زایمان سزارین

این نوع زایمان جراحی است که همراه با شکافتن پوست روی شکم و عضلات زیر آن و جداره رحم انجام میگیرد ، طبق آمار جهانی که ارائه شده است ۱۰ درصد از زایمان های صورت گرفته به روش سزارین بوده در صورتیکه این آمار در ایران ۲۵ تا ۳۵ درصد می باشد انجام زایمان سزارین در ایران سه برابر نرخ جهانی است . زایمان سزارین بدین گونه است که بخش تحتانی شکم و رحم به طول ۴ اینچ شکافته میشود .
دو نوع سزارین صورت میگیرد :
سزارین برنامه ریزی شده
سزارین اضطراری
سزارین برنامه ریزی شده : انجام این نوع سزارین اختیاری می باشد و براساس توافق بین پزشک متخصص زنان و زایمان و مادر صورت می گیرد ، در مدت زمان بارداری مادر می تواند تمامی جزئیات را با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت نماید .

اقدامات قبل از بارداری

اقدامات قبل از بارداری

سزارین اضطراری

در این نوع سزارین شخص مدتی درد زایمان را تحمل نموده در نتیجه بلاجبار سزارین را انجام می دهد ، از عمده ترین دلیل انجام این نوع سزارین این می باشد که درد زایمان روند مناسبی نداشته و پزشک جهت حفظ سلامت نوزاد و مادر دستور به انجام زایمان سزارین خواهد داد. در نتیجه لازم است که شخص سزارین شود . از علت های دیگر این نوع زایمان زجر جنینی و فشار خون بالا مادر می باشد.

روش سزارین

در سزارین نیاز به ایجاد شکاف بروی شکم داریم تا بتوان سر نوزاد را از قسمت شکم بیرون کشید ، سزارین جزو جراحی های بزرگ محسوب می شود.در ادامه ی شکاف ایجاد شده بر روی پوست نیاز است تا عضلات زیر آن و جدار رحم نیز شکافته شود تا جنین به راحتی از رحم بیرون کشیده شود.
در ایران به دلیل واهمه ای که زنان از درد زایمان طبیعی دارند تمایل به جراحی سزارین زیاد است و تقریبا روزانه تعداد بسیار زیادی از زنان باردار اقدام به این نوع جراحی می نمایند .
عوامل زایمان سزارین

 • افت ضربان قلب نوزاد
 • کنده شدن جفت
 • حوادث اورژانسی
 • چرخش سر نوزاد
 • بالا بودن فشار مادر
 • پاره شدن کیسه آب
 • مشکلات قلبی و عروقی شدید

مواردی است که زایمان طبیعی را به زایمان سزارین می انجاماند، باید بدانید که با توجه به تشخیص پزشک اگر سزارین صورت نگیرد جان مادر و نوزاد در خطر می‌ افتد.
البته در موارد دیگری مانند چند قلویی و یا مشکلات خونی داشتن جنین نیز می تواند برای عمل سزارین مهم تلقی شود و یک عامل اساسی باشد .همچنین نارس یا دیر رس بودن جنین نیز می تواند یک زایمان را به سزارین ختم نماید .
زایمان سزارن در مقابل نجات جان مادر و فرزند می تواند عوارضی را برای مادر در بر داشته باشد که البته اکثر عوارض آن محدود بوده و ماندگار نیستند.

برخی از عوارض شایع زایمان سزارین شامل موارد زیر می شود :

 • احساس سردرد بعداز به هوش آمدن
 • ایجاد خونریزی بعد از عمل
 • عفونت و چسبندگی هایی در رحم و لوله ها و حتی روده ها
 • احساس درد و کشیدگی در ناحیه بخیه شده
 • طولانی بودن زمان بستری در بیمارستان
 • لگن درد و نقاهت طولانی تر نسبت به جراحی

عوارض سزارین

 • – سردرد
 • – خون ریزی های پس از عمل  که می تواند در افراد کم و زیاد باشد
 • – عفونت و چسبندگی رحم و لوله ها و حتی در مواردی چسبندگی روده
 • – عوارض بیهوشی و دردهای مربوط به بخیه ها

از جمله مواردی است که مادران را بعد از زایمان سزارین درگیر می سازد. زمانی که زایمان سزارین را انتخاب می کنید باید

زایمان سزارین

زایمان سزارین

زایمان سزارین در چند هفتگی انجام می شود ؟

معمولاً یک نوزاد به صورت نرمال بین هفته ی ۳۷ تا ۴۲ به دنیا می آید در واقع بهترین زمان تولید بین هفته ی ۳۷ تا ۴۲ است زیرا در صورتی که نوزاد زودتر از هفته ی ۳۷ به دنیا بیاید با مشکلات متفاوتی از جمله مشکل تنفسی مواجه میشود طبق آمار گرفته شده نشان داده شده که بیشتر نوزادان در هفته ی ۴۰ از رحم مادر خارج می شوند که معمولاً شمارش از آخرین عادت ماهیانه محاسبه میشود .به همین دلیل است که پزشکان برای انجام سزارین بین هفته ی ۳۷ تا ۴۲ انجام می دهند تا مشکلی برای نوزاد به وجود نیاید .در صورتی که پزشک مجبور باشد که نوزاد را زودتر به دنیا بیاورد مجبور است بعد از زایمان کودک را در بخش مراقبت ویژه قرار دهد تا مراقبت های خاص بر روی نوزاد صورت بگیرد .یکی از نکات مهم در زمان زایمان سزارین این است که همان طور که زایمان سزارین نباید زودتر از هفته ی ۳۷ انجام شود نباید دیرتر از هفته ی ۴۰ هم انجام  شود زیرا می تواند مشکلاتی مهمی ایجاد کند که  عبارتست از :

 • پارگی :خصوصاً بیشتر در مادرانی امکان دارد که قبلاً زایمان سزارین انجام داده اند و در صورتی که بعد ازهفته ی ۴۰ زایمان سزارین انجام شود بیشتر احتمال پارگی وجود خواهد داشت .
 • مشکلات تنفسی و تغذیه : در صورتی که سزارین بعد از هفته ۴۰ به دنیا بیاید احتمال اینکه نوزاد با مشکلات تنفسی مواجه شود زیاد است .
 • دیابت بارداری : یکی از مهم ترین مشکلات بارداری بعد از هفته ی ۴۰ دیابت بارداری است معمولاً این نوزادان با وزن بیشتر به دنیا می آیند به همین دلیل به مادرانی که مبتلا به دیابت بارداری هستند توصیه می شود که فرزند خود را به روش سزارین به دنیا آورند زیرا زایمان طبیعی برای مادر کمی مشکل می شود.
 • مرده زایی : مرده زایی یکی از خطرناک ترین علل دیر انجام دادن زایمان سزارین خصوصاً بعد از هفته ی ۴۰ بارداری است .

توجه داشته باشید که

روزهای بستری در سزارین برای بیمار طولانی تر از زایمان طبیعی است.
احتمال خونریزی در زایمان سزارین بیشتر است
احساس درد در لگن مشاهده می شود
دوره ی نقاهت برای بهبودی مادر بیشتر است
ممکن است نوزاد در حین تولد نیز دچار مشکلات تنفسی بشود،البته منظور این است که احتمال بروز این مشکلات در نوزادان سزارینی بیشتر از نوزادان زایمان طبیعی است نه این که حتماً در هر نوزادی که با روش سزارین به دنیا می آید این مشکلات نیز پیش می آید و بالعکس.

