زایمان فیزیولوژیک چیست

زایمان کم درد و راحت

آنچه می خوانید...
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

زایمان فیزیولوژیک

زایمان فیزیولوژیک چیست؟

طبق گزارش بدست آمده از WHO، به هرگونه زایمان طبیعی ای که قبل از 37 هفتگی تا هفته ی 42 ام دوران بارداری، بدون دخالت جراح و تداخلات دارویی و درمانی اتفاق افتد؛ زایمان فیزیولوژیک نام دارد.

همانطور که از نام این نوع زایمان مشخص است، وضع حمل در این زایمان طبق روند طبیعی و فیزیولوژیک بدن مادر صورت می پذیرد. یعنی هورمون های ترشح شده که باعث کنترل عملکرد نورون ها و مدیریت بدن می شوند، روند زایمان طبیعی را تعیین می نمایند و جهت می بخشند.

در زایمان فیزیولوژیک هیچ برشی در پرینه ی مادر به منظور تسهیل خروج جنین ایجاد نمی شود و هیچگونه نیرو و ابزار خارجی در طی زایمان مورد استفاده قرار نمی گیرد.

اگر در طی زایمان فیزیولوژیک متخصص زنان و زایمان مجبور به استفاده از تکنیک های دارویی و تزریقی مهار درد (مانند: زایمان بدون درد با تزریق اپیدورال)، شود دیگر پروسه ی زایمان از روند فیزیولوژیکی خارج می شود.

لازم به ذکر است اگر از تکنیک های طبیعی مانند زایمان در آب، ماساژ در هنگام زایمان و این قبیل روش ها در حین زایمان مورد استفاده قرار گیرد، زایمان روند فیزیولوژیک خود را سپری می کند و نیاز به کاربرد داروهای تزریقی در حین زایمان نمی باشد.

زایمان در آب، زایمان با پوزیشن های نشسته، ایستاده، به حالت سجده و… از انواع زایمان فیزیولوژیک به شمار می آیند. نکته ی قابل توجه در زایمان فیزیولوژیک وجود همسر در کنار مادر در حین زایمان می باشد. حضور همسر در روند زایمان باعث اطمینان خاطر بیشتر مادر می شود که این امر تاثیرات مثبت روانی را به دنبال دارد و می تواند در کیفیت مراحل زایمان نقش مهمی را ایفا کند.

 

زایمان کم درد و آسان

از خصوصیات زایمان فیزیولوژیک راحتی و کم درد بودن مادر در حین زایمان می باشد. دنیای مدرن امروزی بیشتر به جهت زایمان فیزیولوژیک سوق پیدا کرده است و دلیل آن نداشتن تداخل دارویی و ابزاری در حین این نوع زایمان می باشد.

 مادر اگر قصد انجام زایمان طبیعی به صورت فیزیولوژیک را داشته باشد، باید در انتخاب بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران دقت کند. زیرا انتخاب صحیح پزشک و کسب آموزش های لازم تاثیر مستقیم و بسیار حائز اهمیتی در روند زایمان و نتایج حاصل از آن دارد.

زایمان فیزیولوژیک
زایمان فیزیولوژیک

بالا بردن آگاهی مادر و آموزش راهکارهای موثر در زایمان می تواند آمادگی لازم روحی و جسمانی مادر را ارتقا دهد. اگر مادر آموزش های لازم جهت مدیریت روند زایمان را از متخصص زنان و زایمان خوب کسب کند، می تواند نقش خود را در داشتن یک زایمان طبیعی موفق بدون دخالت عوامل دارویی و… به نحو احسن ایفا کند.

در پروسه ی فیزیولوژیک زایمان، استفاده از تکنیک های کاهش درد طبیعی و غیر دارویی مانند:

  • ایجاد آمادگی روانی مادر
  • استفاده از تکنیک های طبیعی مهار درد (مانند: زایمان طبیعی در آب و …)
  • ماساژ
  • استفاده از سرما و گرما در حین زایمان
  • بهره مندی از طب فشاری
  • آموزش نحوه ی تنفس و زور زدن مادر حین زایمان و… رایج می باشد.

نتیجه گیری

همانطور که در مطالب فوق ذکر شد، زایمان فیزیولوژیک یک زایمان بدون درد و آسان می باشد و فواید بسیار زیادی را شامل حال مادر و جنین می کند. متخصص زنان و زایمان، تمام تکنیک های مدیریت ذهن و آموزش های لازم برای تقویت روند زایمان را در اختیار مادر قرار می دهد و در تک تک مراحل بارداری و زایمان در کنار مادر پشتوانه و حامی او است.

دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − هفت =