مرحله به مرحله IVF

اگر قصد اضافه کردن عضوی جدید را به خانواده ی خود دارید و سایر گزینه های درمان ناباروری را امتحان کرده اید اما نا موفق بوده، باید بگوییم که لقاح آزمایشگاهی (IVF)، اغلب گزینه بعدی برای داشتن یک کودک بیولوژیکی است. در این نوشته قصد داریم به توضیحاتی در مورد مرحله به مرحله IVF بپردازیم. با ما همراه باشید؛

IVF چیست؟

لقاح خارج از رحم (IVF) یک روش پیچیده می باشد، که برای کمک به باروری یا جلوگیری از مشکلات ژنتیکی استفاده می شود.

در طی روش IVF، تخم های بالغ از تخمدان ها جمع آوری می شوند و در آزمایشگاه ها توسط اسپرم ها بارور می شوند. سپس تخم بارور شده (جنین) به رحم منتقل می شود. یک چرخه کامل IVF حدود سه هفته طول می کشد، همچنین در برخی موارد این مراحل به قسمت های مختلفی تقسیم می شوند که این روند طولانی تر خواهد شد.

IVF موثرترین شکل تکنولوژی تولید مثل می باشد. این روش با استفاده از تخمک های زن و اسپرم شریک زندگی او قابل انجام است. در برخی موارد روش IVF ممکن است تخمک، اسپرم، جنین یا رحم از یک اهدا کننده شناخته شده یا ناشناس را درگیر کند.

شانس شما برای داشتن یک نوزاد سالم در استفاده از IVF به عوامل بسیاری از جمله سن شما و علت ناباروری بستگی دارد. علاوه بر این،IVF  می تواند بسیار وقت گیر، گران و تهاجمی باشد.

آمادگی قبل از IVF

قبل از شروع چرخه IVF، شما و شریک زندگی خود به احتمال زیاد به غربالگری های مختلفی نیاز خواهید داشت، از جمله:

 • آزمایش ذخیره ی تخمدان برای تعیین کمیت و کیفیت تخمک ها
 • آنالیز مایع منی
 • غربالگری بیماری های عفونی مانند HIV
 • تمرین انتقال جنین
 • بررسی رحم از طریق سونوهیستروگرافی، سونوگرافی یا هیستروسکوپی

IVF چیست ؟

مراحل انجام IVF

IVF شامل چندین مرحله می باشد، از قبیل:

 • تحریک تخمدان
 • بازیابی تخمک
 • بازیابی اسپرم
 • لقاح و انتقال جنین

یک چرخه IVF می تواند حدود دو تا سه هفته طول بکشد، و در برخی موارد ممکن است بیش از یک چرخه مورد نیاز باشد.

القاء تخمک گذاری

برای انجام روش IVF در شروع چرخه، از هورمون های مصنوعی برای تحریک تخمدان های زن به منظور تولید تخمک های متعدد استفاده می شود. برای IVF تخمک های متعدد لازم است زیرا بعضی از تخم ها بعد از لقاح به طور عادی بارور نمی شوند.

پزشک ممکن است چندین داروی مختلف برای کمک به روش IVF تجویز کند، مانند:

 • داروهایی برای تحریک تخمدان
 • داروهای بلوغ تخمک
 • داروهایی برای جلوگیری از تخمک گذاری زودرس
 • داروهایی به منظور ضخامت دیواره رحم

به طور معمول، قبل از آماده شدن تخمک برای بازیابی، به یک یا دو هفته تحریک تخمدان احتیاج می باشد. برای تعیین زمان آماده شدن تخمک ها، پزشک بررسی هایی را توسط روش های ذیل انجام خواهد داد:

 • سونوگرافی واژینال
 • آزمایش خون

لغو چرخه IVF

بعضی اوقات چرخه IVF باید قبل از بازیابی تخمک به یکی از این دلایل ذیل لغو شود:

 • تعداد فوليكول های تخمدان غیر طبیعی باشد
 • تخمک گذاری زودرس
 • تعداد زیادی از فولیکول ها در حال توسعه باشند (افزایش فولیکول ها خطر ابتلا به سندرم هیپراستیمولاسیون تخمدان را ایجاد می کنند)
 • سایر موارد پزشکی

اگر چرخه شما لغو شود، پزشک ممکن است داروها یا دوزهای آن ها را تغییر دهد تا در طی چرخه های بعدی، IVF پاسخ بهتری داشته باشد.

