چگونگی انتقال زگیل تناسلی

راه های انتقال زگیل تناسلی

آنچه می خوانید...
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

از بیماری های رابجی که معمولا در بین قشر جوان و میانسال وجود دارد می توان به زگیل تناسلی اشاره کرد. اصلی ترین عامل بیماری زگیل تناسلی، ویروس HPV (Human Papilloma Virus) است. بیش از 100 نوع HPV وجود دارد که 40 نوع از آن ها می توانند سبب بیماری زگیل تناسلی شوند. انواع ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸ زگیل تناسلی از گونه های رایج این ویروس هستند. در این مقاله سعی داریم اطلاعات کلی در رابطه با این بیماری به شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

یکی از شایع ترین و اصلی ترین راه های انتقال زگیل تناسلی، برقراری ارتباط جنسی می باشد. به طوریکه ویروس و آلودگی از طریق سطح مخاطی (مانند: ناحیه ی تناسلی، دهان و حلق) وارد بدن فرد می شود.

بیش تر بخوانید : زایمان طبیعی

راه های انتقال زگیل تناسلی

زگیل تناسلی از راه های مختلفی می تواند انتقال یابد. در ادامه به شرح هر کدام از آن ها می پردازیم.

انتقال زگیل تناسلی از طریق تماس پوستی

نکته ی قابل توجه در این موضوع، زمان برقراری ارتباط برای انتقال زگیل تناسلی می باشد. به طور مثال تماس پوستی یا برقراری ارتباط اگر در مدت زمان یک ثانیه انجام شود، احتمال انتقال ویروس بسیار کم می باشد. هرچه مدت زمان برقراری ارتباط بیشتر باشد متقابلا امکان انتقال ویروس زگیل تناسلی نیز افزایش میابد.

انتقال-زگیل-تناسلی-از-راه-پوست

همانطور که در مطلب فوق ذکر شد؛ انتقال زگیل تناسلی حتما نیاز به دخول ندارد، بلکه با ارتباط و سایش پوستی (حتی زمانی که فرد دختر هم باشد) این ویروس منتقل می شود.

نکته: با توجه به اهمیت تماس پوستی و مالشی در انتقال زگیل تناسلی می توان گفت که متاسفانه با استفاده از لوازم جلوگیری مانند کاندوم به دلیل برقراری ارتباط پوستی احتمال انتقال این ویروس همچنان وجود دارد.

انتقال زگیل تناسلی از طریق آب

آیا از طریق لوازم نمناک می توان به زگیل تناسلی مبتلا شد؟

 • فردی را در نظر بگیرید که از حوله ی نمدار شخص مبتلا به زگیل تناسلی استفاده کرده است و اظهار می کند به این ویروس مبتلا شده است.

همانطور که در مطالب بالا بیان شد، مدت زمان تماس فرد با منطقه آلوده به ویروس باید چیزی حدود 5 تا 10 دقیقه باشد تا انتقال ویروس به صورت کامل انجام گیرد. بنابراین اگر فرد به مدت 5 تا 10 دقیقه به صورت مدام حوله ی فرد آلوده را به بدن خود مالیده باشد (پوست فرد توسط حوله سایش پیدا کند.) احتمال آلودگی وجود دارد ولی در غیر این صورت احتمال مبتلا شدن به این ویروس بسیار کم می باشد.

موارد استثنا : اگر فردی که در معرض آلودگی قرار می گیرد دچار جراحت (مثلا بعد از شیو کردن موهای زائد یا سایر جراحت ها که پوست فرد را مستعد تر برای آلوده شدن به ویروس می کند.) باشد، در مدت زمان کمتری به ویروس HPV مبتلا می شود.

انتقال زگیل تناسلی از راه دهان

انتقال ویروس HPV از طریق مخاط دهان یکی از راه های انتقال زگیل تناسلی می باشد. به صورتی که سطح مخاطی دهان فرد با محل آلوده به ویروس تماس پیدا کند. این تماس می تواند از طریق ارتباط دهانی با ناحیه ی تناسلی فرد آلوده باشد.

