لاپاراسکوپی

از لاپاراسکوپی امروزه برای درمان و همچنین تشخیص بیماری های مختلف استفاده می شود و می توان برای بررسی بسیاری از مشکلات زنان با روش لاپاراسکوپی درمان را تسهیل کرد.

لاپاراسکوپی چیست ؟

 لاپاروسکوپی عملی است که برای دیدن اعضای داخل شکم بکار میرود. وسیله نازکی بنام لاپاروسکوپ از طریق ایجاد برش کوچکی در زیر ناف وارد بدن شده و امکان انجام معاینه و در صورت لزوم عمل را بدون نیاز به ایجادشکاف بزرگ فراهم می آورد. این نوع جراحی، یک روش درون‌بین است که در حین آن، بدون باز کردن شکم، درون  شکم و لگن کاملا روشن و نمایان می‌شود. در این روش به کمک تلسکوپی که همه چیز را بزرگنمایی می‌کند، جراح دید بهتری خواهد داشت و از این طریق می‌توان بیماری‌های مختلفی را تشخیص داد و آنها را درمان کرد.

در چه مواردی می توان از لاپاراسکوپی استفاده کرد؟

متخصص زنان و زایمان می تواند برای بررسی مشکلات زیر از لاپاراسکوپی برای درمان دقیق تر استفاده کند.

  • مشکلات بارداری
  • کیست تخمدان
  • چسبندگی
  • هیسترکتومی
  • وجود مایع غیر طبیعی در شکم
  • درد های شکمی
  • بارداری خارج از رحم

اقدامات پیش از لاپاراسکوپی

برای اینکه در حین انجام لاپاراسکوپی بیمار و همچنین متخصصان به مشکلی برخورد نکنند بهتر از پیش از انجام لاپاراسکوپی مواردی را رعایت کنید این اقدامات می تواند نتیجه انجام لاپاراسکوپی را بهتر کند.
پیشنهاد می شود شب قبل از عمل به حمام بروید.

پرهیز از خوردن و آشامیدن از نیمه شب قبل از عمل

انجام برخی آزمایشات خون معمولا یک هفته مانده به تاریخ عمل چون عمل با بیهوشی خواهد بود این آزمایشات میزان آمادگی بیمار برای بی هوشی را نشان خواهد داد.
عده‌ای از پزشكان قبل از انجام لاپاراسكوپي از بيماران خود مي‌خواهند كه هيستروسالپنگوگرافی انجام دهند.در صورتی که داروهای خاصی را مصرف میکنید پیش از انجام لاپاراسکوپی با متخصص خود در این باره مشورت کنید زیرا ممکن است مصرف برخی از داروها انجام لاپاراسکوپی را با مشکل رو به رو سازد.

زمان انجام لاپاراسکوپی

برخی از متخصصان اين عمل را در زمان قبل از قاعدگي انجام  می دهند به این صورت که زمان بندی به گونه ایی تنظیم می شود که یک هفته پیش از خونریزی عادت ماهیانه لاپاراسکوپی انجام می شود  همچنین در این زمان می توان اطلاعاتی را درباره شرایط تخمک گذاری در آن خانم کسب کرد.عده ایی دیگر از متخصصان معتقند که لاپاراسکوپی باید در زمانی انجام شود که به زمان تخمک گذاری نزدیک می باشد.زیرا در این زمان می توان رشد فوليكول را بطور مستقيم بررسی کرد.
اما به طور کلی لاپاراسکوپی را پس‌ از بررسي‌هاي ديگر ناباروری انجام مي‌دهند. اما اگر درد يا مشكلات ‌ديگري مثل سابقه يك عمل جراحي وجود داشته باشد ‌لاپاراسكوپي باید قبل از انجام ديگر اقدامات تشخيصي ناباروري انجام شود.

نحوه انجام لاپاراسکوپی

در ابتدا داروهای بیهوشی عمومی به بیمار داده می شود و زنان در حین عمل چیزی را متوجه نخواهند شد در مواردی برای برخی از بیماران بی حسی موضعی صورت می گیرد که در این باره با بیمار پیش از انجام لاپاراسکوپی مشورت خواهد شد و وضعیت بیمار بررسی می شود.در صورتی که بیهوشی عمومی باشد لوله های تنفسی برای آنها قرار داده می شود.سپس برش کوچکی زیر ناف بیمار ایجاد می شود تا از این راه لوله لاپاروسکوپ به درون شکم وارد شود .معمولا این گونه است که برای تسهیل در انجام عمل برش های دیگری در زیر ناف بیمار زده می شود.

مزایای لاپاراسکوپی

در مقایسه با روش های جراحی که شکم با شکاف باز می شود ،تنها سه یا چند سوراخ پنجا تا ده میلی متری  برای انجام لاپاراسکوپی در شکم افراد بیمار ایجاد می شود پس در نتیجه برش کمتر بوده و زیبایی پوست بعد از لاپاراسکوپی برقرار خواهد ماند.
چون زخم ایجاد شده در لاپاراسکوپی کمتر و کوچکتر  است به دنبال آن مشکلات و عوارض کمتری برای بیمار به وجود خواهد آمد .
چسبندگی درون رحم کمتر می شود .چون شکم باز نمی شود و در معرض هوای محیط قرار نمی گیرد .
احتمال ایجاد عفونت پایین تر
در صورتی که مشکل خاصی برای بیمار به وجود نیاید تنها یک روز بستری بوده و مرخص خواهد شد ،دوره نقاهت کمتر می شود و درد های شکمی به نسب عمل های باز کمتر خواهد بود.
هزینه لاپاراسکوپی کمتر بوده زیرا به داروهای مسکن و آنتی بیوتیک کمتری نیاز است .
بررسی دقیق تر متخصص زنان و زایمان
به دلیل روشن بودن اجزای کمی در انجام لاپاراسکوپی ولی در جراحی باز اعضای بدن به روی هم قرار گرفته و به خوبی دیده نخواهد شد .

لاپاراسکوپی برای چه افرادی ممنوع است ؟

انجام لاپاراسکوپی می تواند در برخی از افراد دردسر ساز شود و نه تنها به درمان بیماری کمکی نکرده باشد بلکه آنها را با مشکلات جدیدی رو به رو سازد افراد با بیماری های خاص برای انجام لاپاراسکوپی باید با متخصص زنان و زایمان مشورت لازم را کرده باشند.
کسانی دارای مشکلات قلبی و عروقی هستند و از بیماری های انسداد ریه رنج می برند نباید لاپاراسکوپی انجام دهند.
در افراد بالای شصت سال این روش مناسب نبوده تنها برای افرادی که دارای سن مناسب هستند می تواند مفید واقع شود .

درباره متخصص زنان و زایمان غرب تهران | دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی در غرب تهران دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران خدمات : مشاوره قبل و بعد از بارداری - بهداشت و سلامت و مراقبت های ویژه دوران بارداری - انواع جراحی های زیبایی و ترمیمی زنان - پاپ اسمیر - پیشگیری از انواع سرطان های زنان - زایمان طبیعی و زایمان سزارین - درمان انواع عفونتها و زخم های دهانه رحم - مشاوره تغذیه و ورزش بانوان باردار و ... جهت تماس: 02144447616 - 09329137333

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 5 + دو =