بازیابی تخمک

بازیابی تخمک می تواند در مطب پزشک یا کلینیک، ۳۴ تا ۳۶ ساعت پس از تزریق نهایی و قبل از تخمک گذاری انجام شود. آسپیراسیون اولتراسوند ترانس واژینال روش معمول بازیابی است که طی آن یک پروب سونوگرافی برای شناسایی فولیکول ها وارد واژن می شود. سپس یک سوزن نازک در راهنمای سونوگرافی قرار می گیرد و از طریق واژن و داخل فولیکول ها عبور می کند تا تخم ها را بازیابی کند.

اگر تخمدان ها از طریق سونوگرافی خارج واژن قابل دسترسی نباشد، ممکن است از سونوگرافی شکمی برای هدایت سوزن استفاده شود.

تخم های بالغ در یک مایع مغذی (محیط کشت) قرار می گیرند و انکوبه می شوند. تخمک هایی که سالم و بالغ به نظر می رسند، برای ایجاد جنین با اسپرم مخلوط می شوند. با این حال، در همه ی موارر ممکن است تخم ها با موفقیت بارور نشوند.

دکتر نسرین زارع پور ، متخصص زنان و زایمان در تهران ، با دانش و مهارت بالای خود آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشند. راه های ارتباطی با دکتر نسرین زارع پور :

شماره های تماس:

بازیابی اسپرم

نمونه مایع منی از طریق استمناء، توسط شریک زندگی زن، در مطب پزشک یا کلینیک تهیه می شود و اسپرم ها از مایعات مایع منی موجود در آزمایشگاه جدا می شوند. روش های دیگری مانند آسپیراسیون بیضه (استفاده از سوزن یا عمل جراحی برای استخراج اسپرم مستقیم از بیضه) در بعضی مواقع مورد نیاز می باشد.

باروری

باروری را می توان با استفاده از دو روش معمول انجام داد:

لقاح معمولی: در طول تلقیح، اسپرم سالم و تخمک های بالغ با هم مخلوط شده و در طول شب انکوبه می شوند.

تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI): در روش ICSI، یک اسپرم سالم منفرد مستقیماً به هر تخمک بالغ تزریق می شود. در مواردی که کیفیت یا میزان منی دارای مشکل باشد یا تلاش های لقاح در چرخه های قبلی IVF موفقیت آمیز نباشد، غالباً از این روش استفاده خواهد شد.

انتقال جنین

انتقال جنین در مطب پزشک یا کلینیک و معمولاً دو تا پنج روز پس از برداشت تخمک انجام می شود. پزشک لوله ای طولانی، باریک و انعطاف پذیر را به نام سوند، از طریق دهانه رحم وارد واژن می کند و سپس با استفاده از سرنگ حاوی یک یا چند جنین معلق، آن ها را درون رحم قرار می دهد.

در صورت موفقیت، جنین حدود شش تا ۱۰ روز پس از بازیابی تخم در لایه رحم قرار می گیرد.

خلاصه

IVF  از گذشته تا کنون به عنوان یکی از روش های درمان ناباروری استفاده شده است، و مورد رضایت اکثر زوجین بوده است. امروزه هنوز هم زمانی که زوج ها برای درمان ناباروری به پزشک متخصص مراجعه می کنند، نام لقاح خارج از رحم یا آزمایشگاهی را در صدر جدول درمانی می بینند.

درباره drzarepour

دکتر نسرین زارع پور ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی در غرب تهران دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران خدمات : مشاوره قبل و بعد از بارداری - بهداشت و سلامت و مراقبت های ویژه دوران بارداری - انواع جراحی های زیبایی و ترمیمی زنان - پاپ اسمیر - پیشگیری از انواع سرطان های زنان - زایمان طبیعی و زایمان سزارین - درمان انواع عفونتها و زخم های دهانه رحم - مشاوره تغذیه و ورزش بانوان باردار و ... جهت تماس: 02144447616 - 09329137333

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • چهار + دوازده =