تواند  به تاخیر  بیفتد  بستگی  به مرحله بیماری ، هیستوپاتولوژی  تومور،  سن حاملگی  و تمایل والدین دارد .

درمان در مراحل پیشرفت بیماری

در مواردی که تومور پیشرفته و موضعی  است  و تصمیم  به تاخیر  در درمان  داریم، باید  زایمان در 34 هفتگی  یا زودتر  از آن صورت گیرد .  فقط در صورتی  که توده  به صورت کامل  با کونیزاسیون  خارج شده  باشد  زایمان واژینال  توصیه می شود .  هر چند که  مطالعات نشان نداده  است که زایمان طبیعی بر  روی پروگنوز بیماری اثر منفی داشته باشد .

دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + شانزده =