تاثیر آلودگی هوا در سلامت مادر و جنین

تاثیر آلودگی هوا در سلامت مادر و جنین

آنچه می خوانید...
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

تاثیر آلودگی هوا در سلامت مادر و جنین

آیا از تاثیر آلودگی هوا در سلامت مادر و جنین آگاه هستید؟

در این مقاله به تاثیر آلودگی هوا در سلامت مادر و جنین می پردازیم.

 

آلودگی هوا در سلامت مادر و جنین ، تاثیرات متفاوتی ایجاد می کند که ، یکی از مهم ترین تاثیر آلودگی هوا در سلامت مادر و جنین ، سقط جنین  ، می باشد ، که اغلبا در  در سه ماهه ی اول بارداری اتفاق می افتد. همچنین تاثیر آلودگی هوا در سلامت مادر و جنین، از علل ناباروری در زنان ، نیز می باشد.

از سایر تاثیرات می توان به موارد زیر به اختصار اشاره کرد:

 • وزن پایین جنین در هنگام تولد
 • ناهنجاری های جنینی ( مانند لب و کام شکری در جنین و یا ناهنجاری های قلبی_عروقی)
 • زایمان زودرس
 • مرگ جنین داخل رحم
 • اختلالات رشدی جنین
 • اوتیسم
 • ایجاد اختلال در تنفس جنین
 • اختلالات مغزی و …

تاثیر آلودگی هوا در سلامت مادر و جنین ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.  دکتر زارع پور ،  متخصص زنان و زایمان در تهران  با دانش و مهارت بالا در زمینه ی زایمان ، مشتاقانه آماده ی ارائه ی خدمات به شما عزیزان می باشند.  جهت هر گونه مشاوره  با ایشان می توانید از طریق زیر اقدام کنید:

 • 021-44447616
 • 09329137333
 • اینستاگرام

تاثیر آلودگی هوا در سلامت مادر و جنین چیست ؟

هفته های ابتدایی بارداری ( 12 هفته ی اول) زمان های حساس و مهم بارداری محسوب می شوند. زندگی در مکان های مملوء از آلودگی هوا و پر تردد ، سلامت مادر و جنین را به خطر می اندازد و عامل تهدید کننده ای در بارداری محسوب می شود. طبق گزارش های بدست آمده و تحقیقات انجام شده ، آلودگی هوا و ذرات آلاینده ، تاثیرات سویی در سلامت جنین و مادر می گذارد.

بنابراین توصیه می شود به منظور جلوگیری از ایجاد هرگونه عارضه ی نامطلوب و داشتن دوران بارداری سالم و موفق ، زنان باردار، از قرارگیری در مکان های آلوده خودداری کنند و نکات مراقبتی خود و جنین خود را مد نظر قرار دهند.

تاثیر آلودگی هوا در سلامت مادر و جنین
تاثیر آلودگی هوا در سلامت مادر و جنین

تاثیر آلودگی هوا بر سلامت جنین

طبق موارد ذکر شده ، هفته های ابتدایی ( هفته ی 8 تا 12 بارداری) ، دوران مهم و حساسی در دوران بارداری محسوب می شوند. زیرا این دوران، زمان شکل گیری و رشد مغز جنین می باشد. به دنبال این امر، هرگونه اختلال در رشد مغزی جنین عوارض نامطلوب و غیرقابل جبرانی در، ضریب هوشی جنین و سایر توانایی های مغزی او ایجاد می کند.

یکی از عواملی که سبب کم بودن وزن جنین هنگام تولد می شود، آلودگی هوا می باشد.

تاثیر آلودگی هوا در سلامت مادر

گازهای سمی و آلاینده های آسیب زای موجود در هوای آلوده ، سبب ایجاد عوارض نامطلوب در زنان باردار می شود. از این عوارض می توان به : اختلالات تنفسی مادر ( تنگی نفس) و سوء تغذیه ی او، اشاره کرد. با کاهش یافتن میل مادر برای مصرف مواد غذایی و سوء تغذیه ی مادر ، متقابلا مواد غذایی کمی مورد استفاده ی جنین قرار می گیرد و وزن جنین کاهش می یابد.

دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =