راه های انتقال زگیل تناسلی

یکی از شایع ترین و اصلی ترین راه های انتقال زگیل تناسلی، برقراری ارتباط جنسی می باشد. به طوریکه ویروس و آلودگی از طریق سطح مخاطی (مانند: ناحیه ی تناسلی، دهان و حلق) وارد بدن فرد می شود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق تماس پوستی

لازم به ذکر است ارتباط پوستی نیز یکی دیگر از راه های انتقال زگیل تناسلی از فرد آلوده به فرد دیگر می باش. بنابراین حتما نباید دخول صورت گیرد تا فرد آلوده به زگیل تناسلی شود.

نکته ی قابل توجه در این موضوع، زمان برقراری ارتباط برای انتقال زگیل تناسلی می باشد. به طور مثال تماس پوستی یا برقراری ارتباط اگر در مدت زمان یک ثانیه انجام شود، احتمال انتقال ویروس بسیار کم می باشد. هرچه مدت زمان برقراری ارتباط بیشتر باشد متقابلا امکان انتقال ویروس زگیل تناسلی نیز افزایش میابد.

همانطور که در مطلب فوق ذکر شد؛ انتقال زگیل تناسلی حتما نیاز به دخول ندارد، بلکه با ارتباط و سایش پوستی (حتی زمانی که فرد دختر هم باشد) این ویروس منتقل می شود.

نکته: با توجه به اهمیت تماس پوستی و مالشی در انتقال زگیل تناسلی می توان گفت که متاسفانه با استفاده از لوازم جلوگیری مانند کاندوم به دلیل برقراری ارتباط پوستی احتمال انتقال این ویروس همچنان وجود دارد.

انتقال زگیل تناسلی از طریق آب

آیا از طریق لوازم نمناک می توان به زگیل تناسلی مبتلا شد؟

  • فردی را در نظر بگیرید که از حوله ی نمدار شخص مبتلا به زگیل تناسلی استفاده کرده است و اظهار می کند به این ویروس مبتلا شده است.

همانطور که در مطالب بالا بیان شد، مدت زمان تماس فرد با منطقه ی آلوده به ویروس باید چیزی حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه باشد تا انتقال ویروس به صورت کامل انجام گیرد.

بنابراین اگر فرد به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه به صورت مدام حوله ی فرد آلوده را به بدن خود مالیده باشد (پوست فرد توسط حوله سایش پیدا کند.) احتمال آلودگی وجود دارد ولی در غیر این صورت احتمال مبتلا شدن به این ویروس بسیار کم می باشد.

موارد استثنا: اگر فردی که در معرض آلودگی قرار می گیرد دچار جراحت (مثلا بعد از شیو کردن موهای زائد یا سایر جراحت ها که پوست فرد را مستعد تر برای آلوده شدن به ویروس می کند.) باشد، در مدت زمان کمتری به ویروس HPV مبتلا می شود.

راه های انتقال زگیل تناسلی

راه های انتقال زگیل تناسلی

انتقال زگیل تناسلی از راه دهان

انتقال ویروس HPV از طریق مخاط دهان یکی از راه های انتقال زگیل تناسلی می باشد. به صورتی که سطح مخاطی دهان فرد با محل آلوده به ویروس تماس پیدا کند. این تماس می تواند از طریق ارتباط دهانی با ناحیه ی تناسلی فرد آلوده باشد.

راه های انتقال زگیل تناسلی در مردان

اگر مرد سالم با زن مبتلا به ویروس HPV ارتباط برقرار کند احتمال ابتلای مرد به این ویروس بسیار زیاد است. این انتقال ممکن است از طریق تماس مخاط دهان و یا سطح مخاطی ناحیه ی تناسلی وی صورت گیرد.

  • انتقال زگیل تناسلی از راه بوسیدن

اگر شدت آلودگی زن به ویروس HPV به قدری زیاد باشد که تمام بدن آن را درگیر کرده باشد می توان به انتقال این ویروس از طریق بزاق دهان نیز فکر کرد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ی زگیل تناسلی مراجعه نمایید.

راه انتقال ویروس HPV

راه انتقال ویروس HPV

چکیده مطلب

با شناخت راه های انتقال زگیل تناسلی توصیه می شود از رفتارهای نادرست جنسی پرهیز کنید تا به این ویروس مبتلا نشوید. اگر احتمال ابتلا به ویروس HPV را می دهید، باید به متخصص زنان و زایمان خوب مراجعه نمایید تا شرایط شما مورد بررسی قرار گیرد و آزمایش های لازم برای بررسی های دقیق تر انجام شود.

درباره drzarepour

دکتر نسرین زارع پور ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی در غرب تهران دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران خدمات : مشاوره قبل و بعد از بارداری - بهداشت و سلامت و مراقبت های ویژه دوران بارداری - انواع جراحی های زیبایی و ترمیمی زنان - پاپ اسمیر - پیشگیری از انواع سرطان های زنان - زایمان طبیعی و زایمان سزارین - درمان انواع عفونتها و زخم های دهانه رحم - مشاوره تغذیه و ورزش بانوان باردار و ... جهت تماس: 02144447616 - 09329137333

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • پانزده − پانزده =