مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

زایمان طبیعی چقدر درد دارد

زایمان طبیعی چقدر درد دارد؟

این سوال دغدغه ی بسیاری از مادران عزیز بعد از سپری کردن دوران بارداری، انتخاب نوع زایمان بر اساس شرایط فیزیکی و چگونگی روند حاملگی می باشد.

همان طور که در مقاله ی زایمان طبیعی و سزارین مطرح شد، بسیاری از زنان باردار به دلیل ترس از درد زایمان طبیعی این نوع زایمان را برای وضع حمل انتخاب نمی کنند.

امروزه با گسترش دانش پزشکی تکنیک های بسیار موثری در کاهش درد زایمان طبیعی ابداع شده اند تا مادر با آرامش خاطر بیشتری نوزاد خود را به دنیا آورد.

با ما همراه باشید تا در این مقاله به مبحث پرمخاطب زایمان طبیعی چقدر درد دارد بپردازیم.

شروع درد زایمان

درد زایمان معمولا در حدود هفته ی ۳۷ تا ۴۰ آغاز می گردد. علائم درد زایمان، مادر را آگاه می سازد که زمان زایمان نزدیک است.

از این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

         مادر احساس می کند که جنین از رحم پایین تر آمده و در لگن او قرار گرفته است.

         ترشحات شدید موکوسی (گاها ممکن است این ترشحات خونی هم باشند.)

         در این مرحله مادر آبریزش پیدا می کند. (این آبریزش نشان دهنده ی پاره شدن کیسه ی آب می باشد.)

بیشتر بخوانید
آیا زنان مبتلا به ایدز می توانند باردار شوند؟

         درد در ناحیه ی کمر و زیر شکم

         انقباضات پی در پی شکمی (به گونه ای که شکم شل و سفت می شود.)

انواع انقباضات شکمی

این انقباضات شکمی ممکن است واقعی یا کاذب باشند. این انقباضات از هفته ۳۷ ام به بعد آغاز می شوند که با درد مختصر و یا شدید همراه هستند.

برای تشخیص نوع انقباضات شکمی می توانیم به شدت درد مادر توجه کنیم. بطور مثال:

۱-    انقباضات واقعی

در انقباضات واقعی شاهد علائمی همچون موارد زیر هستیم:

         تشدید شدت درد

         تشدید شدت انقباضات و سفتی شکم

         دفعات انقباضات افزایش می یابد.

         درد در این انقباضات با استراحت کردن و یا مصرف مسکن تجویز شده توسط متخصص زنان و زایمان نیز، تسکین نمیابد.

۲- انقباضات کاذب

در انقباضات کاذب شاهد علائمی مانند موارد زیر اشاره کرد:

         به مرور زمان شدت درد کاهش می یابد.

         تعداد دفعات انقباضات کمتر می شود.

         در این انقباضات، درد مادر با استراحت کردن و یا مصرف مواد دارویی، تسکین می یابد.

تشخیص نوع انقباضات

شما عزیزان می توانید برای گزارش دهی مناسب به پزشک زنان خود، از یادداشت برداری استفاده کنید.

         به گونه ای که؛ زمان هر انقباض و مدت زمانی که به طول می انجامد (و یا مثلا در یک بازه ی زمانی یک ساعته، تعداد دفعات انقباضات چقدر بوده است؟) را یادداشت کنید و اطلاعات نوشته شده را در اختیار پزشک خود قرار دهید.

نوشتن این یادداشت ها تاثیر بسیار مهمی در بررسی های پزشکی و تشخیص نوع انقباضات توسط دکتر زنان و زایمان دارد.

         یکی دیگر از راهکارهای موثر در تشخیص نوع انقباضات، بررسی و معاینه ی دهانه رحم می باشد. متخصص زنان و زایمان با بررسی دهانه ی رحم میزان انقباض و باز شدگی آن را بررسی می نماید و تشخیص می دهد که مادر در فاز زایمان قرار گرفته است یا خیر.

