مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

غربالگری سه ماهه سوم بارداری

آیا می دانید، غربالگری سه ماهه سوم بارداری، در تعیین نوع زایمان نقش بسزایی دارد؟

با مطالعه ی این مقاله ، از مزایای غربالگری سه ماهه سوم بارداری مطلع شوید.

 

اگر غربالگری سه ماهه اول و غربالگری سه ماهه دوم بارداری (تست غربالگری ۳ گانه NT و تست های آزمایشگاهی و…)، طبیعی باشند و اطلاعات کافی در اختیار متخصص زنان قرار دهد ، ضرورتی به انجام غربالگری  سه ماهه سوم  بارداری نمی باشد. هرچند پزشک متخصص ، برای بررسی روند پیشرفت حاملگی، تعیین وضعیت قرارگیری جنین، رشد و وضعیت کلی آن، به طور معمول انجام سونوگرافی را بعداز، ۳۰ امین هفته از بارداری، ، تجویز می کند.

با این حال عواملی سبب می شود، غربالگری سه ماهه سوم بارداری، زیر نظر متخصص زنان و زایمان ، صورت پذیرد.

امروزه، غربالگری سه ماهه سوم بارداری، برای بررسی روند پیشرفت حاملگی، تعیین وضعیت قرارگیری جنین، رشد و وضعیت کلی آن ، زیر نظر پزشک متخصص زنان انجام می پذیرد.

دوستان عزیز ، به منظور انجام اقدامات لازم  در دوران بارداری و همچنین زایمان موفقیت آمیز، به دکتر زارع پور ، متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه کنید و به جهت هر گونه مشاوره تلفنی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید .

 • ۰۲۱-۴۴۴۴۷۶۱۶
 • ۰۹۳۲۹۱۳۷۳۳۳

اهداف انجام سونوگرافی غربالگری در سه ماهه سوم بارداری

 1. بررسی وضعیت رشد جنین

این علت شایع، معمولا برای بررسی و کنترل، نرمال بودن رشد جنین، صورت می پذیرد. (تشخیص اندازه ی جنین و رشد آن نسبت  به سن جنین). رشد جنین در این غربالگری، توسط پارامترهایی نظیر، اندازه ی دور سر، دور شکم جنین بررسی می شود. اگر رشد جنین نرمال باشد به احتمال زیاد، بچه ای با وزن متوسط متولد می شود.(انجام سونوگرافی های سریالی “دوهفته یک بار” بنا به صلاح و تجویز پزشک ، شمای بهتری از نحوه ی رشد جنین، در اختیار پزشک می گذارد.)

 • اگر حجم مایع پوشاننده ی جنین، کم شود، گاها جنین به عقب افتادگی رشد داخل رحمی ، مبتلا می گردد. در این مورد معمولا پزشک به منظور انجام بررسی های بیشتر، درخواست سونوگرافی (به خصوص سونوگرافی کالرداپلر) می کند. زیرا جنین به طور مستقیم مواد غذایی مورد نیاز خود را، از طریق جریان خون جفت ، کسب می کند.
 • کاهش رشد داخل رحمی، معمولا دارای دو منشا مادری و یا جنینی، است. اگر منشا مادری باشد، وضعیت شریان های رحمی مادر که جریان خون در جفت را تامین می کند، بررسی شود.(سونوگرافی کالرداپلر به همین منظور انجام می گردد.) اگر بررسی شریان های رحمی نرمال بود، باید دنبال علل جنینی در عقب افتادگی رشد، گشت. ارتباط جنین با جفت ( کسب موادغذایی از آن و برگشت مواد زاید به آن) از طریق بند ناف که حاوی دو شریان و یک ورید می باشد، صورت می گیرد.
 • اگر فرد باردار مبتلا به فشار خون بالا باشد، توصیه می شود سونوگرافی پیگیری و کالپردالر بطور منظم به منظور بررسی وضعیت رشد جنین انجام شود. زیرا فشار بالا در خون، روی جریان خونی که به جنین می رسد، و همچنین میزان رشد جنین، تاثیر می گذارد.
 1. تعیین موقعیت جفت