زایمان سزارین

زایمان سزارین

مراقبت های بعد از زایمان سزارین

برای مراقبت از خود نکات زیر را به یاد داشته باشید و به آنها عمل کنید  به طور کلی انجام این موارد به بهبود وضعیت مادر و نوزاد کمک های بزرگی می نماید :

مراقب تغذیه بعد از سزارین باشید

تا سه روز بعد از سزارین غذاهایی که باعث نفخ معده می شوند نخورید.
میوه خام
آب میوه خام
آب میوه های کارخانه ای چون ساندیس و …
حبوبات
پلو
خورشت
مواد غذایی بسیار نفاخ هستند
در این دوره خوردن غذاهایی مثل  کباب، جوجه کباب، گوشت یا مرغ آب پز و سبزیجات پخته مثل هویج، کدو، سیب زمینی و آب رقیق کمپوت مناسب ترند. ممکن است که دچار یبوست شوید برای پیشگیری یا درمان این مشکل از  روغن زیتون، آلوخشک و انجیرخشک خیس کرده استفاده استفاده کنید .
در این دوره مصرف آب زیاد در میان وعده های غذایی  به رفع یبوست کمک می کند و  مایعات از دست رفته ی بدن به دلیل  شیردهی و خونریزی را جبران می کند .  به یاد داشته باشید که هنگام دفع ادرار و اجابت مزاج به بخیه ها فشار وارد نکنید برای این کار از توالت فرنگی استفاده کنید.

فعالیت های بعد از سزارین

سعی کنید مرتبا راه بروید، چرا که راه رفتن هم از نفخ شما جلوگیری می کند و هم از یبوست. به خاطر داشته باشید استراحت کافی، در فواصل فعالیت، به تسریع بهبودی دوران پس از زایمان کمک می کند.

انجام کارهای سنگین ممنوع

شکم خود را ببندید ، این کار را می توانید با پوشیدن یک شلوار تقریبا نرم و جذب انجام دهید، دقت داشته باشید که نباید به بخیه های شما فشاری وارد شود ، در صورت تمایل می توانید از شال و یا کمربند های نرم استفاده کنید .
بعد از سزارین برای جلوگیری از چاقی ورزش کنید
از روز دهم به بعد می توانید ورزش های سبک را شروع کنید ، اما همچنان از فعالیت های بسیار سنگین جلوگیری نمایید.

مراقبتهای بعد از زایمان سزارین

شیر دادن به نوزاد را کنترل کنید
از هر دو سینه به نوزادتان شیر بدهید ، اگر دچار حالت های غیر عادی در سینه شده اید فورا به پزشک مراجعه نمایید.
برخی حالت های غیر معمول :
سفتی سینه
درد
قرمزی
و تب می باشد
همچنین شستشوی نوک سینه با آب ولرم، قبل و پس از هر بار شیردهی به منظور پیشگیری از آلودگی لازم است.

اقدامات پیش از سزارین

در روز قبل از زایمان سزارین باید نکات زیر رعایت شود تا شرایط عمومی بیماران پیش از سزارین برای مادران مساعد باشد .
یک روز قبل از سزارین برای اینکه در ناحیه برش زده عفونتی به وجود نیاید توصیه می شود که مادر به حمام برود. در مادرانی که قصد زایمان طبیعی دارند پیشنهاد می شود پس از آغاز اولین دردها به حمام بروند.
موی قسمت هایی که در سزارین درگیر خواهند شد ،در روز عمل برداشته شود نه روزهای پیش تر از سزارین.
مادر تا هفت ساعت قبل از زایمان سزارین مواد غذایی میل نکند و حتی بهتر است که چیزی ننوشد.برای خنثی شدن اسید های معده در برخی موارد استفاده آنتی اسید به مادران توصیه می شود.

