اصلی ترین دلیل مرگ و میر در زنان  تا نیم قرن گذشته بیماری سرطان گردنه رحم بود . این مشکل امروزه قابل شناسایی و تشخیص است . یکی از موثر ترین روش های تشخیص سرطان گردنه رحم ، تست پاپ اسمیر می باشد در متن حاضر سعی بر معرفی این تست و چگونگی انجام آن داریم.

کاربرد تست پاپ اسمیر :

یکی از تست هایی که به منظور تشخیص سرطان گردنه رحم یا دهانه رحم و شناسایی این بیماری در اوایل شروع آن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد تست پاپ اسمیر است همچنین می توان با کمک این آزمایش ، عواملی که منجر به پیدایش سرطان گردنه رحم و دهانه رحم می شوند را نیز بررسی نمود. روش انجام تست پاپ اسمیر با نمونه برداری است . به این ترتیب که پس از نمونه برداری یا بایوپسی ، سلول های برداشته شده به آزمایشگاه می روند و مورد ارزیابی قرار می گیرند. طبق نظر پزشکان تمامی خانم ها پس از انجام اولین رابطه جنسی و پاره شدن پرده بکارت می توانند برای انجام تست پاپ اسمیر مراجعه نمایند و پس از آن بهتر است این آزمایش در هر سال یکبارانجام شود پس از سنین ۶۰ سالگی چنانچه نتایج تست های پیشین منفی بود ، دیگر نیازی به مراجعه برای این تست نیست.

تست پاپ اسمیر

 

چگونگی انجام تست پاپ اسمیر:

انجام نمونه برداری برای این آزمایش معمولا راحت ، بدون هیچگونه ناراحتی و احساس درد است طی این آزمایشات ، علاوه بر سرطان دهانه رحم و گردنه رحم ، نشانه های عفونت ، ویروس پاپیلوما و میزان بدخیمی و خوش خیمی سرطان مشخص می شود.

پزشک متخصص زنان برای نمونه برداری در ابتدا دستگاه تناسلی را به کمک اسپکولوم باز می کند و سپس برس مخصوص سرویکس با ساپاچولا نمونه ها را برداشت می کنند برداشت نمونه سلول ها به گونه ای است که ابزار مورد نظر به دور دهانه گردنه رحم چرخیده و مقداری سلول خارج می شوند پس از فرستادن به آزمایشگاه این سلول ها با میکروسکوپ ارزیابی شده و پزشک آسیب شناس ، معاینات خود را بر روی سلول ها به صورت تخصصی انجام می دهد.

زمان مناسب برای انجام تست پاپ اسمیر :

زمان مناسب برای انجام تست پاپ اسمیر روز ۱۵ قاعدگی بوده و بهتر است فرد پیش از مراجعه به آزمایشگاه یا مطب متخصص زنان ، حدود یک هفته تا ۱۰ روز از پماد و کرم های واژینال استفاده کرده باشد.

استفاده از دوش واژینال تا ۴۸ ساعت پیش از اقدام به تست پاپ اسمیر ممنوع است.

لازم است فرد مراجعه کننده ۲۴ الی ۴۸ ساعت پیش از انجام تست مقاربت جنسی نداشته و تحت معاینات واژنی نیز قرار نگرفته باشد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر نسرین زارع پور، متخصص زنان ، زایمان و نازایی.

درباره drzarepour

دکتر نسرین زارع پور ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی در غرب تهران دارای بورد تخصصی دکتری با رتبه ممتاز از دانشگاه تهران خدمات : مشاوره قبل و بعد از بارداری - بهداشت و سلامت و مراقبت های ویژه دوران بارداری - انواع جراحی های زیبایی و ترمیمی زنان - پاپ اسمیر - پیشگیری از انواع سرطان های زنان - زایمان طبیعی و زایمان سزارین - درمان انواع عفونتها و زخم های دهانه رحم - مشاوره تغذیه و ورزش بانوان باردار و ... جهت تماس: 02144447616 - 09329137333

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 7 − یک =