نمونه تخت زایمان طبیعی

تخت زایمان طبیعی چگونه است؟

آنچه می خوانید...
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4]

بله درست خواندید. این عنوان دغدغه ی بسیاری از زنان باردار که در شرف وضع حمل می باشند، است. شاید شماهم در اطراف خود زنان بارداری را دیده باشید که وسواس شدیدی در مورد نحوه ی زایمان خود دارند و دوست دارند بهترین روش زایمان را انتخاب کنند. کاملا طبیعی است.

هر زن بارداری تمایل دارد دوران بارداری سلامت و بی خطری را سپری کند تا سلامت خود و فرزندش را تضمین کند. گذراندن موفقیت آمیز دوران بارداری به منزله ی خاتمه ی این دوران مهم نمی باشد بلکه نحوه ی زایمان نتیجه ی 9 ماه مراقبت را مشخص می کند.

اگر خود شما باردار شوید چه زایمانی را انتخاب می کنید؟ زایمان سزارین یا طبیعی؟

کار به اینجا هم ختم نمی شود! بعد از انتخاب نوع زایمان سوالات جانبی مطرح می شوند. بطور مثال اگر فرد متقاضی زایمان طبیعی باشد ممکن است سوالات زیر ذهنش را درگیر کند:

         مراحل زایمان طبیعی

         زایمان طبیعی چقدر درد دارد؟

         انواع زایمان طبیعی

         زمان زایمان طبیعی

         تخت زایمان طبیعی و …

در این مقاله به بررسی تخت زایمان طبیعی می پردازیم. با ما همراه باشید.

تخت زایمان طبیعی
تخت زایمان طبیعی

ویژگی تخت زایمان طبیعی

تخت زایمان طبیعی به نحوی طراحی شده است که با حفظ پوزیشن مناسب مادر در حین زایمان ، روند زایمان را تسهیل نماید.

·        شیاری در قسمت جلویی تخت تعبیه شده است، زمانی که مادر قصد اعمال فشار بیشتری داشت می تواند روی این شیار قرار بگیرد.

·        میله ای در جلوی تخت واقع شده است که به مادر در حفظ پوزیشن مناسب در هنگام زایمان کمک می کند. بطور مثال مادر با گذاشتن دست و یا سر خود روی این میله می تواند، حالت مناسبی را برای ماساژ ماما فراهم می کند.

·        تخت زایمان به مادر کمک می کند تا پوزیشن اسکات را حفظ کند و روند زایمان را سرعت بخشد. (یعنی طراحی این تخت به گونه ایست که مادر در لبه ی تخت می نشیند و چمباتمه می زند تا پوزیشن مناسب برای زایمان طبیعی حفظ شود.)

 

·        همچنین پشتی تخت زایمان دارای قابلیت تنظیم در زوایای مختلف می باشد و تخت به نحوی است،  که اگر مادر در حین زایمان نیاز به استراحت داشت می تواند دراز بکشد.

صندلی زایمان طبیعی

این صندلی شبیه توالت فرنگی طراحی شده است. نوع طراحی صندلی زایمان طبیعی نیز مانند تخت زایمان به نحوی است که پوزیشن مناسب در حین زایمان را حفظ کند و به مادر در زایمان کمک کند.

باز شدن بیشتر دهانه ی رحم در پوزیشن اسکات نکته ی بسیار موثری در خروج آسان تر جنین در حین زایمان می باشد.

دکتر نسرین زارع پور ، متخصص زنان و زایمان در غرب تهران ، با دانش و مهارت بالای خود آماده ارائه خدمات به شما عزیزان  می باشند. راه های ارتباطی با دکتر نسرین زارع پور :

شماره های تماس:

  • 021-44447616
  • 09329137333
  • صفحه اینستاگرام

پوزیشن های مناسب برای زایمان طبیعی

از میان پوزیشن های انتخابی برای زایمان طبیعی می توان به موارد مهم زیر اشاره کرد:

1-    نشستن روی زانو و خم شدن به سمت جلو

با نشستن روی زانو و خم شدن به سمت جلو می توانید،  درد کمر در حین زایمان را کاهش دهید و با انقباض بیشتر لگن و ران فشارهای موثرتری برای خروج بهتر جنین اعمال کنید.

توپ های زایمان از جمله وسایل کمکی و موثر در این پوزیشن از زایمان طبیعی می باشند.

پوزیشن زایمان طبیعی
پوزیشن زایمان طبیعی

2-    پوزیشن نیمه نشسته

این حالت جزء پوزیشن های رایج در زایمان طبیعی محسوب می شود. اما در این حالت انقباض دهانه ی رحم و بازشدن آن کمتر از سایر پوزیشن های زایمان طبیعی می باشد. زیرا قرارگیری در حالت عمودی به باز شدن بیشتر رحم و تسهیل انقباضات آن کمک بیشتری می کند.

در پوزیشن نیمه نشسته مادر روی تخت زایمان طبیعی می نشیند و با باز کردن پاهای خود شروع به اعمال فشار برای خروج جنین می کند.

نتیجه گیری

نحوه ی زایمان نتیجه ی 9 ماه مراقبت و تلاش های شبانه روزی مادر در دوران مهم بارداری، را مشخص می کند. به همین منظور توصیه می شود تا با انتخاب بهترین متخصص زنان و زایمان، دوران بارداری موفق توام با زایمانی راحت داشته باشید.

متخصص زنان و زایمان بعد از انجام بررسی های لازم و تحت نظر داشتن دوران بارداری مادر، می تواند بهترین نوع زایمان را برای وضع حمل انتخاب کند.

دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =