درمان ناباروری

تعریف ناباروری

به طور کل اگر در طی یک سال یک زوج جوان برای بچه دار شدن تلاش کنند و در عین حال از هیچ وسیله ای برای پیشگیری استفاده نکنند و در آخر به نتیجه نرسند این زوج دچار ناباروری شده اند و باید تحت درمان قرار بگیرند.

در هر سيکل قاعدگي ۱۰ تا ۲۰ تخمک بالغ ميشود و در نهايت یک تا ۲ عدد از آنها آزاد ميشود. در اين شرايط یک روز بعد از رابطه زناشويي، اسپرم خود را به لولههاي رحمي که تخمک در آنجا مستقر است ميرساند و بدین ترتیب بارداري شکل ميگيرد. در اين شرايط نيز پس از لانه گزيني جنين در رحم شکل ميگيرد.

اما اگر بعد از ۱۹ روز اسپرم به تخمک نرسد و بارداری شکل نگیرد و اين روند ۱۲ بار بعد از سيکلهاي قاعدگي زن تکرار شود، بايد احتمال نازايي مورد بررسي قرار گيرد.

درمان ناباروری

عوامل ناباروری

یکی از معضلاتی که زوج های جوان دارند مشکل ناباروری است. ناباروری ممکن است در اثر عوامل بسیاری به وجود آید.برخی از عوامل بروز ناباروری عبارتند از:

 • ابتلا به بيماري
 • زندگي در شرايط پر استرس و تنش
 • مصرف غذاها
 • داروهاي شيميايي و ناسالم
 • فعاليت در محيطهاي صنعتي و آلوده
 • سن
 • نقص عملکرد تخمدان
 • سیگار

درمان ناباروری

روند درمان باید با موفقیت پیش برود تا بتوان به نتیجه مطلوب دست یافت.روند درمان اگر با رعایت فاصله درمان ها صورت گیرد بی شک می تواند با موفقیت پیش برود. باید توجه داشت که در صورت رعایت نکردن فاصله درمان ها ممکن است که نتیجه درمان نا مطلوب باشد.

یکی دیگر از نکاتی که باید توجه شود اینکه بهتر است که هر چه زودتر برای درمان اقدام نمایید زیرا با بالا رفتن سن زوجین ممکن است که درمان اثری نداشته باشد.

طبق آمار شانس درمان زنان ۴۰ ساله ۱۰ تا ۱۵ درصد و برای زنان ۲۵ تا ۳۰ ساله ۳۰ تا ۳۵ درصد است.

برای درمان ناباروری روش های مختلفی وجود دارد.برای اینکه متخصص زنان و زایمان بتواند روشی برای ناباروری فرد ارائه دهد در ابتدا باید علل ناباروری مشخص شود .برای این امر در ابتدا خانم ها باید آزمایشات لازم را انجام بدهند .البته شاید علل ناباروری مرتبط با مرد باشد که آزمایشات لازم نیز باید برای مردان در نظر گرفته شود.

معمولا در مراحل ابتدایی برای فرد روش IUI در نظر گرفته می شود.در این روش در ابتدا اسپرم مرد به صورت جداگانه گرفته  می شود و طبق زمان بندی مشخصی اسپرم ها به واژن زن منتقل می شوند .خانم ها بعد از گذشت چند هفته باید برای انجام آزمایش خون آماده باشند تا نتیجه IUI را متوجه شوند.در این روش لقاح در داخل رحم انجام میگیرد در صورتی که این روش برای زوجین موثر واقع نشود روش های دیگری مانند IVF باید برای آنها صورت بگیرد .

نحوه انجام IVF

در این روش لقاح خارج از صورت می گیرد به این صورت که تخمک زن در ابتدا گرفته می شوذ و سپس اسپرم های مرد نیز تهیه شده و آنها را بررسی می کنند و اسپرم هایی که دارای کیفیت بهتری هستند جدا می شوند سپس بعد از لقاح به داخل رحم منتقل می شود.در این روش خانم ها باید برای تخمک گذاری آماده شوند که متخصص زنان و زایمان در ابتدا برای آنها داروهای لازم را تجویز می کند .

 

روش درمان ناباروری به روش های مختلفی انجام می شود که در ادامه مطالب به صورت کامل توضیح داده شده است .

 • دارودرمانی در درمان ناباروری

به دلیل اختلال در تخمک گذاری معمولاً پزشک از داروهایی که تخمک گذاری را تحریک کند استفاده می کند و یا استفاده از داروهای خوراکی مانند کلومیفن و یا تزریق آمپول در تخمک گذاری می تواند بسیار تاثیر گذار در روند درمانی باشد .

