بیماری های خوش خیم پستان

بیماری های خوش خیم پستان

آنچه می خوانید...
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بیماری  های  خوش خیم پستان

آیا بیماری های خوش خیم پستان می تواند به سرطان پستان منجر شود ؟ در این مقاله می خواهیم در مورد بیماری های خوش خیم پستان به صورت کامل توضیح دهیم.

بیماری های خوش خیم پستان چیست ؟

اختلالات غیر بدخیم پستان ، شامل شایعات پاتوفیزیولوژیک اپی تلیوم ، استروما ، چربی یا بخش های عروقی این عضو .

فیبروآدنوم : از هیپرتروفی لوبول های پستان ناشی می شود و شامل عناصر اپی تلیال و بافت همبند است.

نکروز چربی : عبارتست از سلول های چربی نامنظم و نکروز شده با موارد بی شکل صورتی رنگ و سلول های التهابی از جمله سلول های غول آسای جسم خارجی .گاه الگوی بدخیمی را تقلید می کند .

آدنوز اسکلروز دهنده : نوعی انحراف در فرآیند تحلیل طبیعی است .

اکتازی مجاری : هنگامی رخ می دهد که مجاری مرکزی نشت کند ، واکنش التهابی ایجاد می شود .

جهت تماس با دکتر زارع پور متخصص زنان و زایمان در تهران و جهت هر گونه مشاوره تلفنی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید .

  • 021-44447616
  • 09329137333

علل بیماری های خوش خیم پستان

بافت پستان تحت تاثیر عوامل مربوط به غدد درون ریز ، تغییرات گوناگونی را تجربه می کند .تقسیم بندی ANDI ( انحراف مربوط به تکامل و تحلیل طبیعی ) بیماری های خوش خیم پستان  را بسته به هم پاتوژنز و هم درجه ناهنجاری ، دسته بندی می کند.

عوامل خطر در بیماری های خوش خیم پستان

ممکن است در کسانی که داروی ضد بارداری خوراکی مصرف می کنند شیوع کمتری داشته باشد ، مصرف دخانیات از عوامل خطر ساز در بروز ماستیت اطراف مجاری به شمار می رود .

بیماری های خوش خیم پستان
بیماری های خوش خیم پستان

اپیدمیولوژی در بیماری های  خوش خیم پستان

در کل تخمین زده می شود که فقط 10 تا 20 درصد موارد به تشخیص بافت شناختی می انجامد .تغییرات فیبروستیک منتشر بسیار شایع است و در حدود 60 درصد زنان دیده می شود و 70 درصد بیماران به درد و اختلالات پستان دچار می شوند ،فیبروآدنوم در گروه سنی 15 تا 25 سال و کیست های پستان در افراد 40 تا 50 ساله شایع تر است و معمولاً بعد از یائسگی ناپدید می شوند مگر آن که بیمار درمان هورمونی جایگزین دریافت کند.

شرح حال بیماری های خوش خیم پستان

سابقه ی احساس ناراحتی یا درد پستان ( درد پستان مرتبط با سیکل قاعدگی در زنان یا غیر مرتبط با آن ) ، تورم یا توده پستانی ، ترشحات سینه  ( در صورت خونی بودن ترشحات باید به بدخیمی مشکوک شد) باید عوامل خطر ساز سرطان پستان از جمله سابقه ی خانوادگی ، سابقه ی دوره های ماهانه ، بارداری ، استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی یا درمان جایگزینی هورمونی را مد نظر داشت.

بیماری های خوش خیم پستان
بیماری های خوش خیم پستان

معاینه در بیماری های خوش خیم پستان

  • وجود ندول های موضعی یا منتشر در پستان
  • فیبروآدنوم معمولاً توده ای صاف ، کاملاً محدود شده و متحرک است .
  • ترشح زرد – سبز از نوک پستان

ویژگی های بدخیمی مانند گود افتادن ، نمای شبیه به پوست پرتغال ، بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل وجود ندارد .

تشخیص بیماری های خوش خیم پستان

  • معاینات بالینی
  • تصویر برداری : ماموگرافی یا در بیماران جوان تر زیر 35 سال سونوگرافی ، شایعات خوش خیم کمتر احتمال دارد کلسیفیه باشند .MRI ممکن است سودمند باشد.
  • سیتولوژی و بافت شاسی : با سیتولوژی FNA (بیوپسی با سوزن ظریف)تروکات یا بیوپسی همراه با خارج کردن ضایعه .

درمان بیماری های خوش خیم پستان

درمان علامتی ندارد مانند تجویز مسکن ، روغن علف خر برای درد پستان .توصیه به بیمار برای پوشیدن کرست حمایتی و رعایت رژیم غذایی مناسب ( کاهش محتوای چربی رژیم غذایی ) دانازول به عنوان خط دوم درمان کاربرد دارد .فیبروآدنوم را می توان به روش محافظه کارانه درمان کرد یا در صورت بزرگ بودن یا به درخواست بیمار آن را خارج ساخت.

کیست های ساده به آسپیراسیون نیازی نداند مگر آن که از نظر بالینی ضرورت داشته باشند و هنگام آسپیراسیون ممکن است به طور کامل این ضایعات ناپدید شوند .درصورت آن که با آسپیراسیون این کیست ها ناپدید نشدند باید آن ها مانند توده پستان برخورد کرد.

جراحی : شامل برداشتن یا بیوپسی همراه با خارج کردن توده پستانی .در صورتی که شک داریم که ضایعه ممکن است خوش خیم نباشد.ضایعه را باید همراه با درون مجرا به کار می رود .در عمل هادفیلد مجاری مرکزی در موارد  اکتازی مجاری برداشته می شود .

عوارض

درد ، عود ضایعه

توجه کنید در صورت کوچک ترین علائم و نشانه به متخصص زنان مراجعه کنید تا بررسی های لازم انجام شود زیرا همیشه تشخیص به موقع بیماری در بهبود بیماری موثر تر است و در صورتی که بیماری شدت پیدا کند درمان سخت تر خواهد بود.

دیگر خدمات دکتز زارع پور متخصص زنان و زایمان در تهران عبارتست از :

آیا ممکن است در دوران استفاده از IUD باردار شوید؟

تبخال تناسلی

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

اقدامات قبل از زایمان طبیعی

علائم حاملگی خارج از رحم

دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 1 =