روز قبل از سزارین مدفوع دفع شود زیرا باعث می شود که ناراحتی های بعد از عمل کمتر شود .
لاک ناخن ها ی پا و دست باید قبل از سزارین از بین رفته باشد.زیرا بعضی از شرایط  اکسیژن رسانی و حالت تنفس مادر را می توان از تغییر رنگ ناخن ها متوجه شد.
اگر مادر اولین زایمان خود را تجربه می کند و استرس و اضطراب شدیدی به سراغ او آمده است استفاده از آرام بخش مشکلی را به وجود نخواهد آورد.
همه ی ابزارهای زینتی باید درآورده شود از النگو،گردنبند تا  وسایل فلزی ای که برای بستن مو استفاده می شود.اجسام فلزی در وسیله های کنترل کننده اتاق عمل تاثیر می گذارند.

وضعیت نوزاد پس از سزارین

اگر عمل سزارین توسط پزشک متخصص زنان با تجربه و دارای دانش کافی صورت پذیرد اکثر نوزادانی که طی این روش متولد می شوند حالت طبیعی و نرمالی داشته و با نوزادان زایمان طبیعی تفاوتی ندارند ولی گاه ممکن است نوزادان سزارینی مشکلات تنفسی شایعی داشته باشند که این امر گاه به دلیل عدم وارد شدن فشار زایمان طبیعی به سینه نوزاد است.

یکی از مشکلات تنفسی نوزادان زایمان سزارین بروز تنفس تند و غیرمعمول بوده و عموما در روزهای اول تولد ظاهر می شود و ناراحتی های دیگر در پی آن برای نوزاد ایجاد می شود. و لازم است این نوزادان در دستگاه های مکمل و مراقبتی قرار داده شوند تا عمل تنفسشان به حال عادی تبدیل شود این دستگاه ها ویژه بخش NICU بوده که در این بخش تکامل نوزاد و سلامت سایر ارگان های بدن او تضمین می شود.

لازم به ذکر است که مبادرت به انجام زایمان سزارین پیش از هفته ۳۹ بارداری و تولد زودرس جنین ، احتمال بروز مشکلات تنفسی را بالا می برد اما در مواردی بنا به تشخیص متخصص زنان لازم است تولد نوزاد زودتر از هفته چهلم انجام شود این تصمیمات با در نظر گرفتن سلامت مادر و جنین صورت می پذیرد و چنانچه رای پزشک مبنی بر تولد زودهنگام جنین از طریق زایمان سزارین بود لازم است در اسرع وقت برای زایمان خود را حاضر سازید.

در این امر توجه به روز تولد و علاقه والدین به روزی خاص در تقویم تاریخی ملاک انجام زایمان نبوده و دخالت در تاریخ تولد جنین عواقب و آسیب های ناشایستی را برای سلامت او در پی خواهد داشت.

ذکر این مطلب نیز ضروری است که جنین در هفته ۴۰ حاملگی به بلوغ کامل رسیده و خود می تواند بدون نیاز به دستگاه و امکانات خاص همانند سایر نوزادان در خارج از رحم مادر ادامه حیات دهد این رشد برای تکمیل سایر سیستم های بدن و وضعیت دفاعی لازم و ضروری است .

زایمان سزارین

زایمان سزارین

ضدعفونی کردن زخم ها

در صورتی که جنس پانسمان ها ضد آب نباشد ، لازم است تا مدت سه روز پس از زایمان سزارین از خیس شدن محل برش جراحی جلوگیری به عمل آید ولی چنانچه جنس اجزای پانسمان ضد آب باشد می توان دوش سبک گرفت و لازم است در این باره زمان دوش گرفتن بسیار کم و سرپایی و کوتاه باشد . در هر حال پس از سه روز از زمان عمل می توانید بخیه ها را به کمک مواد شوینده مناسب شستشو دهید بهتر است محل برش جراحی سزارین در شکم با سشوار خشک شود تا هیچگونه آبی در این ناحیه باقی نماند. انجام این عمل ها تا زمان بهبودی کامل بخیه ها و ترمیم زخم ها توصیه می شود.

