تغییرات واژن در دوران بارداری

تغییرات واژن در دوران بارداری

آنچه می خوانید...
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

تغییرات واژن در دوران بارداری :

از شروع بارداری تغییرات مشهودی در بدن مادر باردار ظاهر می شود یکی از این اتفاقات تغییرات واژن در دوران بارداری است اما فرزند آوری بعد از زایمان نیز بر عملکرد و فرم واژن اثر خواهد گذاشت یکی از مهم ترین مسائل که پس از زایمان طبیعی مادر را درگیر به خود می کند ، گشاد شدگی و افتادگی واژن است . در این خصوص تغییرات و مشکلات طول دوره بارداری را بررسی می کنیم .

تغییرات واژن در دوران بارداری

ترشحات واژن در بارداری :

بعضی از تغییرات واژن در دوران بارداری معمول و بی اهمیت است و نیازی به پیگیری پزشکی نیست ولی برخی از علایم حاکی از خطری تهدید کننده برای سلامت مادر و فرزند او هستند . بروز ترشحات واژن در بارداری و قبل از آن کاملا طبیعی است ولی رنگ آنها به مادر اطلاع می دهند که آیا مشورت با پزشک ضروری است یا خیر . چنانچه از ویژگی ها و خصوصیات ترشحات واژن در بارداری اطلاعی ندارید لازم است بدانید که حجم ترشحات در این دوران بیشتر می شود و بروز آنها بخشی از فرآیند بارداری بوده که در حالت عادی رنگ سفید به خود می گیرند ولی اگر در رنگ ، بو و مقدار این ترشحات تغییری حاصل شد لازم است با پزشک خود در این باره مشورت داشته باشید .

عفونت واژن در بارداری :

طبق آمار به دست آمده از هر 5 زن باردار ، یک نفر به خارش و عفونت عفونت واژن در بارداری مبتلا می شود . عفونت باکتریایی هنگامی به وقوع می پیوندد که باکتری های موجود در واژن که همیشه به صورت طبیعی در آن بخش هستند به طرز نامتعادلی تکثیر شده و بیش از حد معمول شوند این عارضه به علت تغییرات هورمونی در بارداری به وقوع می پیوندد و همانطور که گفته شد شایع است اگر این عارضه درمان نشود ، مشکلات جبران ناپذیری برای مادر به وجود می آید که یکی از آنها درد زایمان زودرس و کم وزنی نوزاد است . عفونت واژن در بارداری به کمک یک کشت ساده واژینال تشخیص داده شده و اقدامات درمانی اتخاذ می شود .

خارش واژن در بارداری :

همانطور که پیش تر ذکر شد ، تغییرات هورمونی موجب تکثیر و افزایش غیرمعمول باکتری های واژن می شود که در مورادی نیز این امر موجب پیدایش و رشد قارچ ها خواهد شد که به این ترتیب خانم باردار با ترشحات زرد رنگی مواجه می شود که آزاردهنده ترین بخش این اتفاق خارش واژن در بارداری است توصیه پزشک متخصص زنان بر این است که از مصرف خودسرانه داروهایی چون آنتی بیوتیک پرهیز نمایید .

با تشکر مدیریت سایت دکتر زارع پور متخصص زنان و زایمان و نازایی .

دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − نه =