آزمایشات غربالگری:

تعدادی از ازریابی های آزمایشگاهی و انجام سونوگرافی های وابسته به شناسایی سندرم ها و نقایص جنینی در دوران بارداری را غربالگری می نامند؛ این تست ها طی دو مرحله : غربالگری مرحله اول و غربالگری مرحله دوم صورت می پذیرند. و با توجه به این بررسی ها مادران باردار در رده های کم خطر یا پر خطر جای می گیرند.

 

غربالگری-مرحله-اول

 

ویژگی های غربالگری بارداری:

  • مادران باید بدانند که این آزمایشات تشخیص نیست و تنها نمایان گر پرخطر یا کم خطر بودن مادر می باشند.
  • آزمایشات غربالگری نوع زایمان اعم از زایمان سزارین یا زایمان طبیعی را تعیین نمی کنند.
  • این آزمایشات تضمینی نمی کنند که جنین سالم و طبیعی متولد شود. چرا که بعضی نواقص مادرزادی از رسته غربالگری منفک هستند. مشکلاتی چون شکاف کام و . . .
  • چنانچه مسئله غیرطبیعی در آزمایشات مشاهده شد، انجام تست های دیگری چون آمینوسنتز لازم است تا تشخیص قطعی صادر شود.

چه کسانی مبادرت به انجام این آزمایش می کنند؟

تجارب پزشکی نشان داده در خانواده هایی که هیچگونه سابقه نواقص مادرزادی و سندرمی نداشته اند هم امکان تولدهای پرخطر به میزان زیاد وجود داشته بنابراین طبق نظر پزشک متخصص زنان لازم است تمامی زنان باردار در هر سنی که هستند اقدام به انجام آزمایشات غربالگری نمایند.

غربالگری مرحله اول:

این آزمایش با  نام های دیگری چون : دبل مارکر، و غربالگری سه ماهه اول نیز شناخته می شود. و زمان آن بین ابتدای هفته یازدهم تا هفته آخر ففته سیزدهم بارداری است. این تست ها، خطر ابتلای جنین به سندرم داون، سندرم پاتو، و سندرم ادواردز را ارزیابی می کند.

تست های غربالگری مرحله اول حاوی آزمایش خون ، سونوگرافی قطر پشت گردن جنین با نام ان – تی و سونوی استخوان بینی یا ان – بی است.

طی آزمایش خون گرفته شده ، هورمون های Free – B- HCG  و PAPP-A  اندازه گیری شده و همانند سایر آزمایشات خونی صورت می پذیرد؛ در این آزمایش لازم نیست مادر ناشتا باشد و در هر زمان از روز قابل انجام است.

و سونوگرافی ان – تی نیز مانند سایر سونوگرافی ها انجام می شود و از روی شکم وضعیت جنین بررسی می گردد . این روش توسط سونوگرافیست ماهری قابل انجام است این فرد باید گواهینامه سونوگرافی ان – تی را  داشته باشد چرا که بروز جزیی ترین خطا در نتیجه ان – تی نتایج غربالگری را به کل تغییر خواهد داد. در این سونو گرافی عدد ان – تی یا قطر پشت گردن جنین اندازه گیری می شود که در مورد جنین های مبتلا به سندرم داون این عدد تمایل به افزایش دارد. حتی ارزیابی استخوان بینی علایم مفیدی را در اختیار پزشک متخصص زنان می گذارد ولی دیده نشدن آن نیازی به مراجعه مجدد ندارد.

چنانچه نتایج آزمایش نرمال بود ولی عدد ان – تی بیش از حالت عادی به نظر رسید، نیاز به انجام آزمایشات دقیق تری مانند آمینوسنتز است.

کلیه مادران باردار در هر رده سنی اگر عدد ان – تی بالای سه و نیم داشتند لازم است در هفته ۱۸ الی ۲۰ برای اکوی قلب جنین به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایند.

با تشکر مدیریت سایت دکتر نسرین زارع پور متخصص جراحی زنان، زایمان و نازایی.

درباره drzarepour

دکتر نسرین زارع پور ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی در غرب تهران دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران خدمات : مشاوره قبل و بعد از بارداری - بهداشت و سلامت و مراقبت های ویژه دوران بارداری - انواع جراحی های زیبایی و ترمیمی زنان - پاپ اسمیر - پیشگیری از انواع سرطان های زنان - زایمان طبیعی و زایمان سزارین - درمان انواع عفونتها و زخم های دهانه رحم - مشاوره تغذیه و ورزش بانوان باردار و ... جهت تماس: 02144447616 - 09329137333

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 2 × چهار =