یبوست پس از زایمان سزارین

گاهی برخی مادران ممکن است پس از زایمان سزارین به دلیل تحرک کم با یبوست مواجه شوند به همین دلیل لازم است کم کم راه رفتن آرام و ملایم را د رخانه شروع نمایند و حتی می توان این کار را در محیط های تمیز و آرامش بخش نیز انجام داد این پیاده روی از نفخ شکم پیشگیری کرده پس بهتر است در برنامه روزانه پیاده روی و کارهای سبک را بگنجانید تا زودتر از موعد به سلامتی کامل دست یابید.

عفونت شیردهی بعد از زایمان سزارین

برای شیردهی به نوزاد پس از زایمان سزارین سعی نمایید پیش از اقدام به این کار سینه خود را با آب ولرم شستشو داده و از هرگونه آلودگی سطحی پاک کنید چرا که این آلودگی ها برای نوزاد حساسیت زا بوده و گاه منجر به بروز بیماری های عفونی می شود. اگر نشانه هایی همچون سرخی پوست ، تغییرات پوست و سختی در سینه خود دیدید ، حتما پزشک متخصص زنان خود را در جریان قرار دهید.

سوالات متداول در رابطه با زایمان سزارین

– آیا کسی که زایمان اولش سزارین بوده می تواند فرزند بعدی خود را طبیعی به دنیا بیاورد؟

انجام یک عمل سزارین مانعی برای زایمان های طبیعی بعدی نیست اخیرا به دلیل اینکه طی عمل سزارین برش افقی بر سطح شکم ایجاد می شود ، می توان زایمان بعدی را به شکل طبیعی انجام داد اما بهتر است پیش از اقدام به این کار با متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنید تا او بررسی های لازم  و ارزیابی های فیزیکی را انجام دهد.

– یک زن در طول زندگی خود چه تعداد زایمان سزارین می تواند داشته باشد؟

بنا به برخی مسائل خاص مثل وضعیت جنین ، فیزیک لگنی مادر، سن مادر ، سلامتی او و . . . تصمیم پزشک به زایمان سزارین است و برای تعدد این روش زایمان حد و حسابی وجود نخواهد داشت ؛ با مشورت پزشک یا ماما می توان جراحی سزارین را بدون محدودیت انجام داد.

– در چه حالات و مواقعی زایمان سزارین باید انجام شود؟

زمانی که بنا بر تشخیص ماما لازم است نوزاد به شکل اورژانسی خارج شود.

زمانی که بند ناف پیچ خورده یا دور گردن جنین قرار گیرد.

زمانی که خطر افت گردش خون یا عدم اکسیژن رسانی جنین را تهدید می کند.

اگر در پی معاینه های زمان زایمان مشخص شود ضربان قلب جنین نامرتب است.

زمانی که جفت منفصل شده باشد.

اگر دهانه رحم باز نشده و یا نوزاد نتواند از مسیر معمول خارج شود.

اکثر بارداری های دوقلو یا چندقلو .

زمانی که قرارگیری جنین با حالت عادی مغایرت داشته باشد.

هنگام پیشرفت مسمومیت بارداری در مورد مادر.

سابقه سزارین های متعدد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر، مدیریت سایت دکتر زارع پور

درباره drzarepour

دکتر نسرین زارع پور ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی در غرب تهران دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران خدمات : مشاوره قبل و بعد از بارداری - بهداشت و سلامت و مراقبت های ویژه دوران بارداری - انواع جراحی های زیبایی و ترمیمی زنان - پاپ اسمیر - پیشگیری از انواع سرطان های زنان - زایمان طبیعی و زایمان سزارین - درمان انواع عفونتها و زخم های دهانه رحم - مشاوره تغذیه و ورزش بانوان باردار و ... جهت تماس: 02144447616 - 09329137333

1 پاسخ به زایمان سزارین
 1. اینکه میگن بعد از زایمان سزارین ممکنه پوکی استخوان بگیریم درسته؟


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 6 − 3 =