ویروس HPV

آیا ویروس HPV قابل درمان است؟

آنچه می خوانید...
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 2]

ویروس HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، عامل ایجاد زگیل تناسلی و همچنین سرطان دهانه رحم می باشد. این ویروس می تواند از طریق رابطه جنسی یا تماس جنسی پوست به پوست از شخصی که ویروس را دارد، منتقل شود.

شاید برای شما سوال پیش بیاید که، آیا می توان گفت که هر فردی که به ویروس HPV مبتلا شده است پس به سرطان دهانه رحم مبتلا می شود ؟ در این مقاله می خواهیم در مورد ویروس HPV به صورت کامل توضیح دهیم .چنانچه می خواهید در این زمینه اطلاعات جامعی بدست آورید در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

 

 

زگیل تناسلی یا ویروس HPVچیست ؟

 

یکی از شایع ترین عفونت هایی که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود، ویروس HPV می باشد. در حال حاضر، انواع مختلفی از این ویروس وجود دارد و می تواند از طریق تماس جنسی پوست به پوست منتقل شود.

برخی از انواع آن که زگیل های تناسلی را ایجاد می کند، با ریسک یا خطر پایین نام گذاری شده اند. برخی از انواع این ویروس می تواند منجر به سرطان مقعد، گردن رحم یا سرطان دهانی شوند و به انواع پرخطر این ویروس شناخته می شوند.

این ویروس حدود 100 نوع دارد در واقع ویروسی است که توانسته انواع مختلف از خودش را تکثیر کند که حدود 12 نوع آن می تواند ایجاد زگیل های تناسلی کند .زگیل ها ابتدا به صورت تحریک های پوستی شروع می شود و بعد یک برجستگی پوستی را ایجاد می کند که شبیه زگیل هایی که در دیگر نقاط بدن می زند، می باشد اما این نوع زگیل خاص است و زگیل تناسلی است و با انواع ویروسی که در بدن ایجاد می شود متفاوت می باشد .ویروس HPV،

 

ویروس HPV از چه روشی منتقل می شود ؟

 

حدود 20 نوع از ویروس HPV خطرناک تر می باشد، که می تواند ایجاد سرطان کند در واقع نوعی ویروس است که هم می تواند بیماری های مقاربتی معمولی ایجاد کند، و یا اگر در دستگاه تناسلی نهفته شود و برای چند سال باقی بماند، ایجاد سرطان دهانه رحم می کند. همان طور که گفته شد از طریق روابط جنسی و ارتباطات پوست به پوست منتقل می شود.

 

علت ایجاد زگیل تناسلی یا ویروس HPV

 

متاسفانه اکثر بیمارانی که مبتلا به HPV هستند، از بیماری خود اطلاعی ندارند. اگرچه مکانیسم دقیق انتقال ویروس از شخصی به شخص دیگر هنوز شناسایی نشده است، اما معمولا از راه تماس جنسی به خصوص تماس تناسلی یا مقعدی منتقل می گردد. البته احتمال انتقال ویروس از راه ارتباط دهانی-تناسلی نیز امکان پذیر است.

 

 

علائم ابتلا به ویروس HPV

 

افراد مبتلا به HPV، می توانند سال ها بدون علامت باشند و در این مدت، ویروس را به شریک جنسی خود منتقل کنند. ممکن است یک شخص، به بیش از یک نوع ویروس HPV مبتلا شود.

اکثر مبتلایان بی علامت هستند و در صورت سالم بودن سیستم ایمنی، 90% موارد HPV از بدن مبتلایان پاک خواهد شد. در حال حاضر هیچ گونه روش پیشگیری کننده ای وجود ندارد که بتواند افراد مبتلا را به دو گروه تقسیم کند، گروهی که HPV از بدن آن ها دفع می شود و گروهی که HPV باقیمانده و باعث تغییر سلولی غیر طبیعی یا زگیل می شود. باید خاطر نشان کرد، تغییرات سلولی بوجود آمده در آزمایش پاپ اسمیر، قابل مشاهده می باشد.

تعدادی از انواع HPV، می تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند و تعداد دیگر می توانند سلول های طبیعی را غیر طبیعی کرده و باعث سرطان شوند. انواع ویروس HPV که باعث زگیل تناسلی می شود با انواعی که سبب سرطان می شود، متفاوت می باشد.

 

انواع ویروس HPV

 

  • زگیل تناسلی به صورت توده های به هم متصل یا کوچک مجزا در ناحیه تناسلی ایجاد می گردد. شکل ظاهری زگیل می تواند برجسته، مسطح، کوچک و بزرگ یا شبیه گل کلم باشد. تشخیص زگیل بالینی بوده و پزشک با مشاهده، می تواند آن را تشخیص دهد. معمولا طی چند هفته تا چند ماه پس از تماس جنسی شخص با شخص مبتلا، در بدن او رشد پیدا می کند. باید توجه کرد زگیل به سرطان تبدیل نمی شود.
  • در 7/99% سرطان دهانه رحم با HPV همراهی دارد و معمولا تا مراحل پیشرفته بدون علامت می باشد. متاسفانه درمان HPV در مراحل پیشرفته بسیار سخت می باشد. نکته مهم در کنترل سرطان دهانه رحم، غربالگری منظم در بیماران واجد شرایط می باشد. سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع در میان زنان جهان می باشد.

