مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

غربالگری

غربالگری مرحله دوم :

عموما آزمایشات غربالگری متشکلند از غربالگری مرحله اول ( سه ماهه اول) ، غربالگری مرحله دوم ( سه ماهه دوم) ، غربالگری یکپارچه و . . .

غربالگری مرحله دوم (کوآدر مارکر )

در طی آزمایشات غربالگری مرحله دوم یا سه ماهه دوم بارداری ، چهار مارکر ارزیابی و سنجش می شوند . این مارکرها شامل : استریول- (UE3) اینهیبین آ  HCG  – آلفا فیتو پروتئین می باشند.

چنانچه در آزمایشات غربالگری مرحله دوم مارکر اینهیبین آ ارزیابی و اندازه گیری نشود، این آزمایش تریپل مارکر خوانده می شود.

زمان انجام آزمایشات غربالگری مرحله دوم از ابتدای هفته چهاردهم بارداری شروع شده و تا آخر هفته بیست و دوم ادامه می یابد در میان این بازه زمانی می توان برای انجام آزمایشات نامبرده به پزشک متخصص زنان مراجعه نمود. ولی لازم به ذکر است که مناسب ترین زمان برای انجام این سری آزمایشات بین هفته پانزدهم تا شانزدهم بارداری است.

برای آزمایش غربالگری مرحله دوم می توان در هر ساعتی از روز اقدام نموده و نیازی به ناشتا بودن مادر نیست.

آزمایش غربالگری به هیچ عنوان تشخیصی برای انتخاب نوع زایمان اعم از زایمان طبیعی و زایمان سزارین نیست.

غربالگری مرحله دوم چه عواملی را بررسی می نماید؟

در این بررسی ها به غیر از ارزیابی دوباره سندرم های پاتو، داون و ادواردز عوامل دیگری نیز مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرند عامل مهمی چون نقایص لوله عصبی از این دسته است.

بیشتر بخوانید
یبوست در بارداری و درمان آن

نتایج غربالگی سه ماهه دوم :

پس از انجام آزمایشات و بررسی جواب های به دست آمده ، مادر باردار در یکی از دسته بندی های نامبرده جای می گیرد.

– پرخطر (اسکرین مثبت) : چنانچه خطر مبتلا بودن مادر بیش از ۱:۲۵۰ بوده ، پس از بررسی سن جنین دستور انجام مشاوره های پزشکی و تست آمینوسنتز صادر می شود. اگر سن ثبت شده در نتایج آزمایش با سن جنین بیشتر از یک هفته تفاوت داشت ، مادر به منظور سنجش و محاسبه دوباره خطر به آزمایشگاه معرفی می شود. لازم به ذکر است که چنانچه سن جنین با توجه به اولین روز آخرین قاعدگی محاسبه شده باشد ، انجام سونوگرافی تاییدیه سن جنین قبل از آمینوسنتز لازم و ضروری است .

چنانچه نتیجه آمینوسنتز طبیعی باشد این مادران باید از حیث عوارض ناشایست بارداری در دسته پرخطر جای گیرند و برای مراقبت های بیشتر بارداری انتخاب شوند. این مراقبت ها شامل : آنومالی اسکن طی هفته های هجدهم تا بیستم ، بررسی ترشحات واژن ، سونوی هفته بیست و چهارم بارداری ، سنجش میزان فشار خون، ارزیابی پروتئین ادرار و  . . .

– ریسک متوسط : چنانچه خطر سندرم داون بین۱:۲۵۰ الی ۱:۴۰۰ بود لازم است در هفته هجدهم تا بیستم سونوگرافی تفصیلی انجام شود و نیز مشاهده میزان غیرعادی مارکرهایی چون : AFP ، HCG، Inhibin A و uE3 نشان دهنده عوارض نامساعد بارداری خواهد بود و لازم است مراقبت های نامبرده در دوران بارداری بیشتر شوند.

– ریسک کم (اسکرین منفی): در این مورد ریسک موجود از ۱:۴۰۰ کمتر بوده که در چنین حالتی غربالگری سندرم داون تمام می شود.

بیشتر بخوانید
انواع زایمان طبیعی

– گروه اسکرین منفی (low risk): ریسک به دست آمده از ۱:۴۰۰ کمتر است. در این صورت غربالگری سندرم داون پایان می‌پذیرد.

با توجه به اطلاعات فوق مراجعه مادران باردار برای سونوگرافی مرحله دوم در بین هفته هجدهم تا بیستم بسیار کمک کننده می باشد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر نسرین زارع پور جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی.

دکتر نسرین زارع پور ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی در غرب تهران
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران
خدمات : مشاوره قبل و بعد از بارداری – بهداشت و سلامت و مراقبت های ویژه دوران بارداری – انواع جراحی های زیبایی و ترمیمی زنان – پاپ اسمیر – پیشگیری از انواع سرطان های زنان – زایمان طبیعی و زایمان سزارین – درمان انواع عفونتها و زخم های دهانه رحم – مشاوره تغذیه و ورزش بانوان باردار و …
جهت تماس: 02144447616 – 09329137333

درباره دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی در غرب تهران دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران خدمات : مشاوره قبل و بعد از بارداری - بهداشت و سلامت و مراقبت های ویژه دوران بارداری - انواع جراحی های زیبایی و ترمیمی زنان - پاپ اسمیر - پیشگیری از انواع سرطان های زنان - زایمان طبیعی و زایمان سزارین - درمان انواع عفونتها و زخم های دهانه رحم - مشاوره تغذیه و ورزش بانوان باردار و ... جهت تماس: 02144447616 - 09329137333

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • دو × دو =

Call Now Buttonتماس با پزشک