معمولا جفت در هفته های ۳۴-۳۲ امین از بارداری، به سمت بالا حرکت می کند و از دهانه ی رحم فاصله می گیرد. با این حال اگر موقعیت جفت در این دوران پایین باشد، معمولا از طریق سونوگرافی واژینال، مقدار نزدیکی جفت به دهانه رحم، را می توان تشخیص داد. اگر جفت به دهانه ی رحم نزدیک باشد (اصطلاحا به آن، جفت سر راهی اطلاق می شود)، امکان زایمان طبیعی در این حالت، توسط مادر وجود ندارد. “پایین بودن جفت در انتهای دوران بارداری، چندان شایع نیست.”

 

غربالگری سه ماهه سوم بارداری

غربالگری سه ماهه سوم بارداری

 1. تعیین وضعیت قرارگیری جنین

نحوه ی قرار گیری جنین در سه ماهه سوم (انتهایی) بارداری به منظور تشخیص نوع زایمان (زایمان سزارین یا زایمان طبیعی) حائز اهمیت می باشد. نحوه ی قرار گیری جنین معمولا به سه صورت، سفالیک (سر به سمت داخل لگن متمایل است) ، صورت  وعرضی می باشد. چرخیدن جنین بطور معمول بین هفته ی ۲۰ ام تا ۲۸ ام از بارداری، صورت می گیرد. چرخیدن بعداز هفته ی ۲۸ ام بارداری، به دلیل سنگین بودن جنین، دشوار ی باشد. اما امکان چرخش جنین در این دوره نیز وجود دارد که تاثیر مهمی در نوع زایمان می گذارد.

 1. تست بیوفیزیکال (سلامت جنین)

اگر در سه ماهه انتهایی بارداری، حرکات جنین شما کاهش پیدا کند، به منظور اطمینان بیشتر تست سلامت جنین انجام می شود. به منظور دستیابی به نتایج دقیق ، انجام این تست از هفته ی ۳۰ام به بعد، انجام می گیرد.

این تست دارای ۵ پارامتر مهم می باشد که در سلامت جنین نقش مهمی دارند.

 1. حرکات تنفسی جنین
 2. حرکات خود جنین
 3. توان و قدرت عضلانی جنین
 4. حجم مایع آمنیوتیک
 5. تست بدون استرس

به طور معمول، ۴ مورد ابتدایی در مراکز سونوگرافی ، بررسی می شود و نتیجه ی حاصل از آن ها را با مورد ۵ام (تست بدون استرس)، تلفیق می کنند.

 1. بررسی حجم مایع آمنیوتیک کیسه ی جنینی

 

 

بیشتر بخوانید
زایمان طبیعی

مقالات مرتبط دیگر:

غربالگری سه ماهه اول

غربالگری سه ماهه دوم

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

باتشکر مدیریت سایت: دکتر زارع پور ، متخصص زنان زایمان غرب تهران

دکتر نسرین زارع پور ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی در غرب تهران
دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران
خدمات : مشاوره قبل و بعد از بارداری – بهداشت و سلامت و مراقبت های ویژه دوران بارداری – انواع جراحی های زیبایی و ترمیمی زنان – پاپ اسمیر – پیشگیری از انواع سرطان های زنان – زایمان طبیعی و زایمان سزارین – درمان انواع عفونتها و زخم های دهانه رحم – مشاوره تغذیه و ورزش بانوان باردار و …
جهت تماس: 02144447616 – 09329137333

درباره دکتر نسرین زارع پور

دکتر نسرین زارع پور ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی در غرب تهران دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران خدمات : مشاوره قبل و بعد از بارداری - بهداشت و سلامت و مراقبت های ویژه دوران بارداری - انواع جراحی های زیبایی و ترمیمی زنان - پاپ اسمیر - پیشگیری از انواع سرطان های زنان - زایمان طبیعی و زایمان سزارین - درمان انواع عفونتها و زخم های دهانه رحم - مشاوره تغذیه و ورزش بانوان باردار و ... جهت تماس: 02144447616 - 09329137333

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • یک × 2 =

Call Now Buttonتماس با پزشک