مراقبت های پس از جراحی لابیاپلاستی

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

آنچه می خوانید...
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

لابیاپلاستی یکی از جراحی های زیبایی است که می تواند سبب تغییر ظاهری پوست در ناحیه واژن و برطرف کردن چین و چروک مجرای ادرار و ناحیه واژن باشد. این جراحی می تواند با هدف متقارن سازی و در حالت کلی زیباسازی انجام شود. همچنین جنبه درمانی نیز دارد، چرا که لابیاهای بزرگ می تواندد سبب احساس ناراحتی در افراد باشند. اما چیزی که در این جراحی مهم است و می تواند نتیجه مثبتی در جراحی داشته باشد، مراقبت های پس از عمل لابیاپلاستی است. در این مقاله به این مساله به طور کامل خواهیم پرداخت.

اقدامات ضد عفونی قبل از عمل لابیاپلاستی

اکثر کلینیک ها نوعی آنتی بیوتیک درمانی را برای جلوگیری از عفونت ارائه می دهند. ممکن است به صورت موضعی مانند اریترومایسین، به صورت خوراکی مانند سفالوسپورین های نسل اول یا ترکیبی از آنتی بیوتیک های موضعی و خوراکی استفاده شود. آنتی بیوتیک های موضعی باید بعد از هر بار شستشوی پرینه یا ولو استفاده شود. در این دوره باید از استفاده از صابون به فرج خودداری شود.

آنتی بیوتیک ها معمولاً به مدت 5 روز پس از جراحی تجویز می شوند و پس از آن معمولاً زخم اپیتلیال می شود. با این حال، برخی از جراحان درخواست را برای 10 روز توصیه می کنند. بروز عفونت سطحی در این مدت خطر انقباض زخم، گرانولوم بخیه و اسکار را افزایش می دهد.

زمان بهبودی لابیاپلاستی

دوره بهبودی بعد از عمل لابیاپلاستی در بین افراد متفاوت است. در هفته اول پس از جراحی، ممکن است احساس ناراحتی، خارش و درد داشته باشید. در پایان هفته دوم، بیشتر افراد می توانند فعالیت های عادی روزانه خود را از سر بگیرند. شما باید حداقل به مدت شش هفته از رابطه جنسی خودداری کنید و بهبودی کامل می تواند سه تا شش ماه طول بکشد.

آماده سازی برای بهبودی پس از لابیاپلاستی

قبل از عمل جراحی لابیاپلاستی بهتر است یک سری اقدامات انجام گیرد تا بتواند درد و ناراحتی هفته اول پس از جراحی را راحت تر کند. از جمله این اقدامات می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • قبل از جراحی بهتر است به مدت چند روز برای پس از جراحی مرخصی بگیرید.
  • از مکمل های آرنیکا و بروملین استفاده نمایید تا به از بین بردن کبودی و تورم کمک کنند.
  • از رابطه جنسی خودداری نمایید.
  • قبل از جراحی، موهای این ناحیه را بتراشید.

اقدامات بعد از لابیاپلاستی

برای گرفتن نتیجه بهتر و دوره نقاهت کمتر، باید یک سری مراقبت هایی بعد لابیاپلاستی صورت گیرد که ما به تفکیک روز آن ها را به شما بازگو می کنیم :

روز اول

در روز اول پس از لابیاپلاستی، احتمال تورم در لابیاهای داخلی و خارجی که به ترتیب همان لابیای کوچک و بزرگ هستند، وجود دارد. حتی در صورت هیچ نوع برشی، امکان برآمدگی پوست در ناحیه کلیتوریس وجود دارد.

بافت ناحیه تناسلی می تواند به صورت قابل توجهی کشیده شود، به همین دلیل تورم و بخیه ها می توانند به مرور بهبود یابند و نگران این مساله نباید بود.

  • در اولین روز پس از لابیاپلاستی، کمپرس سرد می تواند به تسکین درد و تورم این ناحیه کمک کند. جهت جلوگیری از آسیب های پوستی این ناحیه، از نگه‌داشتن کمپرس بیش از 15 دقیقه در هر بار روی آن خودداری نمایید.. در غیر این صورت، هفته اول را با یک شروع مثبت شروع کنید:
  • آرنیکا و بروملین را در صورت تجویز پزشک مصرف کنید. مصرف آن ها را برای چند روز پس از عمل ادامه دهید.
  • درد ناشی از جراحی را می توانه با استامینوفن مدیریت کرد. اما ممکن است به داروهای قوی تر نیز نیاز پیدا کنید.
  • می توانید از پماد لیدوکائین برای استفاده از نواحی برش زده استفاده نمایید.
  • اصطکاک لباس زیر و حتی جابجایی روی صندلی یا راه رفتن می تواند باعث ناراحتی متوسط ​​تا شدید و همچنین تخلیه آب شود. دقیقاً به همین دلیل است که چند روز پس از جراحی باید استراحت کنید تا دچار درد و ناراحتی نشوید.

توجه داشته باشید که برای لابیاپلاستی با لیزر نیز باید همین مراقبت ها انجام شود.

روز دوم

تورم ممکن است تشدید شود. این معمولی است، زیرا اغلب قبل از اینکه بهتر شود بدتر می شود. پس سعی کنید نگران نباشید. هنگامی که به حمام می روید به استفاده از بطری اسپری ادامه دهید. هنگامی که بیش از 24 ساعت بین خود و عمل جراحی فاصله بگذارید، جراح ممکن است به شما اجازه دهد حمام نشسته بگیرید.

به مصرف داروهای ضد درد خود ادامه دهید و طبق دستور جراح، روی برش ها پماد بزنید. درد و/یا ناراحتی طبیعی است. تخلیه خونی روی لباس زیر یا نوار بهداشتی نیز طبیعی است.

اگر به فشاری که ممکن است به پوستتان وارد می کنند حساس باشید، ممکن است نتوانید لباس های تنگ یا لباس زیر بپوشید. در صورت اجازه جراح به یخ زدن ادامه دهید. سرماخوردگی باید به شدت به درد و تورم کمک کند.

انتظار علائم را داشته باشید
اگر در هفته اول، انتظار طیف وسیعی از علائم را داشته باشید: درد، خارش، زهکشی و شاید تب. اگر علائمی را تجربه کردید که در دستورالعمل های شخصی پس از عمل شما ذکر نشده است، با پزشک خود تماس بگیرید.

دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + نوزده =