 

ویروس-پاپیلومای-انسانی

 خطرات زگیل تناسلی

 

بر خلاف تصور عموم مردم، زگیل تناسلی بیماری خطرناکی نیست و اغلب اوقات به سرطان منجر نمی شود، ولی ظاهر نامناسب زگیل ها از لحاظ زیبایی، بروز نگرانی و استرس در فرد به علت احتمال انتقال به دیگران و احتمال بروز سرطان و بزرگ شدن زگیل ها و انتشار آن به محل جدید در ناحیه تناسلی دلایلی است که تشخیص و درمان آن را ضروری می کند.

 

راه های انتقال زگیل تناسلی

 

شایع ترین راه انتقال این بیماری، از طریق رابطه جنسی می باشد. در واقع زگیل تناسلی یکی از بیماری های منتقله جنسی می باشد، اما دلیلی بر این نیست که الزاما از طریق رابطه جنسی منتقل شود. در برخی موارد، از طریق استفاده از لوازمی مانند لیف یا تیغ مشترک یا رفتن به مکان هایی مانند سونا در شرایطی که ویروس در آن پخش شده باشد، می تواند منتقل شود. همچنین تماس پوستی فرد سالم با فردی که مبتلا به ویروس زگیل تناسلی است، نیز می تواند سبب انتقال زگیل تناسلی باشد.

 

ویروس HPV و ارتباط پوست به پوست

 

در دختران جوانی که هنوز ازدواج نکرده اند، گاهی این ویروس دیده می شود و بیشترین علت بر اثر مواردی چون اپیلاسیون در مکان های غیر بهداشتی یا در آرایشگاه ها که بیشتر وسایل شخصی به خوبی رعایت نشده است و امکان دارد در شرایطی که یک سری وسایل به صورت عمومی بین چند نفر استفاده شود بیشتر دیده می شود، زیرا علاوه بر این که از نظر بهداشتی برای فرد ناراحت کننده است از نظر زیبایی هم تاثیر بدی دارد و  برجستگی های بدی را در ظاهر پوست ایجاد می کند. درمان ویروس hpv سخت و طولانی است و امکان اینکه بعد از درمان مجدد عود کند، زیاد است و یک نوع خطرناک آن ایجاد سرطان دهانه رحم می کند .

 

زگیل-تناسلی

 

همه ی افرادی که به ویروس HPV مبتلا می شوند دچار سرطان دهانه رحم می شوند ؟

 

خیر. این طور نیست معمولاً سیستم دفاعی بدن هر فرد علیه این ویروس مقاومت می کند و آن را از بین می برد و اجازه نمی دهد که منجر به سرطان شود، ولی در بخشی از افراد، اگه ضعف سیستم ایمنی وجود داشته باشد و یا اگر انتشار ویروس خیلی زیاد باشد و یا مکرراً دچار این ویروس شده باشند می تواند در دهانه رحم، خصوصاً در سنین جوانی به دلیل اینکه دهانه رحم ساختمان خاصی دارد و از بافتی پوشیده شده است که در حال تغییر سلولی می باشد، و ویروس می تواند فرصت طلبی کند و از شرایط این بافت استفاده کرده و وارد هسته سلول شود. ویروس، هنگامی که وارد هسته سلول می شود، در آن جا مستقر شده و ایجاد سرطان می کند.

 

تشخیص-زگیل-تناسلی

 

ویروس hpv چگونه تشخیص داده می شود؟

 

در بسیاری از موارد، زمانی که زنان به این ویروس مبتلا می شوند زگیل هایی که به صورت زائده های گوشتی یا جوش هایی خیلی ریز هستند را، روی اندام تناسلی خود مشاهده می کنند. اما در مواردی، زگیل تناسلی علائم و نشانه ای ندارد. در این موارد باید از سایر شیوه های تشخیصی برای تشخیص این ویروس کمک گرفت.

یکی از این روش های تشخیصی، پاپ اسمیر و تست HPV می باشد. در این روش، پزشک می توانند با برداشت بخشی از ترشحات ناحیه رحم و دهانه واژینال آن ها مورد آزمایش قرار دهند و تمامی مشکلاتی که در این بخش از بدن وجود دارد را تشخیص دهد.

 

درمان ویروس HPV

 

در برخی موارد زگیل ایجاد شده در ناحیه تناسلی خود به خود از بین می رود و نیاز به درمان ندارد. برای درمان زگیل تناسلی، روش های متعدد دارویی و جراحی وجود دارد.

در خصوص سرطان دهانه رحم، اگر در غربالگری هایی که به صورت روتین انجام می شود پاپ اسمیر غیرطبیعی وجود داشته باشد، معمولا در زمان خود رفع می گردد. لذا بر اساس راهنمایی بالینی موجود با پاپ اسمیر غیر طبیعی برخورد می شود.

از آنجا که روش های سرولوژیک و کشت سلولی در شناسایی این ویروس و انواع آن، فاقد ارزش می باشند، اهمیت روش های مولکولی از جمله واکنش زنجیره ای پلی مراز (PCR) در تشخیص قطعی و زودرس این ویروس آشکار می گردد.

به طور کلی درمان هایی که برای از بین بردن ضایعات زگیل تناسلی به کار می رود عبارتند از :

  • درمان های دارویی
  • کرایوتراپی
  • سوزاندن زگیل
  • درمان با لیزر
  • عمل جراحی

 

 

خاتمه

در مورد سرطان دهانه رحم، بیش از هر نوع بدخیمی دیگر اثرات پیشگیری، تشخیص زودرس و درمان به موقع بر کاهش میزان مرگ و میر مشهود است. این امر می تواند با انجام دوره ای تست پاپ اسمیر صورت می گیرد. انجام واکسیناسیون در برخی از کشورهای پیشرفته باعث کاهش قابل توجهی در ابتلا افراد به ویروس شده است.

 

 

دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 20 =