توجه داشته باشید، اگر انقباضات فوق الذکر در کمتر از ۳۷ هفته بروز پیدا کنند، باید سریعا با پزشک خود در میان بگذارید تا علت این انقباضات مشخص شود. در این حالت نوع انقباض (کاذب و یا واقعی) مهم نمی باشد، زیرا با تشخیص بموقع باید در مراحل ابتدایی این انقباضات مهار شوند تا زایمان زودرس اتفاق نیفتد و زایمان در زمان مناسب انجام شود.

درد زایمان طبیعی

درد زایمان طبیعی

من از زایمان طبیعی می ترسم

این جمله ی بسیاری از زنان باردار در شرف وضع حمل می باشد. ترس از این زایمان نشأت گرفته از باورهای نادرست می باشد. بطور مثال: زن باردار اظهار می کند که بنیه ی جسمانی کافی برای انجام این نوع زایمان را ندارد.

یکی از راهکارهای جلوگیری از این باورهای نادرست، پرس و جوی میدانی می باشد! یعنی بهتر است زن باردار برای انتخاب نوع زایمان، از اطرافیان خود که به تازگی زایمان کرده اند، در مورد نحوه و عوارض بعد از زایمانشان سوال کند و بعد از جمع بندی می توانند زایمان مفیدتر را انتخاب کنند.

 

مراحل درد زایمان طبیعی

طبیعتا در طی زایمان شاهد مراحل دردناک نیز هستیم. بطور مثال در مراحل ابتدایی، فواصل دردهای زایمان به گونه ای می باشد که مادر مجال استراحت دارد. همچنین لازم به ذکر است که؛چند ساعت بعد از آغاز درد، زایمان صورت می گیرد و جنین متولد می شود.

اما توجه داشته باشید با استفاده از تکنیک های تسکین دهنده ی درد زایمان طبیعی، مادر متحمل رنج و سختی نمی شود.

نتیجه گیری

با آموزش های لازم و کسب اطلاعات کافی، می توان درد زایمان طبیعی را کنترل کرد. این امر موجب می شود تا مادر روند زایمان طبیعی را با موفقیت سپری کند و جنین خود را سالم به دنیا آورد. حتی در مواقعی می توان از برخی روش های پزشکی مانند زایمان طبیعی با تزریق اپیدورال نیز برای تسکین درد زایمان، استفاده کرد.

به هرحال انتخاب بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران تاثیر شایانی در گذراندن دوران بارداری موفقیت آمیز و داشتن زایمانی راحت و بی عارضه دارد. بنابراین توصیه می شود در انتخاب پزشک خود برای اقدام به بارداری و یا زایمان نهایت دقت را در نظر بگیرید.

 

 

 

 

دکتر نسرین زارع پور ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی در غرب تهران
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران
خدمات : مشاوره قبل و بعد از بارداری – بهداشت و سلامت و مراقبت های ویژه دوران بارداری – انواع جراحی های زیبایی و ترمیمی زنان – پاپ اسمیر – پیشگیری از انواع سرطان های زنان – زایمان طبیعی و زایمان سزارین – درمان انواع عفونتها و زخم های دهانه رحم – مشاوره تغذیه و ورزش بانوان باردار و …
جهت تماس: 02144447616 – 09329137333

درباره دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی در غرب تهران دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران خدمات : مشاوره قبل و بعد از بارداری - بهداشت و سلامت و مراقبت های ویژه دوران بارداری - انواع جراحی های زیبایی و ترمیمی زنان - پاپ اسمیر - پیشگیری از انواع سرطان های زنان - زایمان طبیعی و زایمان سزارین - درمان انواع عفونتها و زخم های دهانه رحم - مشاوره تغذیه و ورزش بانوان باردار و ... جهت تماس: 02144447616 - 09329137333

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 8 + پنج =

Call Now Buttonتماس با پزشک