انجماد تخمک

انجماد تخمک

آنچه می خوانید...
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

انجماد تخمک :

یکی از درمان های ناباروری و امکانپذیر شدن بارداری در سنین غیرممکن ، انجماد تخمک است . انجماد تخمک روشی موثر برای باروری شناخته شده و افراد می توانند با کمک این راهکار شانس فرزند آوری بالایی داشته باشند .

در چه مواردی تخمک منجمد می شود ؟

بسیاری از خانم هایی که تخمک خود را منجمد می کنند در شرایط فعلی امکان بارداری ندارند این نوع خانم ها تمایل دارند پس از بهبود شرایط و به دست آوردن امکان فرزند آوری ، در زمان های آتی اقدام به بارداری نمایند و از آنجایی که سن تخمک گذاری محدودیت هایی دارد ، از این راهکار اثربخش استفاده می شود . زنی که فرزند آوری خود را عقب می اندازد ممکن است در حال حاضر شرایط مالی ایده آلی برای کودک خود نداشته یا ممکن است تا اتمام دوره تحصیلی و موفقیت کاری ، برای فرزند آوری زمان بخواهد . برخی خانم ها نیز به دلیل مجرد بودن لازم می بینند تخمک خود را منجمد نمایند تا موعد مناسب از آن بهره بگیرند گاهی نیز به دلیل انجام درمان های به خصوصی ، همچون شیمی درمانی یا پرتودرمانی امکان بارداری موجود نیست . در هر حال برای این عزیزان و موارد مشابه ، گزینه مناسب انجماد تخمک است .

انجماد تخمک

سن مناسب برای انجام انجماد تخمک :

هر قدر سن زن کمتر باشد ، تخمک های او برای انجماد مناسب ترند به این معنا که اگر سن بالا برود ، سن تخمک هم افزایش یافته و از توان باروری آن کاسته می شود یا ریسک اختلالات و مشکلات کروموزومی در جنین افزایش می یابد .

چگونگی انجام انجماد تخمک :

انجام انجماد تخمک همچون روش IVF است . و مراحل آن عموما 2 الی 4 هفته زمان بر است . برای این کار در زمانی نزدیک به عادت  ماهانه ، داروهای باروری تجویز شده و تخمدان ها برای ساخت و تولید تخمک تحریک می شوند . اصولا بدن زن در ماه یک تخمک آزاد می کند . پس از گذشت چند روز برای انجام بررسی ها لازم است به مطب متخصص زنان مراجعه کرده تا به کمک سونوگرافی میزان هورمون های خونی ارزیابی شوند تا زمان مناسب برای برداشت تخمک ها تعیین شود . در حینی که تخمک ها به بلوغ کافی رسیدند ، با روش سرپایی چند دقیقه ای ، مورد بازیابی قرار گرفته و در موعد مناسب پس از بی حسی بیمار ، با کمک سوزن مناسب و مخصوصی از دیواره واژن ، تخمک ها برداشت می شوند در این خصوص از سونوگرافی کمک گرفته می شود تا موقعیت دقیق ورود سوزن قابل مشاهده باشد. پس از این کار تخمک ها به سرعت منجمد شده و پس از مدت ها ، گرم می شوند و برای باروری آماده می گردند .

با تشکر مدیریت سایت دکتر نسرین زارع پور جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی .

دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − پانزده =