 • IUI (تلقیح مصنوعی مایع منی ) در درمان ناباروری
  از این روش هنگامی استفاده می شود که مشکل نازایی مربوط به مرد است و یا خانم هایی که مشکلاتی چون ایمونولوژیک و یا مشکلاتی که به دهانه رحم مرتبط است استفاده می شود در واقع عملکرد این روش به این صورت است که مایع حاوی اسپرم تغلیظ شده به وسیله ی سرنگ به داخل واژن تزریق می شود .این روش نیازی به جراحی ندارد و قیمت مناسب تری نسبت به دیگر روش ها دارد .
 • IVF (تلقیح مصنوعی جنین داخل رحم )دردرمان ناباروری
  به هنگامی که تنبلی تخمدان برای درمان ناباروری و یا کاهش شدید اسپرم و انسداد لوله ها وجود داشته باشد از این روش استفاده می کنند .درواقع تلقیحی از تخمک زن با اسپرم است و سپس تخم بدست آمده را به مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت مراقبت می کنند و رشد می دهند و سپس در رحم مادر می کارند.
 • اهداء تخمک
  هنگامی که فرد به دلیل سن بالا و یا یائستگی زودرس و یا موارد دیگر قادر به باروری نباشد از روش اهداء تخمک استفاده می کنند .برای انجام اهداء تخمک نیاز به اهدا کننده است که بعد از بررسی شرایط لازم تخمک گیرنده در مجاورت اسپرم مرد (قبلاً نمونه ای از اسپرم مرد در آزمایشگاه نگه داری شده است )قرار می گیرد و لقاح صورت می گیرد که نتیجه تشکیل جنین است .این جنین  بعد از گذشت زمان مشخص در رحم زن قرار می گیرد.
 • اهدا جنینهستند افرادی که تمام راههای درمانی را انجام داده اند ولی نتیجه ای نگرفته اند بهترین روش برای این عزیزان اهداء جنین به روش اهداء تخمک گذاری می باشد .در واقع اهدا جنین در صورتی که مرد توانایایی تولید اسپرم را نداشته باشد و یا ناباروری به صورت ژنتیکی و نسل به نسل وجود داشته است در این موارد باید اهدا جنین انجام شود که با استفاده از اهدا تخمک و گرفتن اسپرم از زوجی که مشکل ناباروری ندارد می تواند صورت بگیرد .
 • مراحل اهدا جنین
  1. زوجین که تمام راههای درمان برای بچه دار شدن را در پیش گرفتند اما نتیجه ای ندیده اند باید به یکی از مراکزی ناباروری مراجعه کنند .
  2. مددکار با مشاوره با زوجین توضیحات کاملی را مرتبط با مدت انتظار و کارهایی که باید انجام دهند را به آن ها توضیح می دهد .یکی از کارهایی که باید صورت بگیرد نامه ای به دادگاه و پزشک قانونی برای صلاحیت فرزند است و در صورتی که مشکلی وجود نداشت می تواند در دوره درمان قرار بگیرد.
  3. اهدا جنین به صورت ناشناس و به روش جنین های منجمد شده که از قبل تهیه شده برای درمان استفاده می شود .

 • رحم جایگزینرحم جایگزین یکی از روش های موثر و رایجی است که امروزه از آن استفاده می شود روش انجام این روش بارداری در خارج رحم می باشد یعنی در خارج رحم تخمک مادر با اسپرم پدر باردار می شوند و بعد از آن به داخل رحم منتقل می کنند در این روش زن فقط تا به دنیا آمدن جنین رحم خود را در اختیار زوجی نابارور قرار می دهد به این حالت رحم جایگزین با رحم اجاره ای نیز می گوید اگر چه این روش بسیار مفیدی است .اما بسیار در حالت روحی مادر ناباروری تاثیر گذار است.

برخی از خدمات دکتر زارع پور متخصص زنان و زایمان

درمان ناباروری

زایمان سزارین

جراحی زیبایی لابیاپلاستی

تعیین جنسیت

لاپاراسکوپی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

باتشکر مدیریت سایت دکتر زارع پور

 

درباره drzarepour

دکتر نسرین زارع پور ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی در غرب تهران دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران خدمات : مشاوره قبل و بعد از بارداری - بهداشت و سلامت و مراقبت های ویژه دوران بارداری - انواع جراحی های زیبایی و ترمیمی زنان - پاپ اسمیر - پیشگیری از انواع سرطان های زنان - زایمان طبیعی و زایمان سزارین - درمان انواع عفونتها و زخم های دهانه رحم - مشاوره تغذیه و ورزش بانوان باردار و ... جهت تماس: 02144447616 - 09329137333

1 پاسخ به درمان ناباروری
 1. عفونت رحم هم باعث ناباروری میشه؟ من یکی دوساله عفونت خفیف رحم دارم


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • یک × 4 =