چسبندگی رحم

دلیل چسبندگی رحم

آنچه می خوانید...
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]
چسبندگی-رحم

چسبندگی رحم به عنوان نوعی عفونت است که انواع مختلفی دارد. چسبندگی ها از نوع چسبندگی داخل رحم داخل لگن می باشد. این نوع از بیماری زنان با پوشش درونی رحم و به صورت طبیعی سبب آسیب رساندن به آن نمی شود، ولی با از بین بردن محافظ درون رحم، می تواند سبب آسیب رساندن به بافت آن شود. چسبندگی رحم که به آن سندرم آشرمن نیز گفته می شود، نوعی بیماری مخصوص خانم هاست که در آن چسبندگی هایی در رحم فرد ایجاد شده و بسته به شدت آن، می تواند عوارض متفاوتی را به همراه داشته باشد. در ادامه به بررسی چسبندگی رحم، علل ایجاد آن و علائمی که از خود بروز می دهد، صحبت کنیم.

بیش تر بخوانید : فیبروم رحمی

تعریف چسبندگی رحم

از اصلی ترین اجزای بدن زنان و دستگاه تناسلی آن ها، رحم است که تخمدان ها نیز درون آن قرار دارد و تاثیرگذارترین نقش را در باروری خانم ها دارد. چسبندگی رحم به وضعیتی گفته می شود که بین دیواره های رحم، بافت زخم ایجاد شده و مخاط دیواره رحم را از بین می برد، سپس دیواره جلویی و پشتی رحم به هم می چسبد. این چسبندگی می تواند بخش و یا کل رحم را درگیر کند. شدت این چسبندگی نیز به شکل های شدید، خفیف و متوسط بروز پیدا می کند و ضخامت آن می تواند ضخیم، نازک و یا لکه دار باشد.

دلایل چسبندگی رحم

حفظ سلامت در زنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، مشکلات زنان از شایع‌ترین مسائلی است که می‌تواند جسم زن را آزرده کند و روح آن را عذاب دهد، از این رو توصیه می شود تا کوچکترین تغییرات و سطحی ترین ناراحتی ها را بررسی و درمان نمایید.

همانطور که می دانید رحم یکی از اجزای مهم دستگاه تناسلی زنانه محسوب می شود، که تخمدان‌ها را نگهداری میکند ،رحم نقش بزرگی در باروری خانم ها بازی میکند و حفظ بهداشت آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مراقبت از رحم برای هر زنی لازم است زیرا کوچک‌ترین نقصی در این اندام خطرات بسیاری برای وی در برخواهد داشت، احتمال ناباروری یکی از عوارض آسیب رسیدن به رحم است.

وارد شدن هر گونه آسیب، زخم یا عفونتی در داخل دیواره رحم می تواند عاملی برای عفونت های بزرگ و بیماری های رحمی شود.یکی از بدترین بیماری های این ناحیه چسبندگی رحم است .

غالبا چسبندگی رحم ناشی از آلودگی ها و عفونت های درون رحمی است و باعث زخم شدن رحم می شود، به عبارتی، چسبندگی رحم زمانی رخ می دهد که در بافت دیواره پوششی رحم زخم‌هایی ایجاد شده باشد.

علائم چسبندگی رحم

علائم چسبندگی رحم بسته به ویژگی های شخص متفاوت می باشد. به عنوان مثال در برخی از بانوان، چسبندگی رحم هیچ علائمی ندارد و در برخی دیگر وجود چرخه قاعدگی نامنظم، می تواند نشانه ای بر وجود چسبندگی رحم در فرد باشد.

به طور کلی علائم و نشانه های چسبندگی رحم شامل موارد ذیل میگردد:

علائم-چسبندگی-رحم
 • اندومتریوز
 • سقط جنین مکرر
 • تغییرات دوره قاعدگی همچون بی نظمی، کاهش یا قطع شدن خونریزی
 • احساس درد در هنگام رابطه جنسی
 • احساس گرفتگی و درد رحم در زمان قاعدگی همراه با خونریزی خفیف یا عدم خونریزی
 • ناباروری بودن دلیل مشخص
 • جفت تهاجمی

انواع چسبندگی رحم

چشبندگی رحم انواع مختلفی دارد که این انواع، بسته به شدت و دلیل ایجاد آن تسیم بندی می شود. انواع چسبندگی رحم عبارت است از :

چسبندگی خفیف رحم

در نوع خفیف چسبندگی رحم تنها یک سوم از رحم دچار چسبندگی می شود و می توان آن را به راحتی درمان کرد.


چسبندگی متوسط رحم

از نشانه های بارز چسبندگی متوسط رحم، میزان کم خونریزی های دوران قاعدگی است.

یکی از نشانه های چسبندگی متوسط رحم، خونریزی کم در دوران قاعدگی می باشد، همچنین در این وضعیت حدود دو سوم رحم درگیر چسبندگی می گردد.

چسبندگی شدید رحم

در این مرحله شاهد قطع کامل چرخه قاعدگی به واسطه درگیر شدن تمامی رحم به چسبندگی خواهیم بود.

عوارض چسبندگی رحم

 • داشتن سقط جنین مکرر و پشت سر هم
 • ناباروری
 • متوقف شدن چرخه قاعدگی به طور کامل
 • قاعدگی دردناک
 • ایجاد محدودیت رشد برای جنین درون رحم
 • افزایش اختلالات لانه گزینی جفت در حاملگی بعدی
 • وجود دردهای لگنی و چرخه قاعدگی دردناک
دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 8 =