تبخال تناسلی

تبخال تناسلی

آنچه می خوانید...
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

تبخال تناسلی شایع ترین بیماری مقاربتی

اگرچه اکثر خانم ها از عفونتشان آگاه نمی باشند تقریبا یک ششم از لحاظ سرمی در خون الودگی قبلی دارند.اکثر موارد توسط اشخاص بدون علامت یا بی اطلاع از بیماری منتقل می شود.

 

این ویروس دو نوع یک و دو دارد بیش از نیمی از موارد موارد جدید توسط نوع یک ایجاد می شود که نوعی است که تبخال صورت می دهد و احتمالا در اثر روابط جنسی دهانی-تناسلی ایجاد می شود.

تبخال تناسلی

نوع دو فقط در ناحیه تناسلی بوده و معمولا از راه جنسی منتقل می شود.

 

انتقال نوزادی از سه راه صورت می گیرد

١-داخل رحمی

٢-حول و حوش زایمان که بیشترین درصد انتقال را دارد

٣-پس از تولد

با وجود این مسائل غربالگری روتین در بارداری توصیه نمی شود به علت این که مقرون به صرفه نیست.

درمان تبخال به خصوص در موارد اولیه که شدید تر است با داروهای ضد ویروسی مقدور است .در بیماران باردار فقط در مواردیکه ضایعات فعال وجود دارد یا علامتهای قبل شروع ضایعه مثل خارش وسوزش در فرد مستعد سزارین توصیه می شود و در بقیه موارد زایمان طبیعی موردی ندارد.

زگیل تناسلی و تبخال تناسلی دو بیماری ویروسی متفاوت می باشند .ویروس تبخال در بدن فردی یک بار مبتلا شده باقی می ماند و احتمال عود وجود دارد ،به خصوص در مواقع کاهش سطح ایمنی این ویروس مجددا فعال می شود در موارد اولیه تعداد ضایعات زیادند ولی در دفعات مراجعه تعداد کم و محدود ایجاد می شوند در موارد اولیه درمان ضد ویروسی برای کوتاه تر شدن دوره بیماری بهتر است انجام گردد ولی در موارد مراجعه که ضایعات کم هستند خود محدود شونده خواهد بود و خیلی از موارد درمان لازم ندارد .اکثر انتقال این ویروس در دوره های ریزش بدون علامت ویروس که شخص علامتی ندارد صورت می گیرد لذا همانند سایر بیماری های مقاربتی روابط تک همسری و رعایت مسایل اخلاقی کمک کننده است .

علائم تبخال تناسلی چیست ؟

این تبخال ها قرمز و و دارای پوسته های ریز هستند،که ایجاد خارش و سوزش در ناحیه تناسلی و اطراف آن ایجاد می شود.گاهی اوقات این تبخال ها پیش رفته و به ناحیه مجرای ادرار و روی مناطقی از باسن سرایت می کند که باعث درد،سوزش  و تورم می شود.این علائم مختصص تبخال تناسلی نیست و ممکن است منشاء دیگر داشته باشد پس بهتر است تا شدید نشدن آن به پزشک متخصص رجوع کرده علت را فهمیده و درمان را شروع کنید.تبخال تناسلی در بانوان باردار بسیار خطرناک است .این عفونت ها بدن را ضعیف می کند و به جنین آسیب می رساند.

درمان تبخال تناسلی

برای درمان تبخال تناسلی راه درمان قطعی وجود ندارد ، انجام نمونه برداری،در مراحل عفونت شدید آزماشات خون و دارو درمانی شروع می شود. بیمار باید در این راه درمان صبور باشد و به کمک پزشک و با قوی کردن سیسم امنیت بدن خود، این ویروس ها را از بدن دور کند.و در کنار درمان می تواند از این روش ها برای التهام زخم ها کمک بگیرند.

علامت وجود این ضایعات در افراد علامت دار وجود ضایعات تاولی ریز همراه با زخم های کوچک دردناک می باشد که در صورت ایجاد این علایم بهتر است زودتر به پزشک مراجعه نمایید تا درمان لازم سریعا شروع شده و بیماری و ضایعات بدتر نشوند در دفعات اول ممکن است علامتهای عمومی مثل تب و ضعف و بی حالی هم دیده شود.

با تشکر مدیریت سایت دکتر نسرین زارع پور متخصص زنان و زایمان غرب تهران

دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =