دیابت حاملگی را جدی بگیرید!

راه های تشخیص دیابت بارداری چیست؟ عوارض دیابت بارداری چیست؟ برای درمان دیابت بارداری چه بخوریم ؟دیابت  بارداری یکی از موارد مهم است که نیاز به توجه  دارد در صورتی که به علائم  و راه های کنترل آن توجهی نشود  ممکن است  خطرناک شود . در ادامه این مطلب  به بررسی  مراقبت های لازم در زمان  زایمان و بعد از آن می پردازیم .

پایش سطح گلوکز خون

پایش سطح  گلوکز خون، برای ارزیابی  اینکه آیا  ورزش و رژیم  غذایی می تواند گلوکز خون  را در  سطح نرمال  حفظ نماید لازم است.  فرد باید  تشویق شود  تا گلوکز  خون  خود  را روزانه بررسی نماید .  گلوکز خون  ناشتا  و گلوکز  بعد از غذا  حداقل باید هفتگی بررسی گردد . گرچه ، مفید  بودن تکرار  زمان  پایش گلوکز  خون هنوز  ثابت نشده است .

دیابت حاملگی را جدی بگیرید

دیابت حاملگی را جدی بگیرید

انسولین درمانی

۲۰ درصد  زنان مبتلا  به GDM، علی رغم  داشتن رژیم غذایی مناسب  برای حفظ گلوکز خون  خود در  حد طبیعی  نیازمند درمان  با انسولین  هستند . برخلاف  فردی که مبتلا  به دیابت  قبل از حاملگی  است، فرد  مبتلا به GDM درمان وی ابتدا توسط  رژیم غذایی  و ورزش  شروع  خواهد شد .  اگر قند خون  ناشتا  از ۱۰۵mg/dl  فراتر رفت،  آنگاه درمان  با انسولین  شروع می شود .

مراقبت های  زمان زایمان

در طول  لیبر و تولد، سطح  گلوکز خون حداقل  هر دو ساعت  پایش می شود و باید  بین  ۸۰-۱۲۰ mg/dl باشد، این سطح  از گلوکز  بروز هیپوگلیسمی  نوزادی را کاهش  می دهد . برای نگهداری  سطح گلوکز  در این  طیف  لیبر  لازم است،  که از انسولین Regular  داخل وریدی  استفاده نمائیم . معمولا ، مایعات  داخل وریدی  حاوی  گلوکز  در طول لیبر  داده نمی شود . گرچه  دیابت  حاملگی  اندیکاسیونی برای زایمان سزارین  نیست،  اما گاهی  به دلیل مشکلاتی  ماننده پره اکلامپسی یا ماکروزومی  نیاز به  زایمان سزارین  می باشد .

گاهی به دلیل  مشکلاتی ماننده پره اکلامپسی یا ماکروزومی  نیاز به  سزارین وجود دارد .

افراد مبتلا  به دیابت  حاملگی  به  شیر دادن  به نوزاد تشویق می شوند .

دکتر نسرین زارع پور ، متخصص زنان و زایمان در غرب تهران ، با دانش و مهارت بالای خود آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشند. راه های ارتباطی با دکتر نسرین زارع پور :

شماره های تماس:

مراقبت  های بعد از زایمان

اکثر زنان  مبتلا به  دیابت حاملگی  به سطح گلوکز  نرمال  بعد از تولد  خواهند رسید . به هر حال ، دیابت حاملگی تمایل  به عود در  حاملگی  بعدی دارد و به عنوان  یک فاکتور  خطر مهم، در عدم  تحمل گلوکز در زندگی آینده فرد است . ارزیابی  عدم تحمل  کربوهیدرات ، با تست  تحمل گلوکز ۷۵  گرم گلوکز خوراکی، ۶-۱۲ هفته بعد از  تولد  یا بعد  از اتمام شیر دهی  انجام می گیرد . چاقی به عنوان  یک فاکتور خطر مهم برای ابتلای  فرد به دیابت  در آینده است . افرادی که سابقه ای  از دیابت  حاملگی دارند مخصوصا  افرادی  که چاق هستند  باید تشویق  به تغییر  روش زندگی  شوند  تا این خطر  را کاهش دهند .

خطر پیشرفت  دیابت حاملگی  در حاملگی بعدی  ۵۰ درصد  یا بیشتر است.  شیر خورانی  که از زنان  مبتلا به دیابت  حاملگی به دنیا  آمده اند  در معرض  خطر افزایش  دیابت  نوع    II  یا عدم  تحمل  به گلوکز  هستند .  این شیر خوران  همچنین در  معرض خطر  چاقی در  دوران  کودکی و  بزرگسالی  می باشند .

درباره drzarepour

دکتر نسرین زارع پور ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی در غرب تهران دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران خدمات : مشاوره قبل و بعد از بارداری - بهداشت و سلامت و مراقبت های ویژه دوران بارداری - انواع جراحی های زیبایی و ترمیمی زنان - پاپ اسمیر - پیشگیری از انواع سرطان های زنان - زایمان طبیعی و زایمان سزارین - درمان انواع عفونتها و زخم های دهانه رحم - مشاوره تغذیه و ورزش بانوان باردار و ... جهت تماس: 02144447616 - 09329137333

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • نوزده − ده =