اپیلاسیون

از نگرانی هایی که خانم ها دارند این است زمانی که برای اپیلاسیون به مراکز درمانی مراجعه می کنند، وسایل ضدعفونی شده و از دستکش های یکبار مصرف تمیز استفاده شود تا از انتقال هر نوع ویروس، میکروب از جمله زگیل تناسلی جلوگیری شود. اگر وسایل و موادی که برای اپیلاسیون استفاده می شود بهداشتی نباشد و چندبار مصرف شده باشد، ممکن است باعث انتقال ویروس hpv شود.

البته زمانی این اتفاق می افتد که از همان وسایل برای فرد مبتلا استفاده شده باشد. همچنین خونریزی در زمان اپیلاسیون خطر ابتلا به این عارضه و سایر بیماری ها را افزایش می دهد.

بنابراین هنگام مراجعه به مرکز اپیلاسیون باید دقت کنید لوازم مورد استفاده یکبار مصرف باشد.

تیغ اصلاح

اگر شخصی از تیغ آلوده فرد مبتلا در نواحی تناسلی استفاده کند و به خصوص اگر برش و زخم ایجاد شود، احتمال انتقال زگیل تناسلی وجود خواهد داشت.

برای پیشگیری از انتقال هر نوع ویروس اعم از زگیل تناسلی نباید به هیچ عنوان از تیغ و لوازم شخص دیگری استفاده شود.

راه های انتقال زگیل تناسلی در مردان

اگر مرد سالم با زن مبتلا به ویروس HPV ارتباط برقرار کند احتمال ابتلای مرد به این ویروس بسیار زیاد است. این انتقال ممکن است از طریق تماس مخاط دهان و یا سطح مخاطی ناحیه ی تناسلی وی صورت گیرد.

انتقال زگیل تناسلی از راه بوسیدن

اگر شدت آلودگی زن به ویروس HPV به قدری زیاد باشد که تمام بدن آن را درگیر کرده باشد می توان به انتقال این ویروس از طریق بزاق دهان نیز فکر کرد.

بیش تر بخوانید : زایمان سزارین

جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی

رابطه جنسی محافظت شده می تواند از انتقال زگیل تناسلی پیشگیری کند. به طور مثال داشتن کاندوم می تواند احتمال انتقال زگیل را کاهش دهد.

 • عدم استفاده از وسایل شخصی به صورت مشترک مثل تیغ مشترک
 • اجتناب از انجام اپیلاسیون و لیزر در مکان های غیر بهداشتی
 • نداشتن رابطه جنسی با افراد مختلف
 • نداشتن رابطه جنسی از راه دهانی
 • پایبند به ارزش های اخلاقی
 • تزریق واکسن گارداسیل

آیا برای زگیل تناسلی روش درمانی قطعی وجود دارد؟

از جمله ویروس هایی که برای آن درمان قطعی وجود ندارد می توان به زگیل تناسلی اشاره کرد. اما در صورت ابتلا به این بیماری، باید فرد سعی کند آرامش خود را حفظ نماید و سپس به یک پزشک متخصص مراجعه کند. اگر درمان زگیل تناسلی به موقع صورت گیرد می تواند از سرطان پیشگیری نماید.

باید این نکته را در نظر داشت که درمان به موقع زگیل های تناسلی می تواند جلوی سرطانی شدن آن ها را بگیرد. همچنین تا زمانی که به زگیل تناسلی مبتلا باشید نمی توانید با شریک جنسی خود ارتباط برقرار نماید زیرا احتمال انتقال ویروس از این طریق بسیار زیاد است. روش های مختلفی برای درمان این زگیل های تناسلی وجود دارد که پزشک بسته به میزان درگیری فرد به این بیماری بهترین درمان را برای او در نظر می گیرد.

اما به طور کلی از جمله درمان هایی که برای از بین بردن ضایعات زگیل تناسلی به کار می رود شامل:

 • کرایوتراپی
 • درمان با لیرز
 • درمان های دارویی
 • سوزاندن
 • عمل جراحی

چکیده مطلب

با شناخت راه های انتقال زگیل تناسلی توصیه می شود از رفتارهای نادرست جنسی پرهیز کنید تا به این ویروس مبتلا نشوید. اگر احتمال ابتلا به ویروس HPV را می دهید، باید به متخصص زنان و زایمان خوب مراجعه نمایید تا شرایط شما مورد بررسی قرار گیرد و آزمایش های لازم برای بررسی های دقیق تر انجام شود